1. Anasayfa
 2. Sağlık

Yeşil Kusmak Tehlikeli mi? Yeşil Kusma Neyin Belirtisi?

Yeşil Kusmak Tehlikeli mi? Yeşil Kusma Neyin Belirtisi?

Genellikle ilk kez anne baba olan kişilerin bebekleri hakkında çok korktuğu konular bulunmaktadır. Özellikle korkmuş oldukları konu ise kusmaktır. Bunun için hep kusmanın kokup kokmadığı hakkında ve yeşil kusmak tehlikeli mi? Yeşil kusma neyin belirtisi? Sorularının cevaplarını çokça aramaktadırlar. Kişiler genellikle safra kusuyor ise o zaman mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum ciddi bir hastalık problemi nedenlerini meydana getiriyor olabiliyor.

Sürekli yeşil kusma durumu yaşamakta olan hastalarda dehidrasyon ve elektrolit dengesizliği bulunmaktadır. Ve bu hastalık ciddi problemler meydana getirebilmektedir. Her renkten kusma sorunu ise, birçok hastalığın genel olarak belirtisidir. Normal zamanlarda kusma zararsız bir durumdur. Fakat ciddi bir hastalığın sebebi de olabilmektedir. Bunun için insanlar genellikle kusmanın hangi renkte olduğunu bilmelidirler ve özellikle yeşil kusmak tehlikeli mi? Yeşil kusma neyin belirtisi? Neler olduğunu bilmelidirler.

Genellikle bebeklerde ve hamilelik zamanlarında yeşil kusma sorunu yaşanabiliyor. Yeşil kusma çoğu zaman yeşil safra sıvısı kusmadır. Safra sıvısı ise, karaciğer tarafından üretilmekte olan bir sindirim sıvısıdır. Sofra pigmentleri olmak üzere ve safra tuzu sindirime yardımcı olan içerikler barındırmaktadır. Birden çok nedenler ile yeşil renkte kusabilmektedir ve yeşil safra sıvısı çıkarılabilmektedir.

Yeşil Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

Yeşil renkte kusmanın nedeni genellikle yeşil renkli safra sıvısından kaynaklanabilmektedir. Bağırsak ve mide iltihabı adından dahi anlaşılabileceği üzere, bağırsak ve mide sistemine, yiyecekler ve kirli su nedeni ile çeşitli virüslerin buluşması sonucunda oluşmakta olan bir iltihaptır. Genellikle bu sorun ile karşı karşıya kalmakta olan kişiler yediği yemekleri tam olarak sindiremeyebilirler ve yeşil kusma halinde vücuttan atabilmektedirler.

Yeşil kusmanın yanı sıra, mide krampları, ishal ve midede ağrılar görülebilir. Yeşil kusma ile karşı karşıya kalan ve bunun yanı sıra ishal var ise vücut çokça sıvı kaybedebilir. Yeşil Kusma ve ishal çok aşırı olduğu zaman, susuzlukta çok fazla olacaktır. Yeşil kusmanın bir başka nedeni ise ince bağırsak tıkanıklığıdır. İnce bağırsak tıkanması halinde yeşil kusma gerçekleşebilmektedir. İnce bağırsak tıkanıklığı, onikiparmak, boş bağırsak ve ince bağırsağın diğer bölgelerinde meydana gelmekte olan tıkanıklıktır. Peki, yeşil kusmak tehlikeli mi? Yeşil kusma neyin belirtisi?  Yeşil kusmanın belirtisi ise şunlar;

 • Safra reflüsü,
 • İnce bağırsak tıkanıklığı,
 • Bağırsak ve mide iltihabı,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • İlaçlar olabilmektedir.

Safra Reflüsü

Safran reflüsü, genellikle safra kesesi alındığı zaman ve bu ameliyat gerçekleştikten sonra çıkabiliyor. Ameliyat olunduktan sonra mide duvarında bir tahriş oluşmaktadır. Bu tahriş ise safra reflüsüne ve gastrik asit sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sorun ise yemek borusunun tahriş olmasına sebep olabilmektedir.

İnce Bağırsak Tıkanıklığı

İnce bağırsak tıkandığı zaman yiyecek ve içecekler aşağıya gidemeyecektir ve tekrar mideye, boğaza gidecek ve kusma halinde dışarıya çıkacaktır. İnce bağırsak tıkanıklığı çok önemli bir rahatsızlıktır. İnce bağırsak tıkanıklığı ile karşı karşıya kalmakta olan bir hastanın kesinlikle doktora görünmesi gerekmektedir.

Bağırsak Ve Mide İltihabı

Bağırsak ve mide iltihabı paketli yiyecekler ve kirli su sebebi ile gerçekleşmektedir. Bağırsak ve mide iltihabı olan bir kişide yenilen yemek tam olarak sindirilmeyecektir ve yeşil kusma gerçekleşecektir.

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi pis su ve çok aşırı paketli gıda tüketimi sonucu oluşmaktadır. Gıda zehirlenmesi bakterilerin bırakmış olduğu toksinler nedenleri ile devam edebilir. Ayrıca gıda zehirlenmesi, mide ve bağırsak iltihabı olmak üzere ishal, yeşil kusma, mide ağrısı ve kramplarına yol açabilmektedir.

İlaçlar

Morfin ve yatıştırıcılar olmak üzere buna benzemekte olan bazı ilaçlar vücuttaki kemoreseptörleri uyaracaktır. Bu durum ise vücuttan yeşil renkli kusmuk çıkmasına neden olacaktır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir