1. Anasayfa
 2. Yemek

Turşuya Neden Şeker Konur?

Turşuya Neden Şeker Konur?

Turşu kültürümüzde büyük bir yer tutmaktadır. Bu noktada evlerimizde turşu kurmak da çok yaygın bir eylemdir. Tabii ki herkes iyi bir turşu kurmak istemektedir. Bu noktada, turşu konusunda birçok araştırma yapılmaktadır. Turşu nasıl kurulur diye baktığınızda karşınıza çıkan tariflerde şeker konulması gerektiğini de görebilirsiniz. Tabii ki bu noktada turşunun içine neden şeker koymanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Sirke veya limon ile hazırlanan bir yiyeceğe şeker koymak sizlere çok da mantıklı gelmeyebilir. Tabii ki bu noktada daha önce turşu kurmamış olan veya içerisine koyduğumuz maddelerin sebebini merak eden kişiler turşuya neden şeker koyuyoruz aramasını da sıklıkla yapmaktadır.

Turşu Nasıl Kurulur?

Turşuya neden şeker konulur sorusundan önce turşunun nasıl kurulduğuna bakmamız daha doğru olacaktır. Çünkü şeker koymamızın sebebinin cevabı aslında turşunun hazırlanmasında yatmaktadır. Bu noktada turşu kurarken;

 • İlk olarak turşunuzun içerisine koyacağınız salatalık, lahana veya diğer malzemeleri tamamen temizleyin. Özellikle salatalık gibi sert ürünlerin turşusunu kuruyorsanız bunların ucunu kesin ve üstlerine de birkaç tane delik açın.
 • Ana malzemeleri koyarken aralarına bol bol sarımsak, maydanoz ve biber koyun.
 • Sonrasında limon ile yapıyorsanız limonlu suyunuzu, sirke ile yapıyorsanız da sirkenizi koyun. Bu noktada mutlaka suyun içerisine tuz da ekleyin. Burada bu malzemelerin dengesini ayarlamak önemlidir. Kullandığınız kavanoz boyuna ve kurduğunuz turşu miktarına göre bu suyun da ayarlanması gerekmektedir.
 • Sonrasında kurduğunuz turşuyu bekletmeniz gerekmektedir. Turşu bekleme sırasında kaynama eylemi gösterebilir ve bir su kaynıyormuş gibi görünebilir. Bu kısımda taşma veya köpürme de olabilir bunlar normaldir.
 • Son aşama ise beklemek oluyor. Turşunuz hazır hale gelene kadar beklemeniz gerekiyor. Sonrasında yaptığınız turşuyu afiyetle yiyebilirsiniz.

Turşuya Şeker Konulması

Yukarıda anlattığımız tarife bir miktar da şeker konulması önerilmektedir. Şeker hazırladığınız turşunun asit oranını düzenleyecektir. Turşunun bir denge bulmasını sağlayacaktır. Bu da tabii ki ortaya çok daha lezzetli ve çok daha kıtır bir turşu çıkaracaktır. Bu noktada turşuya şeker konulmasının sebebi turşunun dengesinin yakalanmak istenmesidir. Turşunun asit dengesinin sağlanması için suyuna şeker de katılması önerilmektedir.

Bunun yanında özellikle limon ile turşu kuruyorsanız bunu dengelemek için de bir miktar şeker atmanız önerilmektedir. Tamamen limon ile hazırlanan turşular çok ekşi olabilmektedir. Bu da ortaya çıkan ürünün yeterince lezzetli olmamasına neden olmakta ve ekşiliğin turşunun tadını bastırmasına neden olmaktadır. Bu nokta da turşunuza biraz şeker koymanız iyi olacaktır. Bu anlamda da şeker bir denge sağlayacak ve limon tadının baskın olmasını önleyecektir.

Şeker konulmasının sebebi turşunun dengelenmesi ve daha ideal bir tadın yakalanmasıdır. Turşunuza şeker koymanız zorunlu değildir. Bazı tariflerde turşunun içerisine şeker konulmazsa turşunun olmayacağı gibi bir izlenim de verilmektedir. Bu noktada bu yaklaşım doğru değildir. Turşunuza şeker koymasanız bile turşunuz olacaktır. Çoğu durumda da şekerin eksikliği anlaşılmayacaktır.

Turşuya Şeker Konulması Zorunlu Mudur?

Bu noktada sorulan sorulardan birisi de turşuya şeker konulması zorunlu mu sorusu olmakta. Tabii ki turşuya şeker konulması zorunlu bir husus değildir. Bu noktada turşunuzu şeker koymadan da yapabilirsiniz. Özellikle turşunuzu limon ile kurmak yerine sirke ile kurduysanız şekerin eksikliğini de anlamanız zor olacaktır. Ekşi tatları seven veya malzemeleri dengeli olarak koyan kişiler için şeker zorunlu bir husus olmamaktadır. Eğer turşunuzun asit dengesinin daha iyi olmasını istiyorsanız bu noktada bir miktar şeker katmanız daha iyi olacaktır. Ama zorunlu da değildir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir