1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme Mümkün Mü? Cinsiyet Nasıl Belirlenir?

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme Mümkün Mü? Cinsiyet Nasıl Belirlenir?

Yüzde yüz cinsiyet belirleme mümkün mü sorusu, anne ve baba olmaya hazırlanan bireylerin merak ettiği başlıklardan birisidir. Her insan, hayatını belirli bir düzene getirdikten sonra çocuk sahibi olmanın hayalini kurmaktadır. Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi, en büyük istek olsa da cinsiyet konusunda bazı özel istekler olabilmektedir.

Normal şartlarda anne karnında olan bebeklerin cinsiyeti, 2-3 aydan sonra belli olmaktadır. Bu süreci beklemek yerine doğacak olan bebeğin cinsiyetini belirlemek isteyen sayısız kişi bulunmaktadır. Geçmişe bakıldığı zaman bu isteğin yerine getirilmesi zor ve hatta imkansız olurken, günümüzde bazı yöntemlerin geliştirilmeye çalışıldığı fark edilmektedir.

Cinsiyet Nasıl Belirlenir?

Tıp dünyasında sıklıkla ele alınan ve insanların da bir hayli merak ettiği cinsiyet nasıl belirlenir sorusu, gün geçtikçe daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin yanı sıra istenilen cinsiyette bebek sahibi olmak, her anne ve baba adayının tercih edeceği seçeneklerden birisidir. Peki, geliştirilen yöntemlerin yanı sıra normal şartlarda bebeklerin cinsiyeti neye göre belirlenir?

 • X kromozomu her iki cinsiyette de bulunmaktadır.
 • Y kromozomu ise sadece erkeklerde görülmektedir.
 • X spermleri tarafından taşınan ve kız çocuğunun oluşmasını sağlayan genetik materyal, büyük ve güçlüdür, ancak çok daha yavaştır.
 • Y spermleri tarafından taşınan ve erkek çocuğunun oluşmasını sağlayan genetik materyal ise zayıf olmasına rağmen çok daha hızlıdır.

Bu bilgilerden yola çıkılarak yumurtlama dönemi baz alınarak ilişkiye girilmeli ve buna uygun ortamlar oluşturulmalıdır.

Kız Bebek Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kız bebek olması için yapılması gerekenler, tahmin edilebileceği üzere kız çocuk isteyen ebeveynler tarafından zaman zaman incelenmektedir. Pek çok kişi, bebek cinsiyetlerinin şans eseri oluştuğunu ve yalnızca kadere bağlı olduğunu düşünmektedir. Ancak bebek sahibi olunacağı zaman uygun zamanlarda ilişkiye girilirse istenilen cinsiyetin oluşması yüksek ihtimalli olacaktır.

Kız çocuk olabilmesi için tavsiye edilen süreç yumurtlama döneminden 2 veya 4 gün öncesi şeklindedir. Aynı zamanda servikal mukusun yoğun olduğu zamanlarda da ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir. Kız bebek sahibi olmak isteyen baba adayları ise ilişkiye girmeden hemen önce sıcak bir duş alabilir.

Erkek Bebek

Erkek Bebek Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Bir önceki başlıkta ele alınan kız bebeklerin yanı sıra belli bir kesimin de erkek bebek sahibi olmak istediği fark edilmektedir. Bu tip durumlarda erkek bebek olması için ne yapılmalıdır sorusu ön plana çıkmakta ve incelenmektedir.

Her ne kadar şansa bağlı bir durum olsa da belli başlı noktalara dikkat ederek erkek bebek sahibi olma şansınızı artırmanız mümkündür. Örneğin yumurtlama döneminden yaklaşık 12 saat önce ilişkiye girilmesi ve aynı zamanda haya olarak adlandırılan bölgelerin serin tutulması, erkek bebek olma olasılığını artırmaktadır. Bunun dışında doktorunuz ile görüşerek ne gibi işlemlerin yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Cinsiyet Belirleme İçin Geliştirilen Yöntemler Nelerdir?

Cinsiyet belirleme için geliştirilen yöntemler nelerdir sorusu, bu alanda yapılan yenilikleri öğrenmek isteyen bireyler tarafından merak edilmektedir. Bundan çok kısa bir zaman önce gündeme gelen ve hala üzerinde çalışmalar yapılan cinsiyet belirleme durumu, pek çok farklı seçenek yardımıyla gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları, aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Whelan yöntemi
 • Shettles yöntemi
 • Babychoice yöntemi
 • Prekonsepsiyonel yöntem
 • Microsort yöntemi
 • Ericsson yöntemi

Sıralanan her bir çalışma, cinsiyet belirlemenin mümkün olabilmesi adına başlatılmıştır. Kimileri denenmiş ve az da olsa sonuç alınmış olsa da yine de kesin bir yargı bulunmamaktadır.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir