1. Anasayfa
 2. Sağlık

Stilizan Sakinleştirir Mi? Stilizan Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilizan Sakinleştirir Mi? Stilizan Nedir? Ne İşe Yarar?

Düşük dozda huzursuzluk, depresyon ve endişe gibi durumlarda Stilizan sakinleştirir mi? Öncelikle bu ilacın sakinleştirici bir etkisi olduğunu bilmelisiniz. Stilizan ilacı doktor tarafından belirli dozda kullanılması önerilen sakinleştirici bir ilaçtır. Aynı zamanda kısa süreli tedavilerde kullanılan bir ilaçtır. Endişe duyan, kendini huzursuz hisseden ve doktor teşhisi ile depresyonda olan kişiler doktor kontrolü altında Stilizan kullanabilir. Peki, Stilizan uyutur mu?

Stilizan 1 mg ilacı uyku yapabilir. Antipsikotik ilaç ailesine dahil olduğu için uyku yapar. Fakat uyku hapı değildir. Parlak, yuvarlak kaplı, mavi renkli ve bikonvels tabletten oluşmaktadır. Beynin kimyasal maddesi olarak bilinen dopaminin etkisini azaltarak beyin hücrelerinin aktivite olmasını sağlar. Peki, Stilizan nedir?

Stilizan Nedir?

Stilizan, psikiyatri tarafından reçetelendirilen bir ilaçtır. Bu ilacın etken maddesi trifluoperazin olduğu için doktor kontrolü altında reçete ile alınması zorunlu kılınmıştır. Peki, Stilizan nedir? Bu ilaç kişide meydana gelen endişe, huzursuzluk ve depresyon durumlarında düşük dozda tüketilmesi önerilen bir ilaçtır. Özellikle psikoz ve şizofreni gibi bozukluklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Stilizan ilacı düşük dozda anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklarda kullanılırken, şizofreni için yüksek dozda kullanılmaktadır. Piyasada 1 mg, 2 mg ve 5 mg tabletler şeklinde bir kutu içerisinde 30 tane tablet olmak üzere satılmaktadır. Etki açısından sakinleştirici, antipsikotik ve anksiyolitik bir etki bırakır.

Stilizan Ne İşe Yarar?

Kişide başlayan depresyon, huzursuzluk ve endişe gibi rahatsızlıklarda psikiyatri kontrolü altında düşük doz ile kullanılması önerilen bir ilaçtır. Günümüzde psikiyatri eşliğinde Stilizan ilacı kullanması gereken kişiler “Stilizan ne işe yarar?” diye merak ediyor. Stilizan çoğunlukla şizofreni hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Ancak düşük dozda olmak şartı ile depresyon ve endişe rahatsızlığı olan kişiler bu ilacı kullanabilir. Reçete ile satıldığı için eczaneden reçetesiz alamazsınız.

Şizofreni teşhisi koyulan hastalarda paranoyak düşünceler, hezeyanlar ve aşırı izolasyon gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla tüm bu belirtilerin azalması ve onarımı için Stilizan ilacı kullanılmaktadır.

Stilizan Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın yan etkisi bulunmaktadır. Stilizan ilacı kullanacak kişiler yan etkileri hakkında bilgili olmalıdır. Stilizan yan etkileri arasında baş dönmesi, bulanık görme ve sersemlik yapmaktadır. Bununla beraber karın ağrısı, anafilaksi (göz kapağı, dil ve dudak bölgesinde şişme, döküntü, nefes alamama ve kaşıntı), kas ağrısı, kalp ritminde bozukluk, idrar yapmada zorluk, kalbin normalden hızlı çarpması, hızlı soluma, ateş, terleme, kaslarda sertlik, kilo alımı, iştahsızlık, halsizlik, cilt reaksiyonları, ağız kuruluğu, memeden süt gelmesi, ışığa duyarlı olmak, kansızlık, deride kahverengi lekeler ve ayak bileklerinde su toplanması gibi yan etkiler meydana gelirse doktora başvurmak gerekir. Ayrıca Stilizan şeker (sakkaroz) içermektedir. Dolayısıyla Stilizan kullananların makine veya araç kullanmaması gerekiyor.

Stilizan Kimlere Verilir?

Genellikle şizofreni gibi hastaları için kullanılan Stilizan kimlere verilir? Bu ilaç düşük dozda intihar eğilimi olan kişilere verilir. Aynı zamanda kendini çaresiz, öfkeli, huzursuz ve kendini acıtma isteği olan kişilere psikiyatri tarafından verilen bir ilaçtır.

Stilizan Nasıl Kullanılır?

Stilizan ilacı doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Eğer nasıl, kullanacağınızdan emin değilseniz muhakkak doktorunuza veya eczacınıza danışarak içmelisiniz. Bu ilaç ağız yolu ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda yemekle beraber veya yemeklerden sonra tek başına alınabilir.

Endişe, huzursuzluk ve bulantı gibi durumlarda genel doz günlük 2 ile 6 mg olarak önerilmektedir. Fakat şizofreni tedavisi için genel günlük doz 10, ile 15 mg’dır. Dozlar bölünmüş şekilde günde 2 ile 3 kez verilebilir. Tedavi boyunca ilacı uzun süre alacaksanız ya da farklı ilaçlar ile birlikte kullanıyorsanız eğer doktorunuz sizin için kan sayımı, fiziksel yan etkileri, karaciğer fonksiyon testleri ve kalp sorunları bakımından kontrol altında tutacaktır.

Stilizan Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Stilizan kullanması önerilen dozdan daha fazla kullanılmamalıdır. Eğer yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız vakit kaybetmeden hastaneye veya doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca almanız gereken dozu unuttuğunuzda diğer alacağınız doza kadar beklenmesi önerilmektedir. Kendinizi iyi hissediyor olsanız bile ilaç kullanımı bırakılmamalıdır. Doktorunuzun belirttiği süre boyunca Stilizan ilaç kullanılmalıdır. Çoğu kişinin merak ettiği konuların başında ise Stilizan sakinleştirir mi? sorusu yer almaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 1
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir