1. Anasayfa
 2. Yemek

Patlıcanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Patlıcan Nasıl Olur?

Patlıcanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? Bozulmuş Patlıcan Nasıl Olur?

Bir patlıcanın bozulduğunu dokusundan, yumuşaksa ve elinizde yumuşacık bir hissiyat veriyorsa ve artık parlamıyorsa bozulduğunu anlayabiliriz. Dilimleyerek sorunlu olup olmadığını anlayabiliriz. Rengi kahverengi ise tüketilmesi sağlıklı değildir. Ayrıca üst kısmında koyu lekeler olabilir.

Patlıcan, değişik mutfaklarda kullanılabilen besleyici, leziz sebzelerdir. Patlıcanın bozulup bozulmadığını 6 değişik biçimde anlayabiliriz:

Patlıcanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Sertlik
 • Parlaklık
 • İncelik
 • Kahverengi Renk
 • Çürüyen Noktalar
 • Koklamak

 Sertlik

Zor değilse, büyük ihtimalle şımarıktır. Yumuşsak cilt, bozulduğunun bir kanıtıdır. Patlıcanı satın almadan önce kabuğunu kontrol etmeliyiz. Zor değilse, satın almaktan kaçınmalıyız. Bu kaçınma hamlesi sizi ve sağlığınızı oldukça olumlu olarak etkileyecektir. Bu durum genel uzman kitlesi düşüncelerine göre böyledir.

Parlaklık

Patlıcanın derisi pürüzlü ve lekeli ise bozulmuş demektir. Patlıcanın parlak yüzeyi, yemenin sağlıklı olduğunun bir kanıtıdır. Parlaklık, koruyucu bir tabaka vazifesi gören sebze tarafından üretilen balmumundan kaynaklanmaktadır.

İncelik

Patlıcan kesildiğinde hafif yapışkandır, bu durum da bozulduğu manasına gelir. Patlıcan tohumları da sümüksü hale gelir.

Kahverengi Renk

Patlıcanın rengi kesildikten sonra kahverengiyse büyük ihtimalle bozulmuştur. Kahverengi renk patlıcanın taze olmadığını yansıtır.

Çürüyen Noktalar

Patlıcanın yüzeyinde çürük kısımlar varsa, bozulur. Çürük olan kısmı bıçak ile kesip diğer kısımları sağlam ya da bozulmamış demek kesinlikle doğru değildir. Çünkü küçük bir kısım dahi olsa bu bütün patlıcanın çürüdüğü anlamına gelir.

Koklayarak Patlıcan Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kötü ya da çürük kokuyorsa bozulur. Çürük olup olmadığına kanaat getirmek için duyularımızı kullanabiliriz. Burnunuza hoşlanmadığınız bir koku gelmesi durumunda patlıcanı kesinlikle tüketmemeniz gerekir.

Patlıcanın Raf Ömrü Ne Kadardır?

Bütün patlıcan buzdolabında saklanmazsa aşağı yukarı 4-5 gün dayanmaktadır. Bu, koparıldıktan sonra oda sıcaklığında aşağı yukarı 4-5 gün dayanacağı manasına gelir. Patlıcanın tamamını buzdolabında saklarsak aşağı yukarı 2-3 hafta, dondurulduktan sonra ise haline göre aşağı yukarı 9-12 ay dayanmaktadır.

Dilimlenmiş patlıcan, oda sıcaklığında aşağı yukarı 30 dk dayanacak ve sonrasında kahverengi ren k almaya başlayacaktır. Hala yiyebiliriz fakat sağlıklı değil. Buzdolabında 3-4 gün, dondurulduktan sonra ise duruma göre aşağı yukarı 9-12 ay dayanmaktadır.

  Patlıcanı Saklamanın Yolları

 • Patlıcanı satın aldıktan sonra plastik poşetin içerisindeyse patlıcanı poşetten çıkarınız zira bu onları saklamak için güzel bir fikir değil.
 • Patlıcanı serin, karanlık ve kiler ortamlarında elli F’ye yakın bir sıcaklıkta saklayın. Aşağı yukarı 2-3 hafta devam edecek. Çok soğuk bir yerde saklamayın.
 • Patlıcan dilimlendikten sonra bir müddet sonra, büyük ihtimalle 30 dk sonra kahverengiye dönecek ve çok yemek yeme isteği açıcı değil. Bu sebepten dilimledikten sonra saklamayın.
 • Dondurulmuş patlıcan, haşlandıktan sonra (kaynatıldıktan ve saklamadan önce kurutulduktan sonra) hemen hemen bir sene saklanabilmekte. Dondurma genel olarak ticari hedefler için kullanılır.

2-3 gün buzdolabında saklayabiliriz.

 Bozulmuş Patlıcan Yemenin Zararları

Bozulmuş patlıcan yemenin etkileri diğer sebzelerle aynıdır. Gıda zehirlenmesine yol açabilir ve hazımsızlık ve diğer mide rahatsızlıkları. Patlıcanı belirtilen süre içerisinde tüketmeliyiz, aksi takdirde midemize sağlıksız etkileri olabilir. Rastgele bir sebze satın almadan ya da herhangi bir sebze tüketmeden önce kesinlikle son kullanma tarihini kontrol etmeliyiz.

Ne yazık ki, patlıcanı korumanın ve saklamanın en iyi şekli ile ilgili pek çok eski fikir var. Patlıcanınızı son önerilere göre birkaç hafta süresince muz, domates gibi meyvelerden uzak ve soğuk bir kilerde saklayın.

Patlıcan daha uzun zaman saklamak için dondurulabilir ve salamura edilebilir. Kurutulursa patlıcanlar bozulmadan bir seneden fazla saklanabilmekte. Patlıcan, uygun depolama ile daha uzun süre saklanabilir. Ancak yine de en doğru en kısa sürede bozulmadan tüketmektir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir