1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Yeni Doğan Bebek Emmiyor Uyuyor Bunun Nedeni Nedir?

Yeni Doğan Bebek Emmiyor Uyuyor Bunun Nedeni Nedir?

Yeni doğan bebekler de sıklıkla rastlanan emme sorunu yaşanmaktadır. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız da emzirmek için zorlasanız da emmek istememek de ya da uyumakta olduğunu görürsünüz.

Çocuklar aç olmasına rağmen emmeyi reddeder, memeyi emer ama emmez, yutmaz veya çok sert emmez; yeni doğan bebek emmiyor uyuyor bunun nedeni nedir? Bazen anne emzirmeye çalışırken bebekler ağlar ve memeye çabalarlar. Bazen bebek bir memeyi emer ama diğerini reddeder.

Meme reddi, çoğunlukla annede olumsuz düşüncelere neden olur. Bebeğinin onu reddettiğini, yani bir bakıma onu istemediğini düşünebilir; Ayrıca bebeğin artık emmeyeceğini, emzirmeyi bıraktığını ve beslenme sorunları yaşayacağını da hatırlatabilir. Ani meme reddinin genellikle önemli nedenleri vardır.

Yeni Doğan Bebek Neden Emmez?

Emzirme, bebek ve anne arasındaki en iyi bağdır. Emzirme döneminde anne ve çocuk arasında duygusal bir bağ kurulur. Ancak bazen bebekler emmek istemezler. Bunun bir takım nedenleri olabilir.

Çocuğun reddetmesine meme reddi denir. Sağlık sorunu değilse geçici bir durumdur. Ancak bebek sağlık sorunları nedeniyle emmek istemiyorsa sorunun ele alınması gerekir. Tedaviden sonra bebek başarıyla emmeye devam edecektir. Bebek aç olmasına rağmen emzirmeyi reddediyorsa ve memeyi tutamıyorsa nedeni bilinmelidir. Bebeklerin emzirmeyi reddetmesinin nedenleri şunlar olabilir:

 • Burun tıkanıklığı, yeni doğan bebekler neden emmez bebeğin sık sık emmeyi bırakmasına neden olabilir. Burun tıkanıklığı olan çocuklar memeyi çıkarmalı ve ağızlarından nefes almak istemelidir.
 • Yanlış emzirme pozisyonları veya teknikleri bebeklerin emzirmeyi reddetmesine neden olabilir.
 • Ağızda bebeğin fizyolojik ve anatomik sağlığında bebeğin emmesini engelleyen bir sorun varsa bebeğin emzirmeyi reddetmesine neden olabilir.
 • Yeni doğanda alerjik metabolizma, emmeye uyumu olumsuz etkileyebilir.
 • Annedeki stres, kaygı ve psikolojik nedenler bebeğin emzirmeyi reddetmesine neden olabilir.
 • Ateş, enfeksiyon ve ağrı meme reddine neden olur.

Emmek İstemeyen Bebekler Ne Anlatmak İstiyordur?

Bazen anneler emzirmeyen bebekleri ne yapacaklarını bilemezler. Ancak bebeğin emmeyi reddetmesi bir anlam ifade eder. Anne sütü almayan bebeklerde sorunlar olabilir. Bu nedenle anne sütü almayan bebeklere dikkat etmelidir.

Bebeklerde pamukçuk çok yaygın bir oral enfeksiyondur. Çocuğun dilinde, yanaklarında veya yanaklarının içinde beyaz tabakaların oluşmasına pamukçuk denir. Bebekte pamukçuk varsa, bebek emmek istemez ve memeyi reddeder. Bu nedenle bebeğin ağzı muayene edilmelidir.

Bebeklerde soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi sorunlar oluştuğunda burun tıkanıklığı oluşur. Bu durumda bebek emzirmek istemeyebilir. Ayrıca bebekler kulak enfeksiyonları veya diş çıkarma sırasında emzirmeyi reddederler.

Emmek İstemeyen Bebekler Nasıl Emzirilmelidir?

Yeni yiyecekler ve diyetteki değişiklikler sütün tadını değiştirebilir. Özellikle acı ve kokulu yiyecekler sütün tadını değiştirerek bebeğin emme isteğini azaltacaktır. Bu nedenle emzirme döneminde beslenmeye dikkat etmek son derece önemlidir. Bu yiyecekleri yediyseniz ve bebeğiniz emmek istemiyorsa, birkaç saat sonra sağıp sütünüzle tekrar deneyebilirsiniz. Böylece bebeğin neden emmek istemediğini anlamış olacağız.

 Yeni Doğan Bebek Emmek Yerine Uyuyor

Bebeğim memede uyuyor diyen annelerdenseniz, önce nedenini bilmek isteyebilirsiniz. Yeni doğanlar emzirirken uyumayı severler. Bunu çoğunlukla geceleri yaparlar. Bebeğinizin anne sütü ile uyumasının nedeni annenin kokusu, tenle teması ve sütün bebeği rahatlatmasıdır. Bu nedenle bebeğinizin göğsünüzde uyumak istemesi tamamen normaldir.

Anneler genellikle bebeklerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılasalar da bebeklerini yatıştırmak için emzirmeye devam ederler. Bir bebeğin birincil ihtiyacı uyku olduğundan, yeni doğan bebek emmek yerine uyuyor anne sütü ile beslendiğinde uyuyacaktır. Emzirmek melatonin salgıladığından, bebekler genellikle memede rahatlar ve daha kolay uykuya dalar. Bu gibi durumlarda bu davranışlara uymanız ve sabırlı olmanız önemlidir.

Emmek Yerine Uyuyan Bebeğe Ne Yapılmalı?

Bebek annesinin göğsünde uyusun mu, uyumasın mı? Bebeği emerken uyumayı bıraktırma yöntemleri  her bebek için farklı olabilir. Önerilerimizi takip ederek, bebeğinizin yatmadan önce emmeyi bırakmasına yardımcı olmak için hangi türlerin en etkili olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Anneler bebeği emerken uyuduğunu söylüyor, bebeğinizi göğsünüzde uyutmak bebeğinizin gece uyanmasına neden olabilir. Çocuğunuz nasıl uykuya daldıysa, gece uyandığında tekrar aynı şekilde uyumak ister.

Öncelikle bebeğin memede uyumadığından emin olmanız gerekir. Onu rahatlatmanın farklı yollarını bulmalısınız. Gün boyunca sık sık emzirin. Ana öğünlere ve ara öğünlere dikkat edin. Bebeğiniz gün boyunca düzenli olarak emdiği sürece, emmek yerine uyuyan bebeğe ne yapılmalı bebeğinizin aç olması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Böylece bebeğim göğsümde uyuduğunda uyanacak ve şikâyetleriniz azalacaktır.

Bebeğin gündüz beslenme sayısını artırın. Bunu sadece bebeğinizin tokluk ihtiyacını karşılamak için yapmayın. Bebeğinizin beslenmesi de sizinle temasa geçecektir. Bebeğinizi ana öğünlerle besledikten sonra, bebeği kısa mamalarla besleyin.

Emerek Uyuyan Bebek Başka Nasıl Uyutulur?

Bebeklerin anne ile tene teması ve emzirmenin sakinleştirici etkisi olduğu için bebeklerin memede uykuya dalması normaldir. Ancak anneler için yorucu olabilir. Bebeğinizin yatağınızda uyumaya alışmasını istiyorsanız, zamanlamaya dikkat etmeniz önemlidir.

Emzirdikten ve doyduktan sonra bebeğinizin ne zaman uykuya dalacağını fark etmeye çalışın. Bebeğiniz uyumadan önce onu kendi yatağına yatırabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğimin göğsünde uyuduğunu söyleyen annelerdenseniz, bunun ilk üç aylık dönemde normal olduğunu bilmesi gerekir. Bebeğinizin size en çok hayatının ilk üç ayında ihtiyacı vardır. Bu nedenle ilk  üç ayı bebeğinizin tek başına uyuması  biraz zor olabilir.

Bebeği Emzirerek Uyutmak Doğru mudur?

Emzirmek ve bebeği memede uyutmak iki farklı şeydir. Emzirirken bebeği uyutmak mümkün mü? Elbette bebeğinizi uyumadan önce besleyebilirsiniz ama beslerken bebeği uyutmamaya dikkat edin. Doyduğunda emzirmeyi bırakabilirsiniz. Doygunluk sürecinin verdiği işaretlere mutlaka uymalısınız.

Bu tür sorunlardan kaçınmak için düzeni sağlamak önemlidir. Bir anne olarak doğru emzirirseniz sizin ve bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Gündüz uykusu ve gün içinde emzirmek bu düzenin sağlanmasında önemli rol oynar.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir