1. Anasayfa
 2. Yemek

Yumuşayan Zeytin Nasıl Sertleştirilir? Yumuşak Zeytin Sertleştirilebilir Mi?

Yumuşayan Zeytin Nasıl Sertleştirilir? Yumuşak Zeytin Sertleştirilebilir Mi?

Zeytin kahvaltılarımızın vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. Gerek siyahı gerekse de yeşili sıklıkla tercih edilmektedir. Zeytinlerde yaşanılan en büyük problem ise zamanla yumuşaması olmaktadır.  Maalesef zeytinler zaman içerisinde yumuşamakta ve ilk gün ki sert yapılarını kaybetmektedir. Bu da sağlık açısından veya tat açısından bir problem oluşturmasa da yerken verdiği hissiyat anlamında bir problem oluşturmaktadır. Yumuşayan zeytin birçok insan tarafından tercih edilmemektedir. Yumuşayan zeytine bir çözüm bulunmaması durumunda da zeytininiz kısa sürede çürümeye başlayacaktır. Bu noktada tüketiciler sıklıkla siyah veya yeşil zeytin neden yumuşar? Yumuşayan zeytinin tekrar sertleştirmek için yapılabilecek bir şey var mıdır sorularını sıklıkla sormaktadır.

Zeytinler Neden Yumuşar?

Zeytinin yumuşamasının birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebepler arasında;

 • Zeytinin salamura yapılması aşamasında tuzunun az konulmuş olması gelebilir. Salamura yaparken yeteri kadar tuz konulmayan zeytinler hızlı bir şekilde yumuşamaya başlayacaktır.
 • Zeytinlerin bozulmaya başlamış olması yumuşamasının sebeplerinden birisidir. Özellikle bozuk bir zeytinin bulunduğu kaptaki diğer zeytinler de hızlı bir şekilde bozulmaya ve yumuşamaya başlayacaktır.
 • Zeytinin uzun süre açıkta bekletilmesi yumuşamasının sebeplerinden birisi olmaktadır. Bu noktada sabah kahvaltılarınızda yiyeceğiniz kadar zeytini kabından çıkarmak ve uzun süre açıkta bırakmamak önemlidir.
 • Bir diğer sebep tabii ki güneş ışığı ve nem olmaktadır. Uzun süre güneş ışığı altında bekleyen veya yüksek neme maruz kalan zeytinler de kısa süre içerisinde yumuşayacaktır.

Zeytinlerin yumuşamasının birçok etmeni bulunmaktadır. Bu noktada zeytinleriniz yumuşuyorsa bunun sebebini bulmanız ve çözmeniz gerekir. Yumuşayan zeytinleri de tekrar paketine koymamanız gerekir. Yumuşak zeytinler sert zeytinlerinde bozulmasına ve yumuşamasına neden olmaktadır. Bu yüzden yumuşamaya başlayan zeytinlerinizi ayrı bir kaba koymalı ve buradan tüketmelisiniz.

Yumuşayan Zeytin Sertleştirilir Mi?

Yumuşayan bir zeytini sertleştirmeniz pek fazla yöntemi bulunmamaktadır. Bu noktada kullanabileceğiniz tek bir yöntem bulunmaktadır. Bu da yumuşayan zeytini bir buzdolabı poşetine koymak ve bunu buzluğa atmaktır. Buzluğa koyduğunuz zeytinleri sertleştikten sonra alabilirsiniz. Fakat bu noktada zeytinlerin neden yumuşadığını bulmak da önemli bir husustur. Eğer bozulma sonucunda zeytinleriniz yumuşamaya başladıysa bu yöntemin uygulanmaması önerilir. Çok acil bir durum olmadıkça veya başka çareniz kalmadıkça bu yöntemi kullanmamanız ve yumuşayan zeytinlerinizi yememeniz daha iyi olacaktır. Bozuk zeytini yemeniz midenizin rahatsızlanmasına, bağırsaklarınızın bozulmasına veya benzeri sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu yüzden yumuşamasının sebebi bozulma olan zeytinleri kesinlikle tüketmemeniz gerekir.

Yumuşayan Zeytin Yenilir Mi?

Daha önce de belirtiğimiz gibi zeytinlerin yumuşamasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları zeytinlerin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bozulan zeytinleri kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir. Bu noktada zeytinin yumuşaması tek gösterge değildir. Zeytinlerinizin üzerinde herhangi bir küf oluşması, zeytinlerin tadında bir değişiklik meydana gelmesi veya zeytinlerin kokusunun bozulması gibi etmenler varsa bu zeytinler tüketilmemelidir.

Yumuşayan zeytinleri bu noktada mutlak kontrol etmeli en ufak bir bozulma belirtisi varsa bunları tüketmemelisiniz. Bozulan zeytinler birçok sağlık problemine neden olacaktır. Bu noktada bozulan ve yumuşayan zeytinlerinizi tekrar sertleştirmeye ve tüketmeye çalışmak büyük bir hatadır. Yumuşayan zeytinlerin de bu noktada tekrar sertleştirilmesi yani buzluğa atılması tavsiye edilmemektedir. Buzluğa atılan ve sertleştirilen zeytinler bozulduysa bunların anlaşılması zor olacaktır. Yöntemin tavsiye edilmemesinin sebebi de budur.

Özetle yumuşayan zeytinleri sertleştirmenizin bir yolu bulunmaktadır. Fakat zeytinin bozulmuş olma ihtimaline karşı bu yöntemin kullanılmaması önerilir. Yumuşayan zeytinlerinizi ayırmalı ve bunları hızlı bir şekilde tüketmelisiniz. Yumuşayan zeytinleri diğer zeytinlerin yanına koymak onların da bozulmasına neden olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir