1. Anasayfa
 2. Yemek

Pişmemiş Köfte Buzdolabında Kaç Gün Saklanır? Pişmemiş Köfte Ne Kadar Zamanda Bozulur?

Pişmemiş Köfte Buzdolabında Kaç Gün Saklanır? Pişmemiş Köfte Ne Kadar Zamanda Bozulur?

Köfte kültürümüzdeki önemli gıda maddelerinden birsidir. Özellikle köfte ve patatesi çocuklar da çok sever. Bu noktada evimizde köfte yapıp bunu dolabımıza koymak, ara ara çıkarıp da yemek isteyebiliriz. Tabii ki bu noktada aklımıza gelen soruların başında dolaba koyduğumuz köftelerin ne kadar süre dayanabileceği gelmektedir. Köfteler bir et ürünü olduğu için bozulması ve bozuk olarak tüketilmesi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu noktada insanlar için bu ürünün bozulmadan tüketilmesi hayati öneme sahiptir. Peki pişmemiş köfte kaç gün dayanır? Buz dolanında bir köfte ne kadar saklanabilir?

Pişmemiş Köfte Kaç Gün Dayanır?

Köfte gibi ürünleri kesinlikle açık ortamda bırakmamanız gerekir. Ev ortamında kısa sürede bozulacaktır. Bu noktada yaptığınız köfteyi daha sonra pişirecekseniz buzdolabına koymanız gerekir. Buzdolabına koyduğunuz pişmemiş köfteniz buzdolabınızın alt kısmında yani derin dondurucu olmayan kısmından ortalama olarak 2 ila 4 gün bekletilebilir. Burada buzdolabınızın kaç derecede çalıştığı, sizin köfteyi yaptığınız kıymanın tazeliği gibi unsurlar etkili olmaktadır. Bu noktada sabit bir süre vermek mümkün değildir. Genel olarak önerilen buzdolabına koyduğunuz hazırlanmış ama pişirilmemiş olan köftenin 3 gün içerisinde pişirilmesi ve tüketilmesidir.

Bu noktada tabii ki pişmemiş köfteyi buzluğunuza da atabilirsiniz. Bu noktada buzluğunuza koyduğunuz pişmemiş köfte ortalama olarak 3 veya 4 ay dayanacaktır. Eğer köfteyi hazırlayıp ara ara çıkarıp yemek istiyorsanız bu noktada ürünleri buzluğunuza koyabilirsiniz. Buzluğunuza koyduğunuz ürünleri de en fazla 3 veya 4 ay içerisinde tüketmelisiniz. Buzlukta saklanılan tüm kıyma ürünleri 3 ila 4 ay sonunda bozulmaya başlayacaktır.

Gerek buzdolabına gerekse de buzluğa koyduğunuz ürünleri çıkardığınızda mutlaka kontrol etmelisiniz. Elektriğin gitmesi, buzdolabının bir arıza vermesi veya kullandığınız kıymada bir problem olması durumunda köfteleriniz belirtilen sürelerden önce bozulabilir. Bu yüzden mutlaka köftenizi yemden önce tadında veya kokusunda bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tadında veya kokusunda bir değişiklik varsa kesinlikle tüketmemelisiniz.

Pişmiş Köfte Kaç Gün Dayanır?

Bu noktada eğer uzun süre yaptığınız köfteyi yemeyecekseniz pişirerek saklamanız daha faydalı olacaktır. Pişmiş olan ürünler çok daha uzun süre dayanabilmektedir. Pişirdikten sonra dolabınıza koyduğunuz köfteler ortalama olarak 1 hafta tazeliğini koruyacaktır. 1 Hafta içerisinde köftelerini yemeniz mümkündür. Eğer pişmiş köfteyi buzluğunuza koyarsanız bu durumda bu süre 6 aya kadar çıkacaktır. Pişirerek sakladığınız köfteleri 6 ay boyunca çıkarıp yiyebilirsiniz. Bu noktada sadece ısıtıp tüketmeniz yeterli olacaktır.

Tabii ki kontrol pişmiş köfteler için de geçerlidir. Dolaptan çıkarılan ürün ister pişmiş isterse de pişmemiş olsun mutlaka kontrol edilmeli ve daha sonra tüketilmelidir. Dolabınızdan çıkardığınız köftelerde herhangi bir koku, tadında bir değişme veya renginde bir bozukluk varsa bu ürünler tüketilmemelidir. Bozulduğundan şüphelendiğiniz ürünleri tüketmeniz sağlığınız açısından ciddi sorunlar oluşturabilir. Özellikle et ürünlerinin bozuk olarak tüketilmesi ciddi zehirlenme problemlerine neden olabilir.

Özetle eğer köftelerinizi önceden hazırlayıp sonrasında tüketmek istiyorsanız bu noktada pişirip saklamanız çok daha iyi olacaktır. Pişmiş ürünlerin saklanma süresi çok daha uzundur. Pişmiş ürünler, pişmemiş ürünlere kıyasla çok daha uzun süre buzdolabında dayanabilmektedir. Eğer hazırladığınız köfteleri birkaç gün içerisinde tüketmeyecekseniz mutlaka buzdolabı yerine derin dondurucu veya buzdolabının buzluk kısmına atmanız gerekir. Aksi halde köfteleriniz çok daha kısa sürede bozulacaktır. Derin dondurucu veya buzluk kısmında ise pişmiş olan köfteler 6 aya kadar dayanacak ve 6 ay sonrasında da tüketime uygun olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir