1. Anasayfa
 2. Yemek

Yeşil Mercimek Bozulduğunu Nasıl Anlarız? Mercimek Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yeşil Mercimek Bozulduğunu Nasıl Anlarız? Mercimek Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Mercimek, bulgur, pirinç gibi ürünlerin bozulduğunu anlamak zaman zaman zorlaşmaktadır. Bu tür ürünlerin bozulduğunu anlamak çoğu zaman zor olmaktadır. Bu noktada insanlar da yeşil mercimek bozulur mu? Bozulursa nasıl anlaşılır gibi soruları sıklıkla sormaktadır. Tabii ki tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi yeşil mercimekte de zamanla bozulma olabilmektedir. Fakat diğer ürünler gibi yeşil mercimeğin bozulduğunu anlamak kolay değildir. Bu noktada dikkatli davranmak gerekir.

Yeşil Mercimek Bozulur Mu?

Yeşil mercimek, bulgur ve pirinç gibi ürünler uzun yıllar dayanabilmektedir. İyi şartlarda saklandığı koşullarda yıllarca tüketilebilir. Fakat her üründe olduğu gibi bu ürünlerde de zamanla bozulma olabilmektedir. Fakat bu ürünlerdeki bozulma her zaman gözle anlaşılmamakta. Bunun yanında bozulan ürünler hemen çöp olmamakta ve bazen anlaşılmadan pişirilebilmekte. Bu noktada bu tür ürünleri kullanırken ekstra özen göstermek gerekmekte.

Tabi iki hazır alınan ürünlerin üzerinde bir son kullanma tarihi bulunmakta. Bu son kullanma tarihi sizlere en büyük yol göstericilerden birisi olmakta. Bunun yanında yeşil mercimek her zaman paketli olarak satılmamakta. Bu noktada açık olarak alınan ürünler de hiçbir şekilde son kullanma tarihi bulunmamaktadır. İnsanlar da bu tür ürünler için bozulduğunu nasıl anlarım sorusunu daha çok sormaktadır. Mercimeğin bozulduğunu anlamak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.

Bu noktada mutlaka bir uyarı daha yapmamız gerekmektedir. Yeşil mercimek gibi ürünlerde bulunan son kullanma tarihi kesin tarihler değildir. Bu noktada son kullanma tarihi geçen yeşil mercimek kesin olarak bozuldu demek değildir. Yeşil mercimeğin son kullanma tarihi genellikle bir yıl olmaktadır. Fakat doğru şartlarda bu tür ürünler bir yıldan çok daha uzun süre dayanmaktadır.

Yeşil Mercimeğin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yeşil mercimeğin bozulduğunu anlamanız için farklı yollar bulunmaktadır. Pişmemiş bir yeşil mercimeğin bozulduğunu anlamanın en iyi yolu küflenmiş veya kurtlanmış olmasıdır. Doğru şartlarda saklanmayan ve bozulan yeşil mercimeğin bozulduğunun en büyük belirtisi mercimeğin kurtlanması olacaktır. Kurtlanan mercimek kesinlikle tüketilmemelidir. Bu noktada pişirmeden bir mercimeğin bozulduğunu anlamak için içerisinde kurt olup olmadığına bakabilirsiniz. Herhangi bir şekilde kurtlanma varsa bu ürünleri kullanmamanız gerekir.

Bunun dışında mercimek için en büyük problem bozulma değil bayatlama olmaktadır. Bir ürünün bayatladığını da dışarıdan bakarak anlamanız çok zordur. Bu noktada yediğiniz yemekte bir tat farkı varsa yeşil mercimeğinizin artık bayatlamaya başladığını düşünebilirsiniz. Yeşil mercimeğin bayatlaması sizlere sağlık açısından çok büyük bir zarar vermeyecektir. Bu noktada tüketmenizde bir zarar yoktur. Fakat bayat ürünlerin tadı kötü olmaktadır. Tadı kötüleşen bir ürünü yemeniz de tavsiye edilmemektedir. Eğer mercimeğin tadında veya kokusunda bir farklılık hissediyorsanız bu noktada yemeyi bırakmanız faydanıza olacaktır.

Yeşil Mercimek Nasıl Saklanmalıdır?

Bu tür ürünleri doğru olarak saklamanız yıllarca taze kalmasını sağlayacaktır. Bu noktada doğru olarak saklamanız çok önemlidir. Yeşil mercimeği kesinlikle plastik poşetlerde saklamamanız gerekir. Plastik poşetler yeşil mercimek saklamak için uygun bir ürün değildir. Bu noktada yeşil mercimeğinizi kumaştan yapılmış bir torbada saklamanız en doğrusu olacaktır. Kumaş torbada sakladığınız mercimeklerinizi sıcaktan ve nemden de uzak tutmanız gerekmektedir. Çok fazla sıcağa ve neme maruz kalan mercimekleriniz hızlı bir şekilde bozulacaktır.

Mercimekleriniz doğru ortamda saklandığı sürece yıllarca tazeliğini koruyacaktır. Bu noktada birkaç yıl boyunca tazeliğini koruması mümkün olacaktır. Sizlerde uzun süre mercimeklerinizi kullanmak istiyorsanız güneş görmeyen ve nemden uzak bir yer mercimeklerinizi saklamalısınız.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
İrmik Bozulur Mu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir