1. Anasayfa
 2. Yemek

Borcam Buzluğa Konulur Mu?

Borcam Buzluğa Konulur Mu?

Borcam bir marka olsa da artık dilimizde yer etmiş ifadelerden birisidir. Isıya dayanıklı cam olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada özellikle fırınımızda yaptığımız yemekler sırasında borcam kullanmak çok yaygındır. Borcam sadece fırında değil mutfağımızda birçok alanda da kullanılmaktadır. Bu noktada insanlar borcamın buzluğa da konulup konulmayacağını merak etmektedir.

Borcam hayatımızın birçok alanına girmiştir. Gerek yemeklerimizi pişirmek gerekse de bir şeyler saklamak için kullanılmaktadır. Bu noktada borcamın içerisine bir şeyler konulduktan sonra buzluğa da konulup konulamayacağı merak edilmektedir. Peki borcam soğuğa dayanıklı mıdır?

Borcam Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Borcam ısı konusunda en dayanıklı malzemelerden birisi olmaktadır. Bu noktada özellikle fırında sıklıkla kullanılmaktadır. İnsanlar ısıya dayanıklı olan bu malzemenin soğuğa da dayanıklı olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada borcamı buzluğa da koyup koyamayacaklarını sıklıkla araştırmaktadır. Bu noktada borcam sadece ısıya dayanıklı bir malzeme değildir. Isının yanında soğuğa da dayanıklıdır. Buzluğunuzda da bu noktada güvenle kullanabilirsiniz.

Borcam hem ısıya hem de soğuğa dayanıklı şekilde üretilmektedir. Bu noktada farklı ısı koşullarında kullanmanız mümkündür. Borcam borik asitten üretilen bir cam türüdür. Borik asit ona bu dirençli yapısını kazandırmaktadır. Bu noktada sıcakta da soğukta da gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Aldığınız borcamları ister soğuk bir alanda isterseniz de sıcakta kullanabilirsiniz. Bu noktada ister fırına atabilir isterseniz de derin dondurucunuza veya buzluğunuza koyabilirsiniz. İki ortamda da borcamın başına bir şey gelmektedir.

Borcam Kullanırken Dikkat Edecekleriniz

Borcam kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu noktada borcam her ne kadar ısıya dayanıklı olsa da ani ısı değişimleri karşısında çatlayabilmektedir. Bu noktada fırınınızdan çıkan ürünü bir anda buzluğa koymak veya buzluktan çıkan ürüne bir anda soğuk su dökmek zararlı olacaktır. Bu gibi durumlar borcamınızın kırılmasına, çatlamasına veya tamamen dağılmasına neden olacaktır.

Borcam kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da yere düşürmemenizdir. Her ne kadar bu ürün ısıya ve soğuğa karşı dayanıklı olsa da sert bir darbeye karşı dayanıklı değildir. Bu yüzden borcamı yere düşürmeniz veya benzeri bir duruma maruz bırakmanız zararlı olacaktır. Sert bir darbe alması da borcamın zarar görmesine neden olacaktır. Bu noktada çatlak oluşmuş ürünleri sıcak veya soğuk ortama koymanız da zararlı olacaktır. Bu noktada ısıya ve soğuğa karşı olan dayanıklılığı da azalacaktır. Üzerinde çatlak olan borcamlarınızı sıcak veya soğuk ortamlarda kullanmamanız faydanıza olacaktır.

Son olarak dikkat etmeniz gereken unsur ise temizliktir. Çok aşındırıcı maddeleri kullanmadan temizlik yapmanız gerekmektedir. Borcam mutfaklarımızdaki en sağlıklı ürünlerden birisidir. Bu yüzden ağır kimyasallara gerek kalmadan rahatlıkla temizlemeniz mümkün olmaktadır.

Borcam Sağlıklı Mıdır?

Borcamın ısıya ve soğuğa dayanıklı olması ve içerisinde borik asit olması onun kimyasal bir madde olduğunu düşünenlerin de oluşmasına neden olmaktadır. Asit kelimesi insanlarda zararlı bir madde çağrışımı yapmaktadır. Bu noktada borcam hakkında da sıklıkla bu madde sağlıklı mı değil mi sorusunu sormaktadır. Borcam mutfaklarınızda ve evinizde kullanabileceğiniz sağlıklı ürünlerden birisidir. Borcamın temeli cama dayanmaktadır. Bu noktada sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Borcamın sıcak ve soğuk ortama konulmasının da bir zararı yoktur.

Bu noktada ürünü fırınınızda veya dolabınızda rahatlıkla kullanabilir, ürünlerinizi saklamak için kullanabilir veya içerisinde yemeklerinizi pişirebilirsiniz. Borcamın sağlığa hiçbir şekilde zararı bulunmaktadır. Başta da belirtiğimiz gibi evinizde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz ürünlerden birisidir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir