1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Limonla Hamilelik Testi Kesin Sonuç Verir mi?

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Limonla Hamilelik Testi Kesin Sonuç Verir mi?

İnsanların hamilelik süreçlerinde ortaya çıkan durumların analizi aşamasında çeşitli testler kullanılır. Bunun yanında hastaların tedavisi öncesinde kesin bir gebelik konulması amacı ile evde de çeşitli testlerin yapıldığı bilinir. Bazı testler halk arasında yaygın olarak tercih edilen yöntemler olarak ön plana çıkar.

Bazı testler ile daha çok bilindik yöntemlerden farklıdır. Evde basit bir şekilde yapılabilecek testlerden birisi de limon ile yapılan gebelik testidir.  Bu test yöntemi ile anne adaylarının gebelik durumlarının tespit edilmesi mümkün olur. Yine hastaların bu yöntemler dışında karbon yöntemi gibi yöntemlerden yararlandığı bilinir.

Eczanelerde Yapılan Testler ve Limon Testi

İnsanların eskiden beri kullandığı bazı testler bulunur. Bu testlerin yanı sıra aynı zamanda limon testi yaygın olarak bilinen bir testtir. Bunun dışında evde gebelik testinin gerçekleştirilmesi aşamasında çamaşır suyu şeker, diş macunu ya da kabartma tozu gibi farklı testlerin de söz konusu olduğu görülür. Yine sirke sabun gibi değişik nitelikli ürünler ile yapılan testler ile yüksek bir başarı ortaya çıkarılabilir.

Bu yazımızda sıklıkla kullanılan bir halk arası test olan limon testinden bahsettik. Eğer siz de evde yapılabilecek basit bir test olan limon testi ile hamilelik durumlarınızı tespit edebilmek istiyor iseniz evde bu testi basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Evlerde Yapılan Limon Testi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde modern anlamda kullanılan test çubukları yok iken hastalar kendi hamilelik durumlarının tespiti aşamasında bu ürünleri kullanmaktadır. Bu testin gerçekleştirilmesi aşamasında basit olarak bir limon ve bir şeffaf plastik yeterli oluyor. Sonuç olarak bu test ile hızlı bir şekilde evinizde hamilelik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Testten sonra bardak çöpe gideceğinden dolayı hastaların pet bardak kullanması gerekir. Bardağın içerisine öncelikle idrarınızı yaparak teste başlayabilirsiniz. Bunun dışında testin uygulanması aşamasında hastaların biraz zorlama yaşayabileceği söylenebilir. Sonuç olarak bu testin uygulanması öncesinde hastanın bir miktar da olsa idrar bulunması gerekir. Aksi halde hastalarda yeterli örneklem alınması ile birlikte hastaların istenilen testi yapabilmesi sorunları ortaya çıkar.

Testin uygulanması aşamasında alaturka tuvalet ile işiniz var ise bu testi daha çabuk yerine getirebilirsiniz. Bunun dışında hastaların klozette bu testi yapabilmesi daha zor olabilir. Basit olarak ayaklarınızı tuvalet kenarına koyarak bu testi yaptırabilirsiniz.

Yine testin sonuçlarının doğrulanabilir olması için sabahki ilk idrarın daha başarılı sonuçlar verdiği söylenebilir. Yine test aşamasında daha fazla başarı sağlamak için idrarın daha fazla olması için bol su içtikten sonra uygulanması gerekir.

Bardağa idrar örneği alındıktan sonra asıl önemli kısmın yapılması durumu ortaya çıkar. Bu test aşamasında hastaların limonu ikiye ayırarak hiç değil ise yarım limonu idrarın içerisine sıkması gereklidir.

Test Aşamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Hastaların test aşamasında dikkat edeceği hususlar bulunur. Bunlar arasında limon suyunun idrara boşaltılması aşamasında limon parçalarının suyun içerisine girmemesi gelir. Sadece limonun kendi içerisinde bulunan limon posalarının yer alması yeterlidir. Söz konusu parçacıkların nasıl bir tepki vereceğine bağlı olarak hastaların gebelik sonuçları hakkında yorum yapılabilir.

Limon suyunun sonuçlandırılması aşamasında limon granülleri ve bunun yanında ağır limon parçaları bardağın dibine düşüyor ve bu kısımda yoğunlaşıyor ise bu durumda hastaların hamile olduğu kanaati ortaya çıkar. Aksi bir durumda hastaların gebelik sonuçlarının negatif olduğu söylenebilir. Bu test hem masrafsız hem de hızlı bir şekilde sonuç veren bir test olarak dikkat çeker.

Limonla Yapılan Hamilelik Testi Nasıl Doğru Sonuç Verir?

Bu test ile yapılan gebelik testinin başarılı sonuçlar verilip verilmediği hakkında muhtelif rivayetler bulunur. İnternet üzerinde yapılan yorumlar dikkate alındığında birçok farklı yorumun dikkat çektiği görülüyor. Bunlar arasında bazıları yorumlarda doğru sonuçlar aldığını ifade ederken kimilerinin ise bu testlerden yanlış sonuçlar aldığını söylediği görülüyor. Denemesi bedava olan ve hızlı sonuç veren limonla hamilelik testi bu yorumların ışığında birçok kişi tarafından uygulanıyor.

Sağlık açısından herhangi bir riski bulunmayan bu testin sonuçlarının doğruluğu hakkında yayınlanmış ya da doğrulanmış bir yayın bulunmadığından dolayı yanlışlığı ya da doğruluğu hakkında kesin bir kanı yoktur. Daha iyi sonuç almak istiyor iseniz sağlık merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

Başlıca Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik sürecinin anlaşılması aşamasında yapılan testlerin büyük bir önemi olmakla birlikte genel olarak hamilelik testlerinden ziyade hastaların bu testin dışında gebelik ile belirtileri bilmesi önem taşır. Gebelik testleri ile bilinen yanlışların yanı sıra gebelik belirtilerini tam olarak bilerek daha kesin bir tanı konulabilir.

Gebelik belirtileri arasında hastalarda adet düzensizlikleri başta gelir. Bunun yanında çeşitli gebelik ile ilintili iştah sorunları ya da mide bulanması gibi belirtileri de bulunur. Limon ile yapılan testler de genel olarak bu tür belirtiler ortaya çıktıktan sonra yapılır.

Gebelik Halinde İyi Gelen Besinler

Kadınların gebelik durumunda alabilecekleri çeşitli besinler bulunuyor. Bu besinler hem gebe annenin hem de anne karnında bulunan bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından da önem taşır. Özellikle gebelik sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında hastaların mutlaka doktor kontrolünde bulunması gerekir. Yine hastaların gebelik kesin tanısı konulması ile birlikte yeme ve içmelerine dikkat etmesi büyük önem taşır.

Başlıca alınacak besinler arasında balık yağları ve balık türevi besinler gelir. Bu besinlerin yanı sıra aynı zamanda hastalarda bu besinlerin kullanımı ile bebeğin beyin gelişimi artar. Beyin gelişiminin sağlanması aşamasında hastalarda ceviz kullanımı da gerekebilir. Ceviz dışında bitkisel ağırlıklı beslenmek büyük önem taşır. Hastaların bu dönemde aşırı kilolardan kaçınmak için de diyet programı uygulaması gerekebilir.

Gebelik Süreci Nasıl İlerler?

Gebelik süreci başlıca birkaç dönem halinde ayrılabilir. İlk üç ay henüz gebenin tam olarak karnını belirginleşmediği bir dönemdir. Bu dönemin sonunda yavaş yavaş gebenin karnının belirgin bir şekilde şiştiği görülür. Bunların dışında gebelik sürecinde anne adaylarında çeşitli riskler ortaya çıkabilir.

Özellikle gebeliğin son dönemlerinde düşük tehlikesi durumu ortaya çıkar. Hastaların gebelik durumunda ortaya çıkan düşük tehlikesini en aza indirmek için bazen haftalık olarak doktor kontrolü gerekebilir. Sonuç olarak ülkemizde hizmet veren sağlık merkezlerinde bu testlerin yanı sıra sağlık kontrollerinin düzenli olarak yerine getirilmesi gerekir.

Gebelik Testleri Neden Önemlidir?

Gebelik testlerinin önemli tarafı hastalarda erken aşamada çeşitli testlerin gerçekleştirilmesi durumu görülür. Özellikle son zamanlarda bu testlerin yerine getirilmesi sonrasında hastaların bebeğin gelişimi ile ilgili çeşitli zekâ testlerini yaptırması ile birlikte hastaların genel olarak sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi temin edilmiş olunur.

Bu gebelik testlerinin yanı sıra hastaların sinir stres durumlarından uzak durması da önem taşır. Ülkemizde hizmet veren sağlık kuruluşlarının yanı sıra aynı zamanda internet kaynaklarından da gebelik süreci hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. En iyi çözümlerin temini aşamasında sizlere hizmet veren sağlık kuruluşları iyi bir doğumun yerine getirilmesi amacı ile insanlara hizmet verir. Siz de bu yöntemlerden yararlanarak gebelik sürecini başarılı bir şekilde tamamına erdirebilirsiniz.


Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir