1. Anasayfa
 2. Sağlık

Dilde Sararma Neden Olur? Dil Üstü Sararması Nasıl Geçer?

Dilde Sararma Neden Olur? Dil Üstü Sararması Nasıl Geçer?
dilde sararma

Aynaya baktığımızda dilinizde bir sararma gördüyseniz korkmanıza gerek yoktur. Birçok dil sararması aslında önemli bir hastalığın habercisi değildir. Normalde dillerimiz pembe renkli görülür fakat bu renk birden sarıya döndüyse çoğu zaman kısa sürede kendinden düzelir.

Herhangi bir zaman diliminde sarı bir katman oluştuğunu gördüyseniz bu çoğunlukla ölü cilt hücrelerini olması veya bakterilerin birikmesinden kaynaklıdır. Zaman içinde bu bakteriler renklerini değiştireceği için sarı tekrar pembeye dönüşebilir. Dil üzerindeki bu bir renginden rahatsız oluyorsanız yetersiz ağız ve diş temizliği yaptığınız için bakterilerin oluşması artmıştır.

Dilde sararma ve acı tadın geçmesini istiyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle dişlerini fırçalamak ağzınıza gargaralar yapmaktır. Çünkü bu bakterilerin ölmesi gerekir. Sigara, nargile gibi bazı tütün kullanımları içerisindeyseniz hemen bırakmasınız. Çünkü artık vücudunuz tepki gösteriyordur. Sigara nargile gibi tütün ürünleri hem vücudunuzdaki tüm hücrelerin rengini değiştirdiği gibi hem de zehirli bir toksit vücudunda enjekte eder. Bu yüzden sigarayı acilen bırakman gerekir.

Ağzınızdaki oluşan bu sarılığın sebebi bakterilerden oluştuğu için sigara bunları hapseder ve çok yoğun bir şekilde toplanmasını sağlar. Diş ve dil temizliğin doğru bir şekilde yapmıyorsanız bakteriler artar. Günde en az 2 defa dişleri fırçalamalı ve ağız bakım suyu gargarayı kullanmayı asla unutmamak gerek.

Ağızı kuruyan kadın

Ağızda kuruluk Neden Olur?

Ağızda oluşan kuruluk çok normaldir. Ağızda salgıladığımız tükürük nemli kalmasını sağladığı için yetersiz hissedilebilir. Bunun sebebi sarılıktan dolayı bir hastalık değil yetersiz su içmektir. Az su içmek ağızdaki bakteri partikülleri toplar. Ağzınızdaki ortamın susuz kalması nemli olması durumunda da bakteriler giderek yoğunlaşır. Bu yüzden su oranında çok büyük öneme sahiptir.

Bazı ilaçlar dildeki sararma ya sebep olabilir. Buna antibiyotikler kanla ilgili ilaçlar veya kanser kemoterapi için kullanılan bazı ilaçlar ya da diyabet hastalıkları için kullanılan ilaçlar da sebep olabilir. Bu yüzden kullandığınız ilaçlardaki prospektüs okumanızı ve yan etkilerine bakmanız gerekir. Eğer bu durumdan şikayetçiyseniz doktora gitmeli ilacınızı değiştirmesini söyleyebilirsiniz. Ayrıca egzamanız varsa dilde sararmaya sebep olabilir.

Dildeki sararma ile ilgili problemler şu etkilere de sebep olabilir. Dildeki sarılık varsa şunlar olabilir;

 • Ağız Kokusu
 • Ateş
 • Ağızda oluşan kuruluk
 • reflü
 • Boğazda bir ağrı
 • Ağızda hissettiğiniz kötü bir tat
 • Diliniz de beyazlaşmış bazı noktalar

Dil Sararması Nasıl Geçer?

Dil sararmasını gidermek için yapmamız gereken birçok şey vardır. Bunlar iyi bir hijyenik ağız temizliği için yani günde iki kez dişini fırçalamak dildeki sarılığı düzeltilecektir. Ayrıca alkol kullanımında ve sigara kullanımını azaltmanız gerekir. Ağız bakım suları yani gargaralarla ağız ortamınızı temiz tutmalısınız. Bol bol su içmeli şeker ürünleri veya asitli içeceklerden ya da kahve çay gibi kafein içeren şeylerden de uzak durmanız gerekir.

Dil Üstü Sararması Nasıl Geçer?

Dil üstü sarması aslında genel sebebi ya ilaçlar ya da kullanılan aşırı alkol ve sigaradır. Bunlardan birini kullanıyorsanız normal olarak dilde sararma olur ama eğer bunları kullandığımız halde sararma oluşmaya başladıysa bir doktora görünmeniz de fayda var. Aşırı sigara kullandığınız halde doktora gitmenize gerek yoktur. Çünkü sigaradaki tütün oranı veya nargile içmeniz durumunda dilde sararma olması çok normal bir olaydır.

Aşırı susuzluk yaşadığımızda dilde sararma olacağı için su tüketiminde de dikkat etmek gerekir. Dildeki oluşan bir tartar veya sararma ciddi bir hastalığın sebebi değildir. Sadece kullanınız ürünlerle ilgili bazı tepkiler verir vücudunuz. Bu da onlardan biridir. Kullandığınız ilaçlardan yan etkiler olabilir.

Dilde sararma olması sizi bir hastalık olmasına şüpheye düşürmesin. Çünkü bazı ilaçları kullandığımızda bazen yan etkiler yaşamamız normaldir. Bu yan etkilerden biri de dilde sararma olması sizi korkutmasın. Dilde sararma için doktora gitmenize gerek yok ama eğer illa bir doktora görünmek istiyorsanız dilde sararma ve kabarcık olması durumundan şikayetçi olduğunuz için gidebilirsiniz.

Ayrıca dil sararması bitkisel çözüm olarak bir şeyler arıyorsanız da yine burada tütün kullanımı, kahve ve çay kullanımını azaltmak yeterli olacaktır. Ayrıca bunun dışında bir bitkisel çözüm aramanıza gerek yoktur.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir