1. Anasayfa
 2. Sağlık

Vermazol Ne İşe Yarar? Çiğneme Tableti Nasıl Kullanılır?

Vermazol Ne İşe Yarar? Çiğneme Tableti Nasıl Kullanılır?

Vermazol tablet kıl kurdu (oksiyür) diğer yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonları(kamçı kurdu yuvarlak kurt kancalı kurt) için kullanılan etkili bir ilaçtır. Vermazol 100 milim 30 tablet şeklinde eczanelerde satışı yapılır. Vermazol çiğneme tableti çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilir. Bu ilaç bağırsak solucan enfeksiyonlara karşı çok başarılıdır. Normal reçeteli bir ilaçtır. Ayrıca reçetesiz satışı da vardır. Bağırsaklarında problem yaşayan kişilerin kullanması gereken başlıca ilaçlardan bir tanesidir.

Vermazol Nedir?

Vermazol nedir kıl kurdu oluşmasında ya da diğer adı ile bağırsak kurdu enfeksiyonlarında etkinliği olarak üretilmiş çiğneme formu şeklinde ilaçlar. Uçuk pembe rengi vardır ve yuvarlak bikonveks tablettir. 30 tane çiğneme tableti blister ambalajlarda eczanelerde satılır. Normal reçeteli bir ilaçtır. Antihelmintikler denilen ilaç grubu içinde yer alır. Bu ilaca parazit ilacı da denir. Yeşil beyaz sarı bir kutusu vardır. Bağırsaklarda oluşan parazitlere karşı çok etkilidir.

Vermazol Ne İşe Yarar?

Vermazol ne işe yarar bağırsaklardaki parazitlerin ölmesini sağlar. Kıl kurdu oksiyur tedavisinde etkilidir. Bağırsak kurdu solucan enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde kullanılır. Bağırsaklardaki parazitlerin temizlenmesinde kullanılır.

Vermazol Çiğneme Tablet İçeriğinde Neler Var?

Vermazol çiğneme tablet içeriğinde neler var bu ilaçta kortizon yoktur. Bağırsak yapısına uygun olan maddeler seçilmiştir. Bu tapletin içeriğinde etken madde bağırsaklardaki solucan, kıl kurdu gibi yapıları hızlı bir şekilde yok eder.

Vermazol Tablet Faydaları Nedir?

Vermazol tablet faydaları nedir bağırsak sağlığı üzerinde etkileri tartışılmaz bir ilaçtır. Bağırsaklardaki zararlı canlıların üremesini durdurur ve bağırsaklardaki parazitlerin ölmesine etkide olur. Çocuklarda görülmesi büyüme ve gelişimi olumsuz yönde etkiler. Çocuklardaki büyüme ve gelişim yavaşlamaması için bu tabletin kullanılması önemlidir.  Bu zararlı canlılar öldüren bu tablet bedenin diğer bölgelerine ve organlarına da katkı sağlar.

Vermazol Çiğneme Tableti Yan Etkileri Nedir?

Vermazol çiğneme tablet yan etkileri nedir bu ilaç olan kişilerde yan etki gösterir. Ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa bir sağlık kuruluşuna gitmez de fayda vardır.
Yaygın görülen yan etkileri:

 • Mide ağrısı

Yaygın olmayan yan etkiler:

 • Mide rahatsızlığı, ishal ortaya çıkması,
 • Gaz

Seyrek görülen yan etkiler;

 • Döküntü
 • Karaciğer iltihabı
 • Karaciğer enzimlerinde değişiklik olması
 • Kasılma nöbet özelliklerde çocuklarda görülür
 • Baş dönmesi
 • Anormal saç dökülmesi
 • Akyuvar sayısında azalma olması

Çok ciddi yan etkiler,: baygınlık görülmesi, deride döküntü ve kızarıklık, derinin ve gözlerin sarılaşma su gibi ani aşırı duyarlılık veya reaksiyon (anaflaktik reaksiyonlar) ağızda, boğazda, yutmayı zorlaştıracak şekilde şişmeler. El, ayak, dudak, yüz ve bilekte şişkinlik.

Vermazol Tablet Nasıl Kullanılır?

Vermazol tablet nasıl kullanılır doktorunuz reçete etti ise bu ilacı önerisi şekilde kullanın. Doktorunuzun bir tavsiyesi olmadığı durumda aşağıdaki kullanım talimatlarına uyun.

Ağız yolu ile kullanılır yetişkinlerde ve 2 yaşındaki büyük çocuklar için kullanıma uygundur. Tablet formunda ki ilacı çiğneyerek ya da ağız yolu ile tek seferde yutulması gerekir. Çocuklarda kullanılacak ise tablet ezildikten sonra kullanılması önerilir. Çocuklar ilacı kullanırken büyük yetişkin gözetimi altında kullanımı sağlanmalıdır.

Kamçılı kurt yuvarlak solucan ve kancalı kurt enfeksiyonlarda ardışık üç gün boyunca günde 2 tablet şeklinde alınmalıdır. Kıl kurdu enfeksiyonlarında ise tek bir hap yeterli gelecektir. Tekrar etme durumu mevcut ise 2 hafta sonra ikinci bir tablet daha kullanılması önerilir. Çocuklarda ve bebeklerde kullanım durumu 2 yaşından küçüklerde kullanılması önerilmez. Çocuklar yetişkinlerde toz aynıdır değişmez. Yaşlılarda kullanım durumu 65 yaş üzerindeki kişilerde herhangi bir özel durum yoktur.

Hamile ve hamilelik düşünen kişilerde bu ilaç kullanılmaz. Emziren annelerde ise doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda kullanım durumu karaciğer fonksiyon bozukluklarında bu ilaç kullanılmaması gerekir. Böbrek yetmezliği olanlarda ise doktor önerisi ile kullanılması gerekir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanım durumu simidin yüksek mide asidi içeren metronidazol enfeksiyonlar için ilaçlardan birini kullanıyorsanız bunu doktorunuza iletiniz.

Vermazol Tablet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu İlaca karşı alerjisi olanlar kullanmaması gerekir. Emziren annelerde anne sütüne geçip geçmediği kesinlik kazanmamıştır. Bu tabletin kullanımında yaş sınırı bulunur. Bu hap çiğnenebilir ya da yutulabilir iki şekilde de kullanıma uygundur. İyileşme görüldüğü anda ilaç kullanımını erken bırakmayın.

Erken ilaç kullanımı bıraktığınızda bu hastalık tekrarlayabilir ya da durumunuz daha da kötü olabilir. Kortizon olmadığını belirtmek gerekir. Bu ilacın içeriğinde ponceau 4 R (e 124) maddesi bulunur bu madde alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu ilacın içinde çok az miktarda sodyum bulunur aslında sodyum içermez. Tedavinin sona ermesinden sonra herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşı kalınmaz. Hamilelik süreci geçiren bayanlarda kullanılmaz emziren annelerde ise sadece doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Vermazol Tablet Muadili

Bu İlacı bulamadığınız da aynı sonuçları alacağınız başka İlaçlar da mevcuttur. Bu jelle ile muadil yani eşdeğer olan ilaçların listesi şu şekildedir.

Kontil çiğneme tableti, Kontil süspansiyon, Nidazol tablet, helmipar şurup, pirok süspansiyon, Rabenzole oral tablet, Andazol film tablet, Yomesan film tablet, Sitraks şurup.

Vermazol Tablet Saklama Koşulları

İlacın etkisini kaybetmesi bakımından doğru saklamak önemlidir. Buzdolabına kesinlikle koymayın 15 ila 20 derecedeki rutubetsiz nemsiz yerlerde saklayın. Ayrıca direkt güneş ışığı alan bir yere bu ilacı kesinlikle koymayın. Kendi ambalajında ve kutusunda muhafaza ediniz. Renginde herhangi bir değişiklik olursa kesinlikle kullanmayın. Bozulduğunu hissettiğiniz ürünleri kesinlikle kullanmadan tıbbi atık kutusuna atın. Son kullanma tarihine göre kullanın. Son kullanma tarihi geçen ilacı kesinlikle kullanmayın.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Ben vermazol tablet 7 yasında oğluma verdim bana eczacı dediki 10 gun ver 1 hap verdım ama oğlumda yine var lütfen Allah rızası icin bir cevap tekrar vere bilirmiyim zarar etmezmi cun ku geçmiyor ben yurt dışında yaşıyorum bu hapları turkiyeden aldım haberim yok acaba tekrar vere bilirmiyim bunları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir