1. Anasayfa
 2. Bilgi

Gargat Ağacı Türkiye’de Var Mı? Gargat Ağacı Nerelerde Bulunur?

Gargat Ağacı Türkiye’de Var Mı? Gargat Ağacı Nerelerde Bulunur?

Gargat ağacı Türkiye’de var mı? Gargat ağacı nerelerde bulunur? Soruları özellikle adını sıkça duyduğumuz bu ağaç üzerine oldukça çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Gargat ağacı İsrail bölgesinde sıkça rastlanan bir ağaç türü olsa da genel olarak çok fazla bilinmeyen ancak Yahudiler tarafından oldukça çok sevilen bir ağaç türü olarak bilinmektedir.

Latince ismi Nitraria Retusa olan bu ağaç bozkır ve çorak arazilerde yetişmektedir. Bu nedenle dünyanın genellikle çorak veya çöl bölgelerinde sıkça rastlanır. Özellikle İsrail sınırları içerisinde Gargat ağacına oldukça sık rastlanır.

Gargat ağacı nerede yetişir? sorusuna genel olarak Filistin ve çevresini söylemek mümkündür. Daha genel olarak belirtmek gerekirse Arabistan’ın bazı bölgelerinde de yetiştiğini söylemek mümkündür. İsrail ve Arabistan yanı sıra Medine ve Ortadoğu ile Pakistan’a kadar olan tüm kurak topraklarda yetiştiği bilinmektedir.

Gargat Ağacı Türkiye’de Var Mı?

Gargat ağacı türkiye’de var mı? sorusu özellikle ülkemiz içerisinde çok fazla bilinen ve tanınan bir ağaç değildir. Çoğunlukla kurak iklimlerde yetişmekte olan bu ağaç en çok Filistin bölgesinde yetişmekte olup ülkemizde kurak bölgelerin fazla olmaması nedeniyle yetişmemektedir. Özellikle Arabistan’ın bazı bölgelerinde ve Medine’de sıkça rastlanan bir ağaç türüdür.

Gargat Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Bozkır ve çöl topraklarda oldukça fazla yetişen gargat ağacı kırmızı meyvelere sahip olmakta olup aynı zamanda bu meyveler yenile bilmektedir. Bahar aylarında çiçek açmakta olan bu ağaç çoğu hadis içerisinde yer almakta olup aynı zamanda dini özelliklere de sahip olmaktadır.

Ortalama olarak 3 veya 4 metre kadar boya sahip olan bu ağaç dikenli olması ve her mevsimde dikilebilir olması ile tanınmaktadır.

Gargat ağacı hikayesi üzerine bu ağaç Müslümanlar ve Yahudiler arasında çıkacak savaşlarda Yahudilerin saklanmasını sağlayacağı yönünde olmaktadır. Bu nedenle de genellikle İsrail bölgesinde çok fazla miktarda yetiştiğine inanılmaktadır olup Yahudilerin saklandığını her şeyin haber vereceği ancak bu ağaçların sessiz kalarak Yahudileri saklayacağına inanılır.

Gargat Ağacı Faydaları

Gargat ağacı faydaları oldukça fazla olsa da özellikle yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu ağacın gövdelerinin Yahudileri saklayacağına yönelik olan inanç diğer tüm faydalarının en üst sırasında yer almaktadır. bahar aylarında beyaz çiçek açan Gargat ağacı aynı zamanda yenilebilir kırmızı renkte meyve üretmekte olup bu meyveler de oldukça faydalı olmaktadır.

Yahudiler için oldukça büyük önem taşıyan bu ağaç Yahudilerin ağırlıklı olarak yaşadığı Filistin tüm bölgesinde çok fazla sayıda yetişmektedir.

Gargat Ağacının Meyvesi

Gargat ağacının meyvesi temelde Yahudilerin milli ağacı olarak bilinmekte olup meyveleri de Yahudiler tarafından nimet olarak kabul edilmektedir. Özellikle kıyametten hemen önce Yahudiler ile Müslümanlar arasında yaşanacak büyük savaşta kendilerini saklayacağıma inanılan bu ağaç aynı zamanda Kudüs dikeni veya İsa dikeni ağacı olarak da hadislerde geçmektedir. Etli yaprakları ve beyaz çiçekleri yanı sıra yenilebilir kırmızı renkli meyveleri oldukça faydalı olup genellikle Pakistan, Ürdün, Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Kuveyt ve kuzey Afrika’da yetişmektedir.

Gargat ağacının meyvesi sahip olduğu kırmızı renk ile bazen tadı kapsamında zeytin olup olmadığı hususu merak edilmektedir. Özellikle Müslümanlarda zeytinin kutsal kabul edilmesi yanı sıra bu meyvenin yetiştiği ağacın da Yahudiler kapsamında kutsal kabul edilmesi gerekçesiyle meyvesinin zeytin olduğu görüşü halk arasında yaygın olarak kabul edilen görüşler arasında yer almaktadır.

Ancak Gargat ağacının meyvesi zeytin ile herhangi bir benzerliğe sahip olmamakta olup aynı zamanda tat olarak da zeytine benzememektedir. Ancak bu ağacın özellikle Yahudilik ’teki önemi nedeniyle özellikle Yahudi dininde kutsal kabul edilmektedir.

Birçok hadise konu olan Gargat ağacı özellikle Yahudilerin bu ağaç sayesinde Müslümanlardan korunacağı görüşü nedeniyle ağaçların dikimine oldukça önem vermektedirler. Her ne kadar bu ağaç doğası gereği bozkır ve çöl topraklarında yetiştiği için özellikle Filistin bölgesinde daha çok yetişmiş olsa da dinin önemli etkisi kapsamında bu ağaca kutsal bir anlam yüklenmektedir.

Yahudiler ile Müslümanlar arasında kıyametten hemen önce çıkacak savaşta bu ağacın Yahudileri koruyacağı görüşünün doğruluğu kanıtlanamaz olsa da ağacın oldukça faydalı olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 2
  alk_
  Alkış
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  _z_c_
  Üzücü
 • 2
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 3
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir