1. Anasayfa
 2. Kadın

Vajinada Balık Kokusu Neden Olur? Vajinada Balık Kokusu Nasıl Geçer?

Vajinada Balık Kokusu Neden Olur? Vajinada Balık Kokusu Nasıl Geçer?

Vajina kadınların cinsel bölgelerinden birisidir. Bu noktada bu bölgenin bakımı ve sağlığı önemlidir. Bu bölgede oluşan sorunlar kadınlar için ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu noktada düzenli olarak kontrol edilmeli ve olmaması gereken bir sorun varsa bu noktada mutlaka çözüm aranmalıdır. Vajinanızda karşılaşabileceğiniz problemlerden birisi de vajinanızdaki kötü kokulardır. Bu noktada, bu bölgeden farklı kokular gelmesi de istenmeyen durumlardan birisidir. Eğer vajinanızdan bir balık kokusu geliyorsa bu da problemlerden birisi olmaktadır. Bu tür bir koku varsa mutlaka konunun üstüne düşmeniz ve araştırmanız gerekmektedir.

Vajinadan Balık Kokusu Neden Gelir?

Vajinanızdan eğer balık kokusu geliyorsa bunun farklı sebepleri olabilmektedir. Bu noktada vajinanızın dengesinin bozulması ve bu bölgede bir enfeksiyon olması bu sorunun en büyük nedenlerinden birisidir. Kokunun yanında bir akıntı da varsa bölgede bakteri oluşumundan söz etmek de mümkün olabilmektedir. Bu sorun özellikle gebe kalmamış olan kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Birçok kadın bu problemden mustarip olmaktadır.

Balık kokusunun yanına enfeksiyon olduğunu veya bölgede istenmeyen bakteriler olduğunu gösteren farklı etmenler de bulunmaktadır. Bu noktada bölgeden ağır kokular gelmesi, akıntılar olması, çok fazla kaşıntı olması, işerken ağrı yapması gibi etmenler de bölgede bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Vajinada Balık Kokusu Neden Oluşur?

Vajinanızda balık kokusunun oluşmasının sebebi yukarıda da belirtiğimiz gibi bakteri oluşması veya enfeksiyonların olmasıdır. Bu noktada bu sorunun en büyük nedeni bölgenin temizliğinin doğru olarak yapılmamasıdır. Vajina kendi dengesi olan bir yapıdır. Bu dengenin bozulmaması önemlidir. Yanlış temizlik malzemeleri kullanmak, bölgeyi sabun veya benzeri malzemeler ile çok fazla yıkamak veya bunlara benzer yanlış bakım yöntemleri kullanmak bu dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Bu dengenin bozulması da çok farklı sorunlara neden olmaktadır. Tabii ki bu noktada karşılaşabileceğiniz sorunlardan birisi de vajinanızda balık kokusuna benzer bir kokunun gelmesidir.

Vajinada Balık Kokusu Nasıl Geçer?

Kokunun oluşmasının en büyük sebebi yukarıda da belirtiğimiz gibi enfeksiyon olmasıdır. Bu noktada enfeksiyonun geçmesi için mutlaka ilaç kullanılması ve doğru bakım yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bölgede oluşan enfeksiyona ve üreyen bakterilere göre kullanmanız gereken ilaç değişiklik gösterecektir. Tabii ki bunun için profesyonel bir destek almanız yani doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun gerekli olan testleri yapacak ve sizler için en uygun olan ilacı sizlere verecektir.

Bunun yanında doktorunuz nasıl bir bakım yapmanız gerektiği, neleri kullanıp neleri kullanmamanız gerektiği noktasında da sizlere gerekli olan bilgileri sunacaktır. Vajinanızdan sadece balık kokusu değil herhangi bir başka koku geliyorsa da mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Vajina önemli bölgelerinizden birisidir. Burada oluşan problemler farklı hastalıklara da neden olabilmektedir. Bu noktada mutlaka zamanında önlem almanız ve doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Vajina Kokusu Oluşmaması İçin Ne Yapılabilir?

Tabii ki bu sorun oluştuktan sonra doktora gitmek dışında bir seçeneğiniz kalmamaktadır. Fakat bu sorundan mustarip olmamak için yapabilecekleriniz vardır. Yanlış bakım yöntemlerini kullanmamak, kirli iç çamaşırları giymemek, tayt veya dar kot pantolon gibi bölgenizi çok fazla sıkacak kıyafetleri tercih etmemek, şekerli yiyeceklerden uzak durmak bu noktada yapabilecekleriniz arasında yer almaktadır.

Özellikle bakım noktasında çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Daha önce de belirtiğimiz gibi vajinanın kendi iç dengesi vardır. Bu dengeyi bozmanız birçok sağlık problemine neden olacaktır. Bu dengeyi bozan en büyük etmen ise yanlış bakım yapılmasıdır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir