1. Anasayfa
 2. Diğer

Yoğurt Adeti Keser Mi?

Yoğurt Adeti Keser Mi?

Yoğurdun adeti kestiği ile alakalı bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Adet dönemi kadınların 28 günde 1 olması gereken bir döngüdür. Her sağlıklı kadın adet görür. Bu durum genellikle buluğ çağında başlar. Herkesin bu süreci yaşaması birbirinden farklılık gösterir. Kişilerin adet görme süreci birbirinden oldukça farklılık gösterir. Buluğ çağı dediğimiz dönemde kızlar genellikle 12 yaşından sonra adet görmeye başlarlar bu aslında çocukluk sürecinin bittiği gençlik sürecinin başladığına işarettir. Genellikle bu çağa giren genç kızlar bunu bir utanç sebebi olarak görmesine rağmen her sağlıklı kadının bu durumu yaşaması oldukça önemlidir. Çünkü bu sağlıklı bir birey olmanın gerektirdiği bir durumdur.

Adet sürecinde oldukça hassas olunabilmektedir bu dönemde bunun bir hastalık olmadığını düşünerek hareket etmek doğru olacaktır. Bu anlamda günlük rutininizi değiştirmeyiniz. Mümkün ise daha hafif beslenerek spor yapabilirsiniz. Bu sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak olan bir durumdur.

Genellikle adet dönemi ile farklı iddialar ortaya atılmaktadır. Ama bunların birçoğu gerçeği yansıtamamaktadır. Burada kişinin normal yaşam kalitesini düşürecek olan bir durum söz konusu değildir. Burada adet gören kadınların bu süreci atlatması farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerin yaşam standardı ve kalitesinde bir düşme yaşanmazken bazı kişiler de ise süreç aşırı ağrılı olarak geçmektedir. Burada kişinin ilaç kullanacaksa bile doktor kontrolü ile ilaç alması oldukça önemli olacaktır. İşte bu noktada problem olan durum bazı ağrı kesiciler âdeti kesmektedir. Bu anlamda kişinin doktoru ile görüşmeden ilaç alması kesinlikle doğru olmayacaktır.

Yoğurt adeti keser mi sorunuzun cevabı ise karşımıza hayır olarak çıkacaktır. Yoğurdun adet kestiği ile alakalı olarak hiçbir bilimsel açıklama bulunmamaktadır. Burada kişinin buna inanması ve yoğurt tüketmemesi sadece batıl inanç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz bilgilere itibar etmemek gereklidir. Bunlar sadece hurafe olarak nitelendirebileceğimiz durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adet Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

Adet döneminde nasıl beslenilmeli? Bu dönem sağlıklı beslenmek oldukça önemli bir noktadır bu dönemde daha çok protein ağırlıklı beslenmek kıymetli olacaktır. Özellikle balık tavuk gibi ürünleri tüketmek kişiye kendini daha iyi hissettirecektir. Bol bol su içilmesi gerektirmektedir su içmekte kişinin kendini daha enerjik hissetmesini sağlayacaktır. Hem de aynı zamanda midede yaşanabilecek olan krampların da kasıklar yaşanacak olan krampların önüne geçecektir.

Regl Döneminde Neler Yenmemelidir?

Regl döneminde neler yenmemelidir? Bu dönemde sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle kişilerin alkol tüketmemesi tuzlu şeyler yememesi de önemli olacaktır çünkü tuz vücutta ödem toplanmasına sebep olacaktır. Bu dönemde yapılması gereken diğer bir işlem ise ilaç kullanılmaması çok önemli olacaktır. Kişinin kendini daha iyi hissedebilmesi adına tükettiği meyve ve sebzeler burada önem arz edecektir.

Bu dönemde dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Günlük yemek alışkanlığının dışına çıkmamak gereklidir. Burada üç ana öğün ve iki ara öğün şeklinde beslenilebilir. Hafif tempo ile yapılan yürüyüşte kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kişi protein ağırlıklı beslenmelidir. Bu dönemde çok fazla derece de tatlı ve çikolata isteği olmaktadır. Ama bu isteklerin sınır koymadan doyurulması kişi de kilo problemine yol açabilecektir. Aynı zamansa kişinin şekerinin çok hızlı yükselmesine sebep olacaktır. Tatlı isteği veya daha farklı bir tabir ile tatlı krizi yaşayan kişiler bu Tatlıyı sütlü tatlı olarak tercih etmesi oldukça sağlıklı olacaktır. Yâda kişi çikolata krizine giriyorsa da bitter çikolata temin edilebilir. Burada koca bir paketi yemek doğru olmayacaktır. Maksimum 30 gr şeklinde tüketilebilir.

Regl döneminde yenilmemesi kaçınılması gereken durum ise kişinin bu dönemde vücudunun ödem tutma ihtimali çok yüksektir. Bunu daha da tetikleyecek olan durumlardan kaçınılması gerekmektedir. Tuz oldukça az tüketilmelidir. Ve de turşu salamura tarzı besinlerde az tüketilmeye çalışılmalıdır. Bu kişide daha da fazla ödem tutmasına sebep olacak kişinin yaşam kalitesinin düşmesini sağlayacaktır.

Regl döneminde herhangi bir şişlik yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için vücudunuza parmağınızla dokunarak bakabilirsiniz. Burada parmağınızı bastırınca orada bir beyazlık görmeniz söz konusu olacaktır. Bol su içmek ödem atılması açısından önemlidir. Aynı zamanda da yeşil çay da içebilirsiniz. Eğer ağrılı bir adet süreci yaşıyorsanız da sıcak su torbası da kullanabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir