1. Anasayfa
 2. Kadın

İp Gibi Uzayan Vajinal Akıntı Neden Olur?

İp Gibi Uzayan Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı kadınlarda oldukça sık görülen bir durum olmak ile birlikte ip gibi uzayan vajinal akıntı neden olur sorusuna göre bakıldığında farklı sebeplerin olduğu görülmektedir. Genel itibari ile vajinal akıntının doğal bir durum olduğu belirtilmek ile birlikte söz konusu bu durumun farklı boyutlarda olması halinde farklı hastalıkların da sebepleri ve ilk belirtileri olabileceği de karşımıza çıkmaktadır.

Vajinal Akıntı Nedir?

Söz konusu vajinal akıntı nedir sorusunun cevabı aslında oldukça doğal olan fizyolojik bir durum şeklinde kısaca açıklanabilmektedir. Buna ek olarak vajinal akıntı kaynağının vücut içerisindeki vajina duvarı hücreleri olduğu bilinmektedir. Genel itibari ile şeffaf bir renge sahip olan vajinal akıntının bazı durumlarda farklı hallerde de görülebildiği de karşımıza çıkmaktadır.

Vajinal Akıntının Olma Sebepleri Nedir?

Vajinal akıntının olma sebeplerine göre bakıldığında, aslında vajinal akıntının vajina içerisindeki normal ıslaklık seviyesini sağladığı görülmektedir. Oldukça normal olarak bilinen bu durumun kadınların yumurtlama dönemleri içerisinde ve adet olmadan hemen önce belirli bir miktarda arttığı belirtilmektedir.

Genel itibari ile şeffaf ve herhangi bir kokuya sahip olmayan vajinal akıntının vücut içerisinde enfeksiyon olma durumlarında farklı renklerde ve kokularda görülebildiği karşımıza çıkmaktadır. Bu renkler beyaz, yeşil ya da gri olarak özetlenebilmektedir. Bu bilgilere ek olarak vücut içerisinde mantar gibi enfeksiyonların olması halinde de peynir kesiği gibi akıntı görünümlerinin de olabildiği bilinmektedir. Peki vajinal akıntı çeşitleri nelerdir?

Vajinal Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da değinildiği üzere vajinal akıntının normal şekli saydam ve kokusuz olmasıdır. Bunun yanı sıra vücut içerisinde enfeksiyon olması halinde vajinal akıntının görünümü bir renk ve kötü koku kazanmaktadır.

Genel itibari sarı ile yeşil renge sahip olan vajinal akıntıların görülmesi halinde vücut içerisinde bir çeşit enfeksiyon olduğu düşünülmektedir. Herkesin bildiği gibi söz konusu bu durum bireyin tedavi olmasını gerektirmektedir. Bunun yanı sıra rahim ağzı kenarlarında olan birtakım rahatsızlıkların da vajinal akıntılara sebebiyet verdiği görülmektedir. Bu durum da bireylerin en kısa süre içerisinde tedavi olması gereken durumlar arasında karşımıza çıkmaktadır.

Vajinal Akıntı Renk Çeşitleri Nelerdir?

Genel itibari ile bir renge sahip olmayan, normal fizyolojik durumun etkisi olarak bilinen vajinal akıntılarda birtakım renk değişiklikleri de görülebilmektedir. Aslında söz konusu bu renk değişikliğine sahip olan vajinal akıntılar vücut içerisinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin de habercisi olabilmektedir.

Bu neden ile bakıldığında patolojik vajinal akıntılar olan adlandırılan vajinal akıntıların renginin oldukça koyu sarı, yeşil, gri, kahverengi ya da beyaz olabildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra kırmızı renk de içerebilen patolojik vajinal akıntıların en kısa sürede doktor tarafından analiz edilmesi gerekmektedir.

Bunu yanı sıra oldukça kötü bir kokuya sahip olan vajinal akıntıların genel itibari ile bakteriyal temelli olduğu karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bakteri ya da enfeksiyon temelli oluşan vajinal akıntıların ise gri bir renge sahip olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Vajinal Akıntının İp Gibi Uzamasının Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda da değinilen bilgiler ışığında ip gibi uzayan vajinal akıntı neden olur sorusunun cevabı aslında yumurtlama dönemi ile ilişkili görülmektedir. Söz konusu ip gibi uzayan vajinal akıntının saydam bir halde ve kokusuz olması bireyin yumurtlama döneminde olduğunun bir işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ip gibi uzayan vajinal akıntının aynı zamanda adet döneminden hemen önce ve hemen sonrasında da görülebildiği doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 1
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir