1. Anasayfa
 2. Sağlık

Motilium Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Motilium Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Motilium nedir, ne işe yarar, ne için kullanılır? Mide hastalarının en merak ettiği konular arasında yer almaya devam etmektedir. Mide hastalıkları, kişilerin gün içerisinde birçok farklı problemle karşılaşmasına sebebiyet vermeye devam edebilir. Özellikle de reflü ve ülser hastaları; gün içerisinde mide yanması ya da bulantısı gibi durumlarla sık sık karşılaşmaya devam etmektedir. Durum böyle olunca, yaşadıkları sıkıntıdan kurtulabilmek için çeşitli ilaçları kullanmaya da ihtiyaç duymaya başlarlar. Bu ilaçlardan bir tanesi de Motilium olacaktır.

Motilium ilacı, midede oluşan şişkinlik ve birçok farklı problemin kısa süre içerisinde giderilmesine yardımcı olan ilaçlar arasında yer almaya devam etmektedir. Ancak ilacın kontrollü bir şekilde kullanılmaya devam etmesi de çok önemli olacaktır. Aksi takdirde, işe yaramadığı gibi; vücuda zarar vermesi ya da yan etki göstermesi de söz konusu olabilir.

Motilium Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Motilium kullanılan hastalıklar, genel olarak mide ile ilgili olan problemlerdir. Özellikle de reflü hastalığı, son zamanlarda en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaya devam etmektedir. Bununla beraber, mide şişkinlikleri de gün içerisinde çeşitli sıkıntılar yaşanan hastalıklar arasında yer almaya devam etmektedir. Bununla beraber; devamlı bir şekilde mide bulantısı ile karşılaşan kişilerin de Motilium ilacı kullanmaya devam edebileceği verilen bilgiler arasında yer almaya devam etmektedir.

Motilium Nasıl Kullanılır?

Motilium kullanımı da mide rahatsızlıkları ile karşılaşan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Motilium ilacı, doğru bir şekilde kullanılmazsa; midede oluşan rahatsızlıkların geçmesinde de pek etkili olmayacaktır. Bu nedenle, doktorların verdiği talimatlara uygun bir şekilde kullanılması gerektiği de verilen bilgiler arasında yer almaya devam etmektedir. Motilium ilacı kullanırken, uygulanması gereken hususlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Motilium ilacı tablet olarak satışa sunulmaya devam eden ilaçlar arasında yer almaya devam etmektedir.
 • Motilium ilacı, hap olarak kullanılmaktadır. Ancak farklı içeceklerle içilmemesi çok önemli bir husustur. Motilium ilacının, bol su ile içilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, kana karışması da mümkün olmayabilir.
 • Motilium ilacının günde 3 kere kullanılması gerekmektedir. Hem sabah, hem öğlen hem de akşam kullanılması gerekmektedir.
 • Motilium ilacının, aç karna kullanılıyor olması çok önemli bir husus olacaktır. Aksi takdirde, ilacın tok içilmesi herhangi bir işe yaramayacaktır.
 • Mide ağrılarının ya da yanmalarının olmadığı günlerde; Motilium ilacının kullanılmasına da gerek olmayacaktır.

Motilium İlacı Tok Karna Kullanılırsa Ne Olur?

Motilium ilacının tok kullanılması, vücuda çok büyük zararlar vermiyor olsa da ilacın herhangi bir işe yaramadığı bilinmektedir. Motilium ilacı, aç karna kullanıldığı zaman; hastaların yemek yemelerinin ardından; mide yanması ya da bulanması gibi durumlarla karşılaşmamasını sağlayacaktır. Ancak aynı durum, tok kullanımlarda geçerli olmayacaktır. Bu nedenle, ilacın doğru bir şekilde kullanılmasında fayda olacaktır. Aksi takdirde, ilacın herhangi bir işe yaramayacağı da uzman doktorlar tarafından belirtilmiştir.

Motilium İlacı Yan Etkileri

Motilium ilacı, bazı kişilerde çok fazla yan etki göstermektedir. Bu nedenle, yan etkilerle sık sık karşılaşmaya devam eden kişilerin; mutlaka doktorlar ile görüşme sağlamasında fayda vardır. Motilium ilacını kullanan kişilerin, yaşayabileceği bazı yan etkiler ise şu şekilde sıralanmaya devam etmektedir;

 • Motilium ilacını kullanan kişilerin karşılaşabileceği yan etkilerden bir tanesi; aşırı duyarlılık hali ve depresyon durumu olarak bilinmektedir.
 • Motilium ilacının en sık karşılaşılan yan etkilerinden bir tanesi ise, göğüslerde büyüme durumu ya da ağrı olarak bilinmektedir. Hatta zaman zaman göğüste akıntı durumunun yaşanması da mümkün olabiliyor.
 • İlacın yan etkilerinden bir tanesi ise, huzursuzluk durumu olarak bilinmektedir.
 • Motilium ilacını kullanan kişilerin yaşayabileceği yan etkilerden bir tanesi ise; kadınların adet döngüsünde olan düzensizlik olarak bilinmektedir.
 • Motilium ilacını kullanan kişilerin zaman içerisinde karşı karşıya gelebileceği yan etkilerden bir tanesi de yoğun mide bulantısı ve kusma durumu olarak da bilinmektedir.

Yukarıda verilen yan etkiler, Motilium ilacını kullanan kişilerde görülebilir. Yan etkiler çok hızlı bir şekilde artış göstermediği süreçte; herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak, yan etkiler günden güne çoğalmaya devam ediyorsa; bu durumun, en yakın sağlık kuruluşu ile paylaşılmasında da fayda olacaktır. Aksi takdirde, Motilium ilacının kişilerin bünyesine daha fazla zarar verebileceği de her zaman vurgulanmaya devam etmektedir.

Motilium İlacı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Motilium ilacının etki etme süresi, çok kısadır. Motilium ilacı içildikten sonra; gün içerisinde herhangi bir mide problemi ile karşılaşması kesinlikle mümkün olmayacaktır. Ancak, bazı mide sorunları daha ağır olduğu için; ilacın hemen etki etmesi de mümkün olmayabiliyor. Bu tarz durumlarda ise; doktorların, ilacın dozunu yükseltmesi de mümkün olabilir. Motilium ilacı her yemekten önce kullanılmaya devam edeceği için; yemek yeme sonrasında da mide yanması ya da şişmesi gibi durumlar söz konusu olmayacaktır.

Motilium İlacı Fiyatı

Motilium ilacı fiyatı oldukça uygun aralıklara sahiptir. İlacın fiyatı, 13.96 TL olarak belirlenmiştir. Motilium ilacı, eczanelerden reçetesiz olarak da satın alınabilen bir ilaç türüdür. Ancak Motilium ilacının, reçeteli bir şekilde satın alınması da mümkün olacaktır. Motilium ilacı çok uygun fiyatlarda satışa sunulmaya devam ettiği için; mide problemi olan herkesin, söz konusu ilacı satın alması da mümkün olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir