1. Anasayfa
 2. Yemek

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır? Kuru Kayısı Buzdolabına Konur Mu?

Kuru Kayısı Nasıl Saklanır? Kuru Kayısı Buzdolabına Konur Mu?

Bu soru, birçok birey tarafından merak edilmekte ve araştırılıyor. Kuru kayısı doğru şartlarda saklandığında uzunca bir süre tüketilebilecek gıda değeri son derece yüksek bir üründür. Kuru kayısı sindirim sistemi sağlığının korunmasına destek verir, göz sağlığını korur, kasların kuvvetlenmesini sağlamaktadır ve kalp ritmini düzenler. Bunların yanında büyük miktarda potasyum bulundurduğu için metabolizmayı hızlandırmaktadır ve bağışıklığı destekler. Bu sebeple sindirim sistemi rahatsızlığı olan ve kan ya da kas hastalığı olan bireylerin kuru kayısı tüketmesi tavsiye edilir.

 Kuru Kayısı Saklama Şartları

Kuru kayısı doğru koşullarda saklandığında uzun süre bozulmadan tüketilebilir. Uzmanlar gıda değeri son derece yüksek olan bu ürünün, düzenli olarak tüketilmesini tavsiye eder.

Kuru kayısının sağlık açısından kıymetli bir gıda olduğu bilhassa son senelerde dijital mecralar vasıtasıyla birden fazla birey tarafından öğrenilmiştir. Bu farkındalığın artmasıyla beraber kuru kayısı tüketimi, yurt içerisinde ciddi miktarda artmıştır. Genel olarak toplu satın alınan bu besinin, aniden tüketilmesi sağlıklı olmayacağından ötürü doğru şartlarda saklanarak düzenli tüketilmesi tavsiye edilir.

Kuru kayısı için uygun muhafaza şartları bütün kuru meyvelerde olduğu gibi nemsiz, ışıksız ve serin alanlardır. Bu sebeple kuru kayısıyı saklamak için buzdolabını seçmek doğrudur. Ağzı kapalı ve hava bulundurmayan bir kaba koyulan kuru kayısılar buzdolabında itinayla muhafaza edilebilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken mühim noktalardan bir tanesi de kuru kayısıların buzdolabındaki nemden etkilenmemesini sağlamaktır. Sudan etkilenmeyecek biçimde sarılan kuru kayısıların bozulmaması için farklı bir maddeye gereksinim olmamaktadır.

Gün kurusu kuru kayısı, sarı kuru kayısıya kıyasen daha hassastır ve bu nedenden dolayı uygun olmayan şartlarda hızlı bir şekilde bozulur. Uygun şartlar sağlandığında ise tazeliğini ortalama 1 seneye kadar koruyabilir.

Sarı kuru kayısı gün kurusu kuru kayısıya göre daha uzun ömürlüdür ve saklama şartları sebebiyle bozulma ihtimali, çok daha düşüktür. Bunun sebebi ise kurutma yöntemidir.

Her gün tüketilecek kuru kayısıyı oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Bu noktada kayısıların üzerini açık bırakmamaya dikkat etmek gerekir. Özellikle gün kurusu kuru kayısı, tamamıyla doğal ve şekerli bir yapıya sahip olduğu için üstünün açık bırakılması, karıncaları ve arıları üzerine çekmesine yol açacaktır.

Kuru Kayısı Nasıl Tüketilir

Kuru kayısı dalından itinayla toplanan taze kayısıların itinayla kurutulması ile elde edilmektedir. Toplanan kayısı lezzetleri kurutma tekniklerine göre değişik isimlendirilmektedir. Güneş altında, organik teknikler ile kurutulan kayısıya gün kurusu kayısı denilmektedir. Kükürtleyerek kurutulan sarı kayısıya ise kuru kayısı olarak adlandırılmaktadır.

Lezzetiyle damaklarda iz bırakan kuru kayısı lezzeti, çiğ olarak tüketildiği gibi birçok değişik tarif ile beraber de tüketilen, mutfakların olmazsa olmaz kuru meyvesidir. Türkiye taze kayısı üretiminde dünyada 1. sırada bulunmaktadır. Bol üretim nedeni ile değişik kayısı türevleri ülkemiz sınırları içerisinde sık bir şekilde üretilir.

Kuru Kayısı Nerede Üretilir

Türkiye’de en fazla kayısı üretimi Malatya şehrinde yapılır. Burada kayısı kurutmak için de birçok teknik kullanılır. Gün ışığında kurutulan kuru kayısı çok fazla tercih edilmektedir. İçeriğinde sülfit bulunan kuru kayısı daha yoğun açık sarı rengine sahip olmaktadır. Bu nedenle daha fazla tercih edilmektedir.

Güneşte kurutulan kuru kayısı türü gün kurusudur. Sarı renkli kayısı meyvesi güneş ışığında yapıldığından güneşin etkisi ile kahve-siyah rengini alır. Kayısının uzun süre kullanımı açısından buzdolabında saklanması tavsiye edilir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir