1. Anasayfa
 2. Kadın

Duphaston Kullandıktan Sonra Hamile Kalanlar Var mı? Duphaston ile Hamile Kalınır mı?

Duphaston Kullandıktan Sonra Hamile Kalanlar Var mı? Duphaston ile Hamile Kalınır mı?

Didrogesteron etkisi olan duphaston kullandıktan sonra hamile kalanlar var mı? Duphaston, doğum kontrol ilacı değildir. Dolayısı ile hamile bıraktığı söylenemez. Fakat kist varken hamile kalma oranı yüksektir. Bu ilacın etken maddesi didrogesteron’dur. Dolayısıyla didrogesteron, Kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron hormonudur. Vücudun ürettiği progesteron hormonu ile didrogesteron neredeyse aynıdır. Aynı zamanda Kadınlık hormonu olan östrojen ile beraber adet döngüsünü düzenlemektedir.

Kadınların merak ettiği diğer bir konuda Duphaston hamile kalmak için nasıl kullanılır? Öncelikle duphaston ile hamile kalmak için kişide korpus luteum yetmezliği olduğunda infertilite siklusun 14 ile 25’inci günler arasında günde 1 kere duphaston tabletin alınması önerilmektedir. Bu süreçte doktorunda belirteceği gibi en az 6 siklus süresince sürdürülmesi gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında tekrar eden düşükler için doktorun belirttiği dozda devam edilmesi önerilmektedir.

Duphaston ile Hamile Kalınır Mı?

Günümüzde bu ilacı kullanarak hamile kalan kadınların olduğu gibi hamile kalamayan kadınlar da var. Dolayısı ile net bir şekilde duphaston ile hamile bırakır demek yanlış olacaktır. Bu ilacın doğum kontrol ilacı olmadığını bir kez daha belirtmeliyiz. Peki, duphaston nedir? Ne işe yarar?

Duphaston Nedir?

Genellikle adet düzensizliği olan ve adet sancısı olan kişilere duphaston verilmektedir. Kadınlık hormonu olan östrojen ile adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Didrogesteron etken maddesi, vücudumuzda bulunan progesteron hormonu ile aynı etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Eczaneler de 20 tablet olarak satılan bir ilaçtır. İlk adeti görmeyen çocukların kullanması doğru değildir. Peki, duphaston ne işe yarar?

Duphaston Ne İşe Yarar?

Duphaston, adet döngüsünü düzenlemeye yarayan bir ilaçtır. Aynı zamanda hamile kişilerde düşük tehlikesini önleme ve adet sancılarını gidermek için önerilen bir ilaçtır. Etken maddesi ise didrogesteron olarak bilinen kadınlık hormonu olan progesteron hormonu ile eşdeğerdir. Dolayısıyla bu ilaç ile hamile kalma söz konusu değildir. Sadece hamile olan kişilerin düşük yapmaması için belirlenen dozda kullanması gereken ilaçtır.

Duphaston Yan Etkileri

Adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan duphaston yan etkileri arasında bulantı, karın ağrısı, kusma ve meme hassasiyeti gibi durumlar yaygın bir şekilde görünmektedir. Dolayısı ile duphaston ilacı doktor kontrolü altında alınmalıdır. Eğer bu ve benzeri yan etkiler yaşıyorsanız ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza danışmanız gerekir.

Duphaston Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duphaston kullanırken anormal bir şekilde lekelenme veya kanama varsa ilaç kesilmeli ve doktorunuza başvurmalısınız. Ancak lekelenme veya kanama birkaç ay sürdüyse ve ilacı bıraktığınız halde lekelenme ve kanama devam ediyorsa gecikmeden doktora girmelisiniz. Çünkü bu gibi problemler rahim içi dokusunun kalınlaştığını belirtiyor olabilir.

Rahim içerisinde kanser olup olmadığını belirlemek için doktorunuz size test yaptırabilir. Dolayısıyla duphaston kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında anormal şekilde kanama ve lekelenme bulunmaktadır. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa doktora danışarak ilacı kullanmalısınız.

 • Ani tansiyonun çıkması
 • Kan pıhtılaşması
 • Anormal vajina kanama
 • Depresyon
 • Şiddetli vajina kaşıntısı,
 • Felç geçmişi olanlar
 • Şiddetli baş ağrısı ve migren

Duphaston Nasıl Kullanılır?

Duphaston ilacı bir bardak su ile içilmeden yutulur. Aynı zamanda tabletin üzerinde bulunan çentik çizgiler ilacın daha kolay yutulmasını sağlıyor. Bu ilacın yarım doz şeklinde kullanılması önerilmiyor. Bununla beraber yiyecekler ile birlikte ilaç alınabilir. Özellikle her gün aynı saatte Duphaston almaya özen gösterilmelidir. Eğer gün içerisinde birçok kez Duphaston içmeniz gerekiyorsa sabah, öğle ve akşam olarak belirli periyotlarda içilmelidir. İlk adetini görmeyen çocukların kullanılması önerilmiyor.

Adet döngüsünü düzenlemek için kullanılacaksa döngünün ikinci yarısından sonra başlanarak bir sonraki adet döngüsüne kadar içilir. Ayrıca adet ağrısı yaşayan kişiler adet döngüsünün 5 ile 25’inci günleri arasında içmelidir. Eğer düzensiz adet dönemlerinde aşırı kanaması olanlar 5-7 gün içebilir. Fakat bu ilacı uzun süre kullanacak kişiler adet döngüsünün başlangıcından bitişine kadar kullanmalıdır. Özellikle duphaston ilacını son kez aldıktan sonra birkaç gün daha kanama olması oldukça normaldir. Bu makalemizde duphaston kullandıktan sonra hamile kalanlar var mı? hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 3
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 3
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir