1. Anasayfa
 2. Sağlık

Korunmasız İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Neden Olur?

Korunmasız İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Neden Olur?

“Korunmasız ilişkiden sonra kasık ağrısı neden olur” konusu; kadınların önemli cinsel problemleri arasında yer alıyor. Korunmasız ilişki yani doğum kontrol önlemlerinin alınmaması, kadınlarda kasık ağrısı yapabiliyor.

Kadınlarda ilişki sonrasında yaşanan kasık genital bölgedeki ağrıları kesinlikle hafife alınmamalıdır. Cinsel ilişki sonrası ağrı durumlarında kişi mutlaka doktora görünmelidir. Bu ağrılar bazen ciddi problemleri de beraberinde getirebiliyor. Cinsel ilişki sonrasında yaşanan kasık ağrılarının pek çok nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel ilişkinin ardından yaşanan kasık ağrıları bazen hafif bezense ciddi hastalara bağlı olarak gelişebiliyor. Özellikle bu tür ağrıların hem psikolojik hem de fiziksel faktörlerini çok iyi araştırmak gerekiyor.

Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri

“Cinsel ilişki sonrası ağrı nedenleri”; bulaşıcı ya da fiziksel durumlardan kaynaklı olabiliyor. Özellikle kadının genital bölgesinin ilişki esnasında zorlanması ve tahriş olması kasıkta ağrılara sebep olabiliyor. İlişkinin arkasından ortaya çıkan kasık ağrıları bazen çok şiddetli bazen de hafif olabiliyor. Kasıktaki ağrı hafif hissediliyorsa kişinin sağlığında sorun teşkil etmeyebilir. Fakat kasıklardaki yaşanan ağrılar şiddetliyse o zaman kişi mutlaka doktora görünmelidir. Şiddetli ağrılarda kişiye acil tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan ağrılar genellikle kadınlarda görülmektedir. Cinsel ilişkiden sonra ağrı; yukarıda da belirttiğimiz üzere psikolojik ve fiziksel sorunlardan kaynaklanabiliyor. Genel olarak cinsel ilişki sonrası ağrı nedenleri;

 • Orgazm,
 • Duygusal tepki,
 • Rahim ağzına penisin vurması,
 • Rahim fibroidi,
 • Diyagram spazmı,
 • Sindirim sistemi üzerindeki peristaltik hareketlilik gibi durumları sıralayabiliriz.

Cinsel İlişki Sırasında Karın Ağrısı Neden Olur?

“Cinsel ilişki sırasında karın ağrısı neden olur” kapsamında iki unsur karşımıza çıkıyor: Derinde ağrı ve yüzeysel ağrı…

Derinde Ağrı

Derinde ağrı çeşitlerinde vajinaya penis tam girerse hissedilmektedir. Eğer vajina kasları kasıldıysa ve peniste vajinaya giremiyorsa kişide vajinizm diye tabir edeceğimiz bir hastalık görülür.

Yüzeysel Ağrı

Hem vajina girişinde hem de çevresinde hissedilen ağrılara yüzeysel ağrı adını veriyoruz. Penis vajinaya girerken ağrı yapıyorsa ve vajina girişinde de kişi ağrılarının olduğunu hissediyorsa bu durum, yüzeysel disparöni şeklinde tabir ediliyor. Penis aynı zamanda tamamen vajinaya girerken de karnın alt tarafında ağrı hissedilebilir. Bu ağrıya da derin disparöni ismini veriyoruz.

Cinsel İlişki Sonrası Eklem Ağrıları

Cinsel ilişki sonrası eklem ağrıları altında birçok sebebin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ilişki sırasında çiftlerin pozisyonları eklem ağrılarının en önemli sebepleri olarak karşımıza çıkıyor. Farklı farklı pozisyonlar çiftlerin sırt kaslarının gerilmesine sebep olabiliyor. Sırt kasları gerildikten sonra da kişinin belinde ağrılar oluşmaya başlıyor. Belirttiğimiz bu tür ağrılar çoğunla ön sevişme olmadığında yaşanıyor. Ayrıca ilişkide sertlikte bu tür ağrıların başlıca sebepleri olarak karşımıza çıkıyor.

“Cinsel ilişkiden sonra eklem ağrısı olmaması için ne yapılmalı” hususunda çiftlerin pozisyonlarının önemi çok büyüktür. Çiftler ilişki esnasında ağrıya sebep olacak pozisyonlardan kaçınmalıdır. Cinsel ilişki sırasında sırt altına yastığın yerleştirilmesi, sonrasında ağrıların oluşmasını büyük ölçüde engellemektedir. Genel olarak bu tür ağrılar çiftlerin birbirine sert davranmalarıyla alakalıdır.

Kadınlarda Orgazmdan Sonra Ağrı

Kadınlarda orgazmdan sonra ağrı, orgazmın güçlü yaşanmasıyla alakalı olduğunu söyleyebiliriz.  Orgazmın ardından vajina çevresi ile rahim duvarında yer alan kasların şiddetli uyarılması sonucunda bu ağrılar oluşmaktadır. Ağrıca kasların şiddetli kasılması da kadınlarda orgazm sonrasında ağrıya sebep olabiliyor.

Erkeklerde orgazmdan sonra ağrıya;

 • Epididimit,
 • Prostatla ilgili iltihaplar,
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar,
 • Testislerin iltihaplanması,
 • İdrar yolu iltihapları gibi pek çok unsur sebep olabiliyor. “Erkeklerde seviştikten sonra kasık ağrısı neden olur” sorusu yukarıda belirttiğimiz unsurlara bağlıdır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir