1. Anasayfa
 2. Yemek

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Bekler? Pişmiş Balık Ne Kadar Süre Saklanır?

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Bekler? Pişmiş Balık Ne Kadar Süre Saklanır?

Balıketi herkes tarafından sevilen sağlıklı ve lezzetli bir besindir. Ancak nasıl ve ne kadar süre saklanması gerektiğini bilmek sağlık açısından oldukça önem taşır. Balık ister çiğ olarak isterseniz pişmiş şekilde belirli zamanda tüketilmesi gereken bir besin olduğundan pişmiş balık dolapta kaç gün bekler sorusu herkesin merak ettiği sorulardan biridir. Genelde pişirilmiş balıkların bir gün içinde tüketilmesi gerektiği söylense de fazladan pişirdiğiniz balığı diğer günler için tüketme de bazı tavsiyeler bulunmaktadır.

Pişmiş Balığın Ne Kadar Sürede Dolapta Saklanması Sağlıklıdır?

Yüksek protein içeren balık bakterilerin çabuk üremesini sağlamakta olduğundan oda sıcaklığında olan bir balık dolapta en çok 8 saat kaldıktan sonra tüketilebilir.  Isıtılan bir balık tekrardan buzdolabına girerse bu hiç sağlıklı olmaz. Bir kere ısıtılan balığın hemen tüketilmesi gerekmektedir. Pişmiş balığın bir kap içinde saklanılarak dolapta saklanması gerekir ancak çok fazla zaman kaybetmeden tüketilmesi gerekir. Herkesin merak ettiği pişmiş balık ne kadar saklanır sorusudur. Bu soruya yanıt ise normal bir dondurucuda 2 ay saklanan balık derin dondurucularda 6 ay boyunca saklanabilir.

Pişmiş Balık Ne Kadar Sürede Bozulur?

Buzdolabında pişmiş balık 1 ya da 2 gün boyunca saklanabilir. Eğer pişmiş balık normal dolapta 2 günden fazla kaldıysa bunu tüketmemeniz önerilir. Pişmiş balıkları 20 gün derin dondurucu da saklayıp tüketebilirsiniz. Çözünen balıkları tekrar buzluğa atılması önerilmez. Pişmiş balık ve çiğ balık saklama süreleri farklıdır. Pişmiş balığın çiğ balığa göre saklama süresi daha kısadır. Balıkları pişirdikten sonra kalan parçaları dondurucuya ya da normal buzdolabına koyarak 1-2 gün saklayabilirsiniz. Balığın uzun süre buzdolabında saklanması balığın besin değerlerinin kaybolmasına ve gıda zehirlenmesi gibi sonuçlara neden olur. Pişmiş balık normal buzdolabında en çok 1-2 gün içinde kalmalıdır.

Pişmiş Balığın Saklama Koşulları

Balığı bir gün önceden pişirdiyseniz yiyemediğiniz balığı çöpe atmanıza gerek yok. Dolaba koyarak 1-2 gün dolapta güvenli olarak saklayabilirsiniz. Pişmiş balığın nasıl koşullarda saklandığını bilmeniz gerekir. Pişirilmiş balığın koku içermeyen bir kap içinde saklanması da önemlidir. Peki pişmiş balık dolapta ne kadar sürede bozulur merak ettiğiniz sorulara yanıt olarak;

Plastik olmayan kabın içinde saklanması özellikle cam kabın içinde saklanması gerekir. Cam kaplar sağlık açısından en çok kullanılan saklama malzemeleridir. Hem koku içermez hem de sağlık açısından daha güvenlidir. Cam kabın içinde saklayacağınız balığın ağzını iyice kapatmanız gerekmektedir. Hava almadan dolaba koyduğunuz balık daha taze ve buzdolabına herhangi bir koku yaymadan saklanabilir. Pişirilen balık çok fazla alındığında pişirilmeden birazı buzluğa konulup saklanabilir. Pişirilmiş balıkları çok fazla bekletmeniz sağlık açısından riskli olabilir en az bir en çok iki gün içinde derin dondurucu da balıklarınızı saklayabilirsiniz.

Balık 1 Gün Dolapta Saklanır mı?

Çiğ balık buzdolabının 5 derece rafında saklanabilir ancak pişmiş balıkları buzdolabında 1-2 gün boyunca saklayabilirsiniz. Çiğ balıkları 3 gün 0 ila 5 derece buzlukta 2 hafta -18 derece de 4-6 ay boyunca saklamanızda bir mahsur yoktur.

Bozuk Balık Nasıl Anlaşılır?

Bozuk balığın anlaşılması için kokusu yeterlidir. Özellikle kokusundan şüphe duyduğunuz balıkları tüketmemeniz gerekir. Balığın hem kokusunda hem görünümüz de bir gariplik varsa bu balığı yememeniz gerekir. Mat ve cansız görünen balıkları yemek risklidir. Balığın derisi cansız pulları çabuk dökülüyorsa pek taze olduğu söylenilemez. Çabuk parçalanan ve kokusu sizi endişelendiren balıkları yemeniz sağlık açısından zararlı olur.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir