1. Anasayfa
 2. Bilgi

Tranko Buskas Nedir? Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılır?

Tranko Buskas Nedir? Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılır?

 Tranko Buskas nedir ne işe yarar ne için kullanılır? Sakinleştirici bir etkiye sahip olan ve kas gevşetici özelliği olan bir ilaçtır. Özellikle endişe atakları için son derece etkilidir.

Turuncu, düzgün yuvarlak bir draje formuna sahip olan bu ilaç ruhsal gerginliklerin, stres ve endişe durumunun yol açtığı kasılmaların tedavisi için kullanılır. Kırmızı reçeteli bir ilaçtır. Bu ilacın mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması gerekir. Eczanelerde kırmızı reçeteli bir ilaç olduğu için kesinlikle reçetesiz verilmez.

Tranko Buskas turuncu renkte, kokusuz bir ilaçtır. Temiz, kuru, üniform, düzgün yuvarlak, bikonveks tabletler halindedir. Piyasada içerisinde bikonveks tabletler halindedir. İlaç ruhsal gerginliklere bağlı şekilde, karın bölgesinde oluşan spazmlarda yararlanılmaktadır. Etkin maddeleri hiyosin-N-butil bromid ve medazepam’dır. Yardımcı maddeleri ise,

 1. Mısır nişastası,
 2. Laktoz monohidrat,
 3. Magnezyum stearat bitkisel,
 4. Jelatin 120,
 5. Sükroz,
 6. Talk,
 7. Titanyum dioksit
 8. FD & C Sarı # 5,
 9. FD & C kırmızı # 3,
 10. Karnauba cilası şeklindedir.

İçerisinde yer alan medazepam endişe giderici ve kas gevşetici olarak etki gösterir. Hyosin-N-butilbromid ise sindirim organları, üreme organları, idrar yolları gibi iç organlarda düz kasları gevşeterek, spazm çözücü etki yapmaktadır. Tranko buskas kullanımı farklı durumlarda gerçekleştirilmektedir.

Tranko Buskas’ın İçeriğinde Hangi Maddeler Yer Alır?

Tranko Buskas’ın içeriğinde hangi maddeler yer alır konusuna çok dikkat etmeniz gerekir. Neden diye soracak olursanız ilaçların içeriğinde yer alan etken maddeler bazı insanların vücudunda bir takım sorunların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebepten dolayı bir ilacı kullanmaya başlamadan önce o ilacın etken maddesi ile ilgili bilgi edinmek son derece büyük bir önem taşır.

Tranko Buskas etken maddelerinde medazepam ve Hiyosin N butilbromid maddeleri yer alır. Medazepam adlı madde, endişe ataklarına bağlı olarak karın bölgesinde meydana gelen kasılmalara iyi gelen bir kas gevşetici özelliğe sahiptir. Hiyosin N butilbromid ise sindirim sisteminde ve üreme kanallarında meydana gelen şiddetli kasılma ve sancılara etki eder.

Söz konusu olan bu ilacın içeriğinde yer alan diğer yardımcı maddelerden de bahsedecek olursak; magnezyum, laktoz, mısır nişastası, monohidrat, titanyum, talk, sükroz, dioksit, stearat ve jelatin adlı maddelerden söz etmek mümkün olacaktır.

Bu başlık altında Tranko Buskas’ın etken maddelerini incelemeye başlamadan önce ilk olarak yeni kullanmaya başlayacağınız herhangi bir ilaca başlamadan önce etken maddelerine dikkat etmeniz gerektiğinden söz etmiştik. İlaçların etken maddesine göz atmanın avantajı o ilacın vücudunuzda bırakacağı etkinin herhangi olumsuz bir sonuç doğurup doğurmayacağı hakkında temkinli davranmak olacaktır. Bazı ilaçların etken maddeleri bazı kişilerin vücudunun duyarlı olduğu maddelerden meydana gelir bu sebepten dolayı birtakım sorunlar yaşanması ya da alerjilerin meydana gelmesi söz konusu olabilir.

 Tranko Buskas Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

 Tranko Buskas hangi durumlar için kullanılır? Konusunu açıklık getirmemiz bu noktada gerekli olacaktır. Çünkü genel olarak insanlar bu ilacın bir çeşit sakinleştirici mi yoksa kas hastalıkları için kullanılan bir kas gevşetici mi olduğu konusunda bir takım kafa karışıklıkları yaşamaktadır. Tranko Buskas, aslına bakacak olursanız bir tür kas gevşetici olarak da geçebilir. Ancak bu ilacın kullanım amacının kesinlikle kaslarla ilgili bir sorundan dolayı olması söz konusu değildir.

Tranko Buskas, özellikle bazı mide hastalıkları için doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Pek çoğunuzun da bildiği gibi bir takım mide hastalıkları direkt olarak psikolojik sorunlardan ötürü ortaya çıkabilir. Genel olarak mide de yanma ve ağrı hissi, mideye gaz dolması gibi bir takım son derece rahatsız edici durumlar söz konusu olduğu zaman, bu tip bir problemin çeşitli mide hastalıklarından ziyade psikolojik rahatsızlıklardan yani endişe atakları ve kaygı bozuklukları gibi bir takım sorunlardan dolayı meydana gelmiş olacağı düşünülür.

Mide organı direkt olarak kişinin duygu durumu bozuklukları ile doğrudan ilintili olan bir organdır. Bu sebepten dolayı ruhsal bozukluklardan kaynaklanan bir takım sorunlarım mideye olan yansıması olarak da Tranko Buskas adı verilen bu ilaç mide doktorları tarafından tavsiye ediliyor.

Tranko Buskas, karın bölgesi, mide ve bağırsaklarda meydana gelmiş olan gerginlikten kaynaklı olan kramplar için kullanılır. Karın bölgesindeki kasılmaların merkezine inerek o bölgede yer alan kasların gevşemesine neden olur. Böylece bu sorunu yaşayan kişide bir rahatlama olur.

Bu ilaç aynı zamanda safra bölgesindeki kramp ve şişkinlik hissinin de giderilmesini sağlar. Aynı zamanda, psikolojik rahatsızlıkların sebebiyet verdiği mide spazmının da tedavi edilmesi için doktorlar bu ilacı reçetenize yazacaktır.

Yoğun ağrılı regl sancılarında da rahatlama sağlanması için tavsiye edilen bu ilaç, bununla birlikte aynı zamanda rahim kaslarında gevşemeye neden olarak rahim kasılmalarını da teedilmektem

Regl dönemi öncesinde yaşanan gerginlik ve sinir halinin önlenmesi için de çoğu zaman pek çok kadına bu ilaç doktoru tarafından tavsiye edilmektedir.

Son olarak bu ilacın bir türlü geçmek bilmeyen hıçkırık için de kullanıldığından söz edebiliriz.

Tranko Buskas Nasıl Kullanılmalıdır?

Tranko Buskas nasıl kullanılmalıdır? Konusunda da bu ilacı ilk defa kullanacak olan kişiler için bir takım tavsiyeler vermek faydalı olacaktır.

Bu ilaç 10 ve 20 mg arasında değişmekle birlikte tavsiye edilen kullanım dozu, sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez olacaktır. Tabii ki bu sadece ilacın genel olarak tavsiye edilen dozudur. Yani Tranko Buskas her hasta için aynı dozda tavsiye edilmez.

Medazepam adlı etkin maddenin bu ilacın içeriğinde yer alması bazı kişiler için bir takım istenmeyen durumların meydana gelmesine neden olabilir. Bu etkin madde son derece güçlü bir özelliğe sahiptir. Bu sebepten dolayı da Medazepam’a duyarlılığı olan kişilerin bu ilacı kullanma dozunda farklılklar olması gerekir.

İşte tam da yukarıda belirtmiş olduğumuz bu sebeplerden ötürü, Tranko Buskas adlı bu ilacı kesinlikle doktor tavsiyesi ve doktorunuzun belirtmiş olduğu doza uygun bir şekilde kullanmanız gerekir.

Yemekten önce bol su ile ağız yoluyla almanız gereken bu ilaç, yaklaşık olarak 2 saat gibi bir süre içinde etkisini gösterir.

Tranko Bustas Yan Etkileri

Tranko bustas yan etkileri olan bir ilaç olduğu için dikkatli bir şekilde doktor gözetiminde alınması gereken bir ilaçtır.  Prospektüs bilgisi incelendiğine bunların maddeler halinde şöyle olduğu görülür;

 1. Ağız kuruluğu
 2. Deride kızarıklık ve döküntü gibi alerji bulguları
 3. Kalp atımlarında hızlanma
 4. İdrar yapmada güçlük
 5. Sinirlilik, öfke, huzursuzluk, intihar düşünceleri, uyku bozuklukları gelişmesi
 6. Anormal kanamalar veya deride morarmalar gelişmesi
 7. Baygınlık, sersemlik, akıl karışıklığı, bellek fonksiyonunda bozulma geçici olarak konuşma bozuklukları veya yürüme sorunları gibi hareket bozuklukları
 8. Göz bebeklerinde titreme, pullu görme ve çift görme dahil görme bozuklukları
 9. Deri renginde sararma, idrarınızın kola renginde çıkması gibi karaciğer işlevlerinde bozulmaya işaret eden bulgular
 10. Nöbet benzeri kas krampları
 11. Adet bozuklukları, cinsel istekte azalma
 12. Uyuşukluk, uyku hali, yorgunluk, ilgisizlik, reaksiyon süresinde gecikme ve baş ağrısı
 13. Bulantı, ishal veya kabızlık
 14. Kan basıncında genelde hafif düzeyde bir azalma
 15. Terlemede azalma veya durma

Tüm bunlar tranko bustas yan etkileri arasında yer almaktadır. Bunların yaşanmaması için ilacın doktor gözetiminde alınması gerekir. Bu yan etkiler, farklı sıklıklarda görülebilir. Bunlar prospektüs bilgileri incelendiği zaman şu şekildedir;

 1. Çok yaygın: 10 hastanın en az 1 tanesinde görülebilir.
 2. Yaygın: 10 hastanın birinden az ancak 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
 3. Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az ancak 1000 hastanın birinden fazla rastlanabilir.
 4. Seyrek: 1000 hastanın birinden az fark edilebilir.

Bunların dışında çok seyrek ve bilinmiyor sıklıklar da vardır.

Tranko Bustas Fiyatları

Tranko bustas ne kadar? İlaçların fiyatları kişiler tarafından sık sık merak edilmektedir. Tranko bustas’ın da ücretleri sık sık düşünülmektedir.

İlaç her eczaneden temin edilebilmektedir. Fiyatları incelendiği zaman, 13,55 TL olduğu görülmektedir. Reçete ile beraber en yakında bulunan eczaneden temin edilebilir.

Tranko Bustas’ın Diğer İlaçlar İle Kullanımı

Tranko bustas bazı ilaçlar ile kullanırsa belleği bozabilir, sersemlik ya da unutkanlığa neden olabilir. Kalp üzerinde istenmeyen bazı etkiler oluşturabilir veya idrara çıkmada zorluk, ağız kuruluğu gibi ektileri güçlendirebilir. Bunların içerisinde alkolün yanı sıra şunlar da yer almaktadır;

Bu ilaç kalp hızını arttıran bazı ilaçların etkisini yükseltir.

 1. Metaklopramid gibi bulantılara yönelik yararlanılan ilaçlarla birlikte alınması, her iki ilacın etkisini düşürebilir.
 2. Ruhsal çöküntüye yönelik kullanılan bir takım ilaçlar
 3. Bazı alerji ilaçları
 4. Anormal kalp ritimlerinin tedavisinde yararlanılan kinidin ve disopramidin
 5. Psikotik tedavisinde alınan butirofenonlar
 6. Virüs hastalıklarının tedavisinde kullanılan amantadin
 7. Uyku ve yatıştırıcı ilaçlar

Reçeteli ya da reçetesiz olarak herhangi bir ilaç alıyorsanız ya da son zamanlarda almışsanız, bu konuda doktora bilgi vermeniz gerekir.

Tranko Bustas Nasıl Saklanmalı?

Tranko bustas çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği alanlarda muhafaza edilmelidir. Ambalajından çıkartılmamalı, 25 derece altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklanmalıdır. Eğer ilacı son kullanma tarihi geçişse kullanılmamalıdır.

Tranko Bustas Yorumları

Tranko bustas kullanıcı yorumları nasıl? Bir ilacı daha önce kullanan kişilerin nasıl bir deneyim elde ettiği, insanlar tarafından sık sık düşünülmektedir. Bu bakımda internette çok sayıda görüşe ulaşmak mümkündür.

Ancak bunları dikkatli ve doğru bir şekilde düşünmek gerekir. Çünkü ilaçlar hastalara özel reçete edilir. Bu nedenle gösterdikleri etkiler kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca ilacı yanlış kullanan kişiler hatalı kullanım önerileri yapabilmektedir.

Dolayısıyla tranko bustas kullanıcı yorumları incelenirken dikkatli hareket edilmelidir. İlaçların kişilere özel reçete edildiği, ayrıntılı tetkiklerin yapıldığı unutulmamalıdır.

 1. Ali Özan: Asabiyet sebepli olan mide bulantılarına verilen bir ilaç, bir akrabama reçete edildi.
 2. Selin Tozan: Kasları gevşeten ve oldukça etkili olan bir ila.
 3. Mehmet Ali Yıldırım: Kısa sürede böbrek sancılarına oldukça iyi geliyor, adeta mucize gibi.
 4. Burak Çınar: Bağırsak problemleri nedeniyle bir dönem kullandığım ilaç, etkili bir yapısı var.
 5. Sertap Karalı: Regl ağrılarım için doktora gittiğim zaman nasıl kullanacağımı da söylenerek verilen ilaç, oldukça etkili.
 6. Mehtap Akoğlu: Anksiyete ve fiziksel belirtilerim için aldığım ilaçlardan biri, etkili gelmişti.
 7. Büşra Çetin: Uykusuzluk çektiğim için doktor tarafından reçete edilmişti. Uyku vermese de rahatlatıcı bir yapısı var.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir