1. Anasayfa
 2. Bilgi

Rakı Kokusu Kaç Saatte Geçer? Rakı İçtikten Sonra Kokusu Nasıl Gider?

Rakı Kokusu Kaç Saatte Geçer? Rakı İçtikten Sonra Kokusu Nasıl Gider?

Rakı tüketimi sıklıkla yapılmaktadır. Alkollü içecekler arasında en çok tercih edilen içkilerin başında rakı gelmektedir. Bu noktada rakı sıklıkla araştırılmaktadır. Rakı hakkında sorulan sorulardan birisi de kokusu hakkında olmaktadır. Bu noktada kıyafetlerin üzerine dökülen rakı kokusu ne kadar sürede geçer ve ağzımızdaki rakı kokusu ne kadar sürede geçer soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Rakı Neden Kokar?

Rakının kokmasının sebebi içerisinde bulunan anason ve alkoldür. Bu iki madde koku yapmaktadır. Bu noktada gerek odamıza gerek ağzımıza gerekse de kıyafetlerimize sinen koku budur. Tabii ki bu kokuyu gidermek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu noktada kokunun nerede olduğu da önemli etmenlerden birisi olmaktadır. Özellikle odanıza veya bir kıyafetinize koku sindiğinde bunu çıkarmak çok daha zor olmaktadır. Ağzınızdaki kokuyu gidermek için ise çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu noktada kokunun nerede olduğu daha önce de belirtiğimiz gibi önemlidir.

Anason ve alkol rakının kokmasına sebep olmaktadır. Fakat bu iki maddenin kokusu da basit yöntemler ile giderilebilmektedir. Bu noktada rakının kokusu da kolay bir şekilde giderilmektedir.

Rakının Kokusu Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Rakının eğer kıyafetinize, halınıza veya koltuğunuza döküldüyse yani kumaş bir yüzeye döküldüyse buna hızlı bir şekilde müdahale etmeniz önemlidir. Bu noktada ilk olarak su ile silmeniz gerekmektedir. Bu noktada alkolün kokusu hızlı bir şekilde uçacaktır. Alkol uçucu bir madde olduğu için kıyafetlerinizde de uzun süre kalmamaktadır. Bu noktada kıyafetlerinizi fön makinesi gibi bir makine ile ısıtmanız alkolün çok daha hızlı uçmasını sağlayacaktır. Alkol kokusu bu sayede hızla geçirilebilir.

Bu noktada kumaşların üzerine sinen anason kokusunu gidermek daha zordur. Bunun için ilk olarak kıyafetlerinizi, halınızı veya dökülen kumaş kısmı havalandırmanız gerekmektedir. Havalandırma işlemi için eğer eşyayı dışarı çıkarmanız mümkün değilse bu noktada fön makinesi yöntemini burada da kullanabilirsiniz. Sonrasında ürünü yıkamanız gerekmektedir. Yıkama için ister çamaşır makinesini tercih edebilir isterseniz de su ve sabun kullanarak silebilirsiniz. Anason kokusu bu noktada kalıcı olsa da hızlı bir şekilde de çıkmaktadır. Bu noktada sizlere sorun yaratmayacaktır.

Rakı Kokusu Odadan Nasıl Çıkar?

Özellikle yoğun bir şekilde rakı içilen odayı da bu koku kaplayacaktır. Rakı kokusu odadan zamanla çıkacaktır. Ortalama olarak 6 saat içerisinde koku tamamen ortadan kalkacaktır. Fakat acilen kokuyu çıkarmanız gerekiyorsa kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birisi tabii ki oda kokusu olmaktadır Oda kokusu, kokuyu hızla uzaklaştırmanız için en iyi yöntemlerden birisidir. Eğer oda kokunuz yoksa veya bu tür bir ürünü kullanmak istemiyorsanız odayı havalandırabilirsiniz. Odanın camlarını açmak, kapısını açmak bu noktada en etkili yöntemlerden olacaktır. Odayı havalandırma çareniz de yoksa bu noktada maalesef yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Kokunun kendi kendisine yayılmasını beklemeniz gerekmektedir.

Rakı Kokusu Ağzınızdan Kaç Saatte Geçer? Süreç Nasıl Hızlandırılır?

Rakı kokusu içtiğiniz miktara göre 3 ila 12 saat arasında ağzınızdan geçecektir. Eğer bu süreyi kısaltmak isterseniz farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi çok bilinen yöntemlerden birisi kahvedir. Kahve ve su tüketmek kokunun hızla gitmesini sağlayacaktır. Bu noktada kahve sadece kokuyu çıkaracaktır. Sizlerin ayılmasında bir etki göstermeyecektir. Sadece kokuyu gidermek noktasında faydalı olacaktır.

Ağzınızdaki rakı kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de yemek yemektir. Yediğiniz yemekler de kokunun gitmesini sağlayacaktır. Bu noktada eğer anlık ve hızlı olarak kokuyu çözmek istiyorsanız sakız veya şeker çözümüne başvurabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir