1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Vücutta Sivilce Gibi Kabarcıklar Neden Olur?

Vücutta Sivilce Gibi Kabarcıklar Neden Olur?

Ciltte ve vücutta sivilce gibi kabarcıklar neden olur sorusunu merak edenler önemli bir problem olup olmamasından endişelidirler. Bu durum için endişe edecek bir olay yoktur. Genel olarak vücuttaki sivilce gibi ortaya çıkan kabarcıkların nedeni kıl dönmesi, keratosis pilaris ya da sivilce nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bir cilt alerjisinin neden olduğu söylenebilir.

Kabartıyla birlikte aşırı kaşıntı durumu varsa ve sindirimle ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız kabarcıkların nedeni glüten intoleransının durumundan kaynaklanıyordur. Eğer bilinmedik durumdan kaynaklanan kabarcıklar varsa mutlaka doktora danışmanızda fayda var. Vücutta sivilce gibi kabarcıklar neden olur hakkında yapılan tetkiklerden sonra doktorunuz gereken tedaviyi yapacaktır.

Sivilce Gibi Kabarcıklar Nerelerde Olur?

Cildin aşırı keratin üretiminden dolayı keratozis pilaris Keratozis pilaris tavuk görünümünde olan kalçalarda ya da kolların yanlarında görülen bir hastalıktır. Tıbbi tedavi gerektiren bir cilt sorunu olan hastalıkta kirli ellerle temas edilmediğinde lezyonlara maruz kalarak iltihaplanmaya ve bazı bölgelerde kararmalara sebep olmaktadır. Vücutta kabartıların ortaya çıkmasına neden olan yazın giyilen kıyafetlerin yanlış seçimi yüzündendir.

Dar ve nefes almayan giysiler giyilmesi yüzünden vücutta kabarcıklar oluşabilir vücutta sivilce ve kaşınmaya neden olabilir. Özellikle cildin nefes almasını sağlayan pamuklu giysiler giyilmesi önemlidir. Vücuda salisilik asit ve üre glikolik asit bazlı uygulanan nemlendiriciler ölü hücrelerde üretimin kontrolü için yarar sağlamaktadır.

Siyah Nokta Ve Sivilceler

Ciltte ve vücutta sivilce gibi kabarcıklar neden olur sorusunun cevabı siyah noktaların sivilcelerin yol açmasından kaynaklanabilir. Kırmızımsı kabarcık şeklinde ortaya çıkan siyah nokta ve sivilce gibi cilt sorunları ergenlik döneminde ortaya çıkan genel sorunlardan biridir. Genelde yazın ortaya çıkan sivilce siyah noktalar cildin kaşınmasına neden olur. Sivilce ve siyah noktaların olmaması için cildin temiz tutulması ve cilde uygun ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Akne ve siyah noktaları kesinlikle sıkmamaya özen gösterin ciltte derin izlere neden olduğundan kesinlikle sivilce ve siyah noktaların sıkılmaması gerekmektedir.

 Folikülit (kıl dönmesi)

Folikülit kıl dönmesi olarak bilinen genelde koltuk altlarında, bacak ve kasıklarda vücutta kıllı bölgelerin ağda ve jilet yolu ile alınması ile ortaya çıkar. Özellikle sivilce ve kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Sıkı kıyafetler giymek kıl dönmesine neden olur. Jilet ve ağda uygulandıktan sonra cildin temizlenmesi ve tahriş edici hareketlerden kaçınmalısınız. Bol giysiler giyerek kıl dönmesine engel olabilirsiniz. Kıl dönmesinden kaynaklanan enfeksiyonlar nedeni ile doktorun verdiği antibiyotikleri kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 Cilt Alerjileri

Ciltte görülen alerji nedeni ile kaşıntı ve deride küçük kabarcıkların çıktığı görülmektedir. Alerjiye neden olan hayvan kılı, kumaş, kullanılan kozmetik ürünler ya da yenilen besinler nedeni ile ciltte alerjik reaksiyonlar görülebilir. Doktorunuz tarafından verilen antialerjik ilaçlar kullanılmalı hafif durumlarda cilt yıkanarak temiz tutulmalıdır.

Zona Hastalığı

Zona vücutta sivilce gibi ortaya çıkan ve kabarcıklara neden olan  bir hastalıktır. Herpes virüsün neden olduğu hastalık suçiçeği hastalığına neden olmaktadır. Zona sırtta, göğüste ve karında içi sıvı olan kabarcıkların ortaya çıkması ile görülür. Kabarcıklar oluşmadan vücutta ağrıya neden olurlar. Kesin tanı konulmasından sonra ağrının kesilmesi için antiviral ilaçlar doktor tarafından önerilmektedir.

 

Gluten İntoleransı

Sindirim sorunu nedeni ile vücutta kaşıntı şeklinde görülen kabarcıklı bit cilt değişikli gluten intoleransından kaynaklanmaktadır. Kabarcıkların bulunduğu yerlerde yanma meydana gelebilir. Kabarcıkların olduğu bölge merhem ya da bazı ilaçlar kullanılarak hafiflemesi sağlanır. Ayrıca yenilen besinlere dikkat edilmesinde fayda vardır. gluteren içeren besinlerden kaçınmak hastalığın biraz olsun önlenmesinde yardımcı olacaktır. Kabarcığa neden olabilecek bazı nedenler şunlardır;

 • Güneş yanıkları
 • Haşlanma ve yanma
 • Sürtünme
 • Atopik dermatit
 • Otoimmun bozukluk
 • İmpetigo
 • Pemfigus
 • Viral enfeksiyonlar
 • Böcek ısırıkları

Ciltte Kaşıntılı Kabarcıklar Neden Olur?

Sürtünmeden ya da yaralanmadan kaynaklanan kabarcıklar kanlı berrak sıvı ile dolu çıkıntılı şekilde görülür. Vücudun tek bir yerinde görülebildiği gibi birçok yerinde ortaya çıkabilir. Kaşıntılı ve ağrılı şekilde görülen kabarcıklar ağrı yapabilirler. Yorgunluk ateş ve yorgunluğa neden olan kabarcıkların semptomlarının belirtileri diğer rahatsızlıklarla karıştırabilir. Teşhis için mutlaka doktora danışmakta fayda vardır.  Teşhis için deri biyopsisi ve kan tahliline gerek duyulabilir.

Ciltteki Kabarcıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı kabarcıklar genelde kendiliğinden geçse de bazıları tedavi gerektiren cilt sorunlarıdır. Bazı uygulamalar sayesinde cildinizde kabarmaya neden olan semptomlardan kurtulmanız mümkündür. Bölgeyi sabunla yıkamak bölgeyi temiz tutmak ve kuru tutmak gerekir. Kabarcıkları kesinlikle patlatmamanız gerekir. Enfeksiyon durumunda mutlaka doktora gitmeniz ve tedavinizi yaptırmanız önerilir.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir