1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Rahat Bir Şekilde Nasıl Kusulur? En Rahat Kusma Yöntemleri Nelerdir?

Rahat Bir Şekilde Nasıl Kusulur? En Rahat Kusma Yöntemleri Nelerdir?

Birçok canlının bazı nedenlerden dolayı midesi bulunabilmekte ve midesindekileri çıkartabilmek için kusma eylemi göstermektedir. İnsanlar mide bulantısı yaşadıkları zaman midesindekileri çıkartarak yani bilerek kusarak rahatlamak taşırlar. Kendi isteğiyle nasıl kusulur veya rahat bir şekilde nasıl kusulur yöntemleri birçok kişinin kusma olayını olabildiğince rahat yapmasına olanak sağlamaktadır.

Genellikle kusma eylemi gösterecek kişiler parmaklarını boğazına sokarak kusabilmekteler. Ve bu şekilde kusarlar fakat kusma işlemini daha rahat bir şekilde ve kusmak için kesin çözüm yöntemleri ile çözebilirsiniz.

Rahat Bir Şekilde Kusma Yöntemleri

Mide bulantıları genel olarak insanların yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı ve hamile kadınlarda gebelik süresince yaşanan bir durumdur.  Kusarak midesini rahatlatmak isteyen kişiler bazen ne yaparlarsa yapsınlar kusmayabilmekteler. Kolay kusmak için ne yapılır konusu için bazı yöntemler bulunmaktadır fakat bu yöntemleri kesinlikle zevkine veya zayıflamak gibi amaçlarla yapmanızı önermemekteyiz.

Kişiler boğazına bir cisim değdirdikleri zaman rahat bir şekilde kusabilmekteler. Fakat bu cismin kesinlikle kesici bir cisim olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde kusmak için uyguladığınız bu yöntem ile beraber boğazınızı kesebilir ve yaralayabilirsiniz Rahat bir şekilde kusma yöntemleri için şu yolları deneyebilirsiniz,

 • Kişiler parmaklarını bademciğine götürerek fazla derine indirmeden kurabilirler. Boğaza parmak sokup kusmak genel olarak kolay ve rahat bir kusma yöntemi olmaktadır, insanlar rahatlıkla kusabilir ve rahatlayabilirler.
 • Aynı zamanda kusmak için psikolojik olarak elinizi boğazınıza götürdüğünüz anda bir kusma isteği gerçekleşecek ve rahatlıkla kusabileceksiniz.
 • Kusma yöntemlerinden bir diğeri olan, kötü kokan bir şeyi veya midenizi bulandıran bir şeyi koklayarak zahmetsiz bir şekilde kusabilirsiniz. Bu bir parfüm olur, yemek olur, çöp gibi veya herhangi başka bir şey olabilmektedir.
 • Diş fırçası yöntemi ile beraber rahatlıkla kurabilirsiniz, bunun için bit diş fırçasını dilinizin arka taraflarına sürterek kusabilirsiniz. Diş fırçası dilinizi uyaracak ve otomatik olarak kusma eylemi gösterecek.
 • Hardal ve su karışımı ile beraber kusmayı sağlayabilirsiniz. Hardal içerisinde sodyum bulunduğu için rahatlıkla midenizi bulandırabilir. Öncelikle 1 çay kaşığı hardal ile beraber 1 çay bardağı suyu karıştırarak içebilirsiniz. Tabi içmek için hazırlanırken de kusabilirsiniz bunun için tetikte olun.
 • Sıcak tuzlu su ile beraber kusabilirsiniz çünkü tuzlu su, vücudun dengesini bozabilen bir yapıya sahiptir. Bu karışımı hazırlayarak ve içmeye çalışarak kusabilirsiniz. Tuzlu su ile nasıl kusulur diyenler için bu yöntem uygulanabilir.
 • Asidi kaçmış şekerli kola ile beraber rahatlıkla kusabilirsiniz. Kolanın içerisinde bulunan maddeler sizlerin kusmanız için tepkimeye girecektir ve bu sayede rahatlıkla kusabilirsiniz.
 • Yumurta akı gargarası ile beraber kurabilirsiniz. Bunun için bir yumurtanın akını ağzınız içinde dolaştırarak kusma eğilimi gerçekleştirebilirsiniz.

Zayıflamak İçin Nasıl Kusabilirim?

Kusmak, insan vücudunda bulunan ve genel olarak mide probleminden dolayı atılan midedeki yemekleri kapsamaktadır. Bazı insanlar zayıflamak için nasıl kusabilirim sorusu olmaktadır. Özellikle genç kızların tercih ettiği bir zayıflama yöntemi olarak bahsedilen, zayıflama yöntemi oldukça zararlı ve sağlıksızdır. Bu şekilde zorla kendini kusturan kişiler, sağlığını bozmakta ve hatta hayatlarını kaybetmektedirler. Genç kızlar yemek sonrasında yediklerini kusarak zayıflamak isterler fakat böylece vücudundaki proteinler, yağlar ve kalsiyumlarda yok olmaktadır.

Kusarak kilo verme konusunda çalışmamanızı öneririz çünkü bir süre sonra bağışıklık sisteminiz çökecek ve böylece bünyeniz birçok hastalığa karşı açık hale gelecek. Sürekli olarak kendinizi baygın hissedeceksiniz. Yemekten sonra kusmayı alışkanlık hale getirdiyseniz Bulimia nevroza hastalığının temelini atmış olursunuz. Bir süre takıntıya dönen bu hareket ile beraber sağlığınız büyük bir tehdit altında olmaktadır.

Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız veya kustuktan sonra midenizi rahatlatmak istiyorsanız yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Vücut kusma eyleminden sonra kendini çok rahatsız hisseder ve halsizleşmektedir. Kusma sonrasında mideniz için yapabileceğiniz kusmaya ne iyi gelir için uygulayacağınız bazı şeyler şu şekildedir,

 • Kustuktan sonra ılık bir su ile duş alırsanız bu sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda burnunuzu temizlemek sizleri rahatlatacaktır.
 • Kustuktan sonra mideniz tamamen boşalacaktır bu yüzden bir süre sonra açlık hissine kapılabilirsiniz bu yüzden kesinlikle ağır şeyler yememeli ve aşırı baharattan kaçınmalısınız. Bunun için 1 adet muz tüketebilirsiniz.
 • Kustuktan sonra midenizden kötü bir tat gelir bu yüzden dişlerinizi fırçalayabilir, ağız bakım suyu kullanabilir ve iyi hissediyorsanız naneli sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Kustuktan sonra vücudunuzdaki su oranı azalır bu yüzden aşırıya kaçmamak şartı ile su içebilirsiniz.

Kusma Neden Olur?

Birçok sebepten dolayı insanların midesi bulanabilmekte ve kusma eğilimi göstermektedir. Genel olarak kusmanın sebebi hastalık, üşütme ve mide üşütmesinden dolayı olmaktadır. İnsanlar kusarak midelerinin kabul etmediği yiyecekleri ve mide safrasını kusabilmekteler. Bazı kişiler zehirli bir şey yediklerini fark ettikleri zaman yediğimi nasıl kusabilirim veya midemi nasıl temizlerim gibi durumları araştırırlar. Fakat kusmanın nedeni birçok sebepten dolayı olabilir bu sebepler şu şekildedir,

 • Birçok hastalık, kusmanıza sebep olabilir ülser, Reflü, gastrit gibi birçok mide hastalığı geçiriyorsanız ve beslenme kurallarına dikkat etmiyorsanız kusabilirsiniz.
 • Sinirsel ve psikolojik sebeplerden dolayı olabilir, insanlar depresyon, yorgunluk, kaygı gibi durumlar yaşadığı zaman yediklerini çıkartabilmektedirler. Bu durum tamamen beyin ile alakalı bir durumdur.
 • Hamile olan kadınlar hamileliklerinin ilk aylarında kusabilmektedirler. Bu durum sağlıksız bir durum değil aksine güzel haberlerin başlangıcıdır.
 • Kış hastalıkları ve genel olarak mide üşütmesi kusan kişilerin genel sorunudur. Bu dönemde bolca bitki çayı içmek hem midenizi rahatlatır hem de kusmanızı engelleyebilir.
 • Gıda zehirlenmesi, kusma ile beraber terleme gibi durumlar gözlenir ve bu tarz durumlarda mide zehirli şeyleri dışarı atmak ister. Özellikle tarihi geçmiş gıdalar kişilerin midesini bozan durumlar olmaktadır.
 • Bazı ilaçların yan etkileri mide bulantısına yol açabilmektedir. Özellikle anti depresan gibi ilaçların mide bulantısına sebep olması normaldir fakat sürekli kullandığınız ilaçlar eğer mide bulantısını çok sık tetikliyorsa mutlaka bir doktor ile görüşebilirsiniz.
 • Mide bölgesine alınan darbeler ile beraber, fiziksel olarak yaralanmak, yaşanılan travmalar, deniz, otobüs, araba tutması gibi birçok sebepten insanların midesi bulunmaktadır. Eğer otobüs, araba veya deniz gibi tutmalarınız varsa bunun için mide ilacı alabilirsiniz.
 • Ağır yemekler yemek, birçok kişinin sorunudur. Midenizi rahatsız eden fazla acı, fazla yağlı veya fazla baharatlı gibi ürünler tükettiyseniz ve mideniz bulanıyorsa muhtemelen yediğiniz yemekler ile alakalı olmaktadır. Bunun için bol su içebilir veya midenizi bastıracak hafif çaylar tüketebilirsiniz.

Kusmaya İyi Gelen Besinler

Kusmaya ne iyi gelir diyorsanız öncelikle herkesin kullandığı bitki çaylarınızı önerebiliriz. Bu bitki çayları papatya çayı ve rezene çayıdır. İçerisinde bulunan vitaminler ile beraber midenizi rahatlatırlar. Rezene çayı, mide içerisinde bulunan kötü gazı dışarıya atmanıza yarar ve hazımsızlık gibi sorunlarınız için birebir uygulama olmaktadır.

Papatya çayı ise içerisinde bulunan C, E ve A vitaminleri ile beraber midenizin rahatlamasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında her gün 1 bardak tüketilmesi önerilmektedir, böylece mide ekşimesi önlenmektedir. Aynı zamanda kusmaya iyi gelen besinler içerisinde olan yoğurdu kullanabilirsiniz.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir