1. Anasayfa
 2. Bilgi

Ölmek Üzere Olan İnsanlar Neler Görür? Ölmek Üzere Olan İnsan Ne Hisseder?

Ölmek Üzere Olan İnsanlar Neler Görür? Ölmek Üzere Olan İnsan Ne Hisseder?

Ölmek üzere olan insanlar neler görür? Ölmek üzere olan insan ne hisseder? Burada aslında net olarak bir cevap alabileceğimiz kaynaklar kuran-ı kerimde yazılanlar ve son anlarını saniyelerini yaşayan insanların anlattıklarıdır.Diğer türlü ne dedikleri ve hissettiklerini bilmek mümkün olmayacaktır.

Ölümü üzere olan insanlar genellikle daha önce kaybetmiş oldukları kişileri görmektedir. Burada da yanında olan insanlara bunu söylemektedir. Genel olarak yakın olan kişiler gelmektedir. Örnek olarak verecek olursak ölen kişi yıllar önce çok sevmiş olduğu ve kaybettiği kişileri görmekte ve onlarla diyalog kurmaktadır.

Ölmek bazı kişiler için hayatın sonu olarak adlandırılsa da aslında bambaşka bir dünyanın açılması olarak da söylenebilmektedir. Burada kalanlar aslında yalan dünyanın yalan insanı olarak bilinmektedir. Gidenler gerçek dünyaya gitmektedir. Ölmek aslında kalbin durması beynin oksijensiz kalması gibi çok fazla tıbbi açıklamaları da bulunmaktadır. Ama özellikle Müslüman olan ülkeler için gerçek yaşama dönmek anlamına gelmektedir. Burada kişi Allaha kavuşmaktadır. İslamiyette ölüm ile kişi Allah’a kavuşmaktadır. Burada kişinin her insanın gideceği yer aslında gerçek olan hayat oradadır. Müslümanlıkta ölüm haktır. Ölmek kişinin kaderinde olan bir olaydır. Her canlı doğar büyür yaşar ve ölür. Ölüm kimi ne zaman yakalar kimin kimden öleceği tamamen kader ile alakalı olan bir durumdur. İnançlı insanlar olarak aklımıza bu tarz durumlar geldiği zaman Allah sıralı ölüm versin denir. Bu çok güzel ve çok anlam içeren sözlerden bir tanesidir. Kişi bir evladının ölmesini bunu görmek ve bunu yaşamak istemeyecektir. Allah hiç kimseyi evlat acısı ile sınamasın denmektedir.

Ölüm kader ile de alakalı bir durumdur. Ölen kişilerin bazıları bir anda ölmektedir. Burada ani ölümden sana sığınırım sözü anlam kazanmaktadır. İnsanlar acı kayıplardan kendini kurtaramamaktadır. Devamlı konuştuğumuz hatta 10 dakika önce gördüğümüz bir kişinin ölmüş olması bizi oldukça sarsmaktadır. Burada ölen kişinin en sevdiği insanı gördüğü ile lakalı olarak varsayımlarda bulunulmaktadır. Hatta bu konu ile alakalı olarak hadislerde bulunmaktadır. Kişinin ölüme bir hastalık ile yakalanmasın durumunda kişide kendini ölüme hazırlamaktadır. Çevresi de bu fikre alışmaktadır.

Ölümü Yaklaşan İnsan Nasıl Belli Olur?

Ölüme yaklaşan insan nasıl belli olur? Burada özellikle kişinin belli halisülasyonlar yaşaması söz konusu olmaktadır. Burada kişinin saf saf bakması ve boş bakması söz konusu olmaktadır. Burada kişinin zihninde bir karışıklık hatta boşluk olduğu da bilinmektedir. Ölüme yaklaşan ölecek olan kişi boş boş bakarak konuşmaktadır. Farklı yerler ile ve kişilerle bağlantı kurmaktadır. Burada kişinin zamanla kalp hızında yavaşlama olmaktadır. Kişinin beynine oksijen gitmemesi ile birlikte de yaşam fonksiyonlarına son vermektedir.

Ölüme giden kişi kendini ve yaşamı daha çok zorlamaya başlamaktadır. Ölen birçok kişide yüz ifadesinde bir rahatlama söz konusu olmaktadır. Burada kişi huzurlu bir yaşama adım atmaktadır. Özellikle kişinin bu dünyada yaptığı sevaplar ve günahlar ile birlikte değerlendirilecektir. Kişi kul hakkı yemeden dini emirleri yerine getirerek yaşaması durumda huzurlu bir ahret yaşantısı olduğuna işarettir. Ama kişi Allahın emir ve yasaklarına uygun olmadan bir hayat yaşamış ise de cehennemde cezalandırılacağı ile alakalı olarak bir kanı bulunmaktadır. Cehennemde kişinin yanacağı ve yaptıklarının bedelinin ödeyeceği anlamında yorumlanmaktadır. Kişi kesinlikle bu dünyada yapmış olduğu hata ve günahları Allah katında ödeyerek cezalandırılacaktır.

İnsan Ölüm Anında Ne Hisseder?

İnsan ölüm anında ne hisseder bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Bazı kişilere melekler tarafından gösterilen olumlu senaryolar bulunmaktadır. Burada melekler kişinin yanında olarak ona eşlik ederek ahrete uğurlanır. Ruh dediğimiz oldu aslında vücuttan çıkarak gitmektedir. Burada beden ise kalan tek şeydir. Çok ilginç olsa bile beden toprağa gömülerek ortadan kaybolur. İnsandan kalan kemik dışında bir şey değildir. Toprak altında vücut çürür.

Ama idea olarak o insan zihinlerde olmaya devam etmektedir. Bu anlamda Platonun dediği gibi asıl olan gerçektir olan ideadır fikirlerdir ve zihinlerdir. Hiçbir insan ölümsüz değildir. Ve her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Bundan kaçmak pek mümkün olmayacaktır. Burada kader dediğimiz olgunun önüne geçmek neredeyse imkânsızdır. İnsanların ölümsüz olması gibi bir durum söz konusu değildir.

İnsanlar ölüm ile karşılaşmak zorundadır. Burada kişi hayatını anlamlı kılarak yaşaması önem teşkil edecektir. Çünkü insanlar elinde sonunda yaşayarak ve sonunda ölecek ise o zaman kişi hayatında her şeyi denemeli ve tatmalıdır. Kişinin hayatının sonuna yaklaşırken pişmanlık yaşamaması oldukça değerlidir.

İnsan Ölünce Ne Olur?

İnsan ölünce ne olur? İnsan ölünce ilk öncelikli olarak kalbinin atmaması söz konusu olmaktadır. Kalp atmayınca zaten artık yaşam son bulmuş demektedir. Ama vücutta hala refleksler görülebilmektedir. Burada kişinin kalbinin durmasından yarım saat sonra reflekslerinin tamamı kaybolmaktadır. Kişilerin göz kapaklarının açık kalması bu sebepten kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölen kişinin gözleri o yüzden açık olmaktadır. Ve kapatılır. Kaslar gevşer ve boşaltım sistemi de tamamen kendisini salmaktadır. Kişilerde ölen kişide idrar sperm ve salya akıntısı görülmektedir. Ve bütün bunlardan sonra 10 saat sonra vücut tamamen kas katı olmaktadır. Kişinin yaşamı bu şekilde son bulmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir