1. Anasayfa
 2. Diğer

Keçeleşmiş Yün Nasıl Açılır? Keçeleşen Yün Tekrar Kullanılır Mı?

Keçeleşmiş Yün Nasıl Açılır? Keçeleşen Yün Tekrar Kullanılır Mı?

Yün günümüzdeki en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Özellikle kış aylarında sıcak tutması ile öne çıkan ürünlerden birisidir. Koyunların tüylerinden elde edilen yünlerde en sık görülen problem ise yünün keçeleşmesi yani tüylerin ucunun sertleşmesidir. Yün pahalı bir malzeme olduğu için insanlar bunu hemen atmak istememektedir. Bu noktada keçeleşmiş olan yünün kurtulması için bir yöntem var mı? Keçeleşen yün tekrar kullanılabilir mi? Sorularını da sıklıkla sormaktadır.

Yün Neden Keçeleşir?

Yünün en büyük problemlerinin başında keçeleşmesi gelmektedir. Bu noktada yünün keçeleşmesine neden olan birçok unsur bulunmaktadır. Bunların başında tabii ki yanlış yapılan bakımlar veya yünün yanlış yerde saklanması gelmektedir. Yün çok sıcak ortamlarda, rutubetli ortamlarda veya basıncın yüksek olduğu yerlerde saklanmamalıdır. Bu tür ortamlarda yünün üzerindeki tüyler birbirinin içerisine girmeye başlar. Bu da keçeleşme dediğimiz soruna neden olur ve yünün uç kısımlarının sertleşmesine neden olur.

Yünün keçeleşmesinin bir diğer sebebi ise yıkama olmaktadır. Yünü doğru şekilde yıkamamanız sertleşmesine ve uçlarının keçeleşmesine neden olacaktır. Yıkama yaparken sıcak bir ayar kullanılmaması gerekir. Yünler en fazla 30 veya 40 derece de yıkanmalıdır. Bunun üzerindeki sıcaklıklar yünün yapısını bozacaktır. Gerek yastık veya yorgan yapımında kullandığınız yünleri gerekse de tamamen yünden üretilmiş kıyafetlerinizi 40 derece üstünde yıkamamalısınız. Bunun yanında deterjan ve yumuşatıcı kullanımına da dikkat etmelisiniz.

Keçeleşmiş Yün Tekrar Kullanılır Mı?

Keçeleşmiş yünü açabilirseniz tabii ki tekrar kullanabilirsiniz. Keçeleşmesinin sağlık veya benzeri hususlar açısından bir zararı bulunmamaktadır. Bu noktada yünü tekrar kullanmanızda herhangi bir sorun yoktur. Tabii keçeleşen yününüzü eski haline döndürmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler özellikle yeni keçeleşmeye başlamış yünlerde işe yaramaktadır. Bu sayede yünleri eski halinize döndürmeniz de mümkündür.

Bu noktada yün kıyafetleriniz veya yorganlarınızda kullandığınız yün keçeleşmeye başladığı anda bu yöntemi kullanmanız faydanıza olacaktır. Yün çok fazla keçeleştiğinde maalesef bu yöntemin de etkisi azalmaktadır. Bu noktada keçeleşen kısımları kesmeniz gerekebilir veya yününüz tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

Keçeleşmiş Yün Nasıl Açılır?

Çok sıcak ayarlarda yıkamak yünün keçeleşmesine neden olsa da keçeleşen yünün eski haline döndürülmesi için de yine sıcaklık gerekmektedir. Bu noktada;

 • İlk olarak kıyafetinizi sıcak bir suda ortalama olarak 5 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Eğer bir şekilde buhar üreten makineniz varsa buharla da bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Buhar veya sıcak sudan sonra yününüz yumuşayacaktır. Bu noktada keçeleşen kısımlarını tek tek düzleştirmeniz ve birbirine yapışan kısımları ayırmanız gerekmektedir.
 • Bu işlemden sonra tekrar sıcak suya veya buhara sokmalı ve ortalama olarak 5 dakika daha beklemelisiniz.
 • Bu işlemden sonra yine yapışan ve keçeleşen tüyleri tek tek çekmeli ve bunları açmalısınız.
 • Son olarak ıslanan yünün kuruması için doğru bir yere asmalı veya yorgan yünlerinizi bir yere sererek kurumasını beklemelisiniz.

Bu işlemden sonra keçeleşen kısımlar açılacaktır. Daha önce de belirtiğimiz gibi yün ürünleriniz keçeleşmeye başladığı anda bu işlemi yapmanız çok daha iyi bir etki almanızı sağlayacaktır. Tabii ki bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır. Bunlardan birisi çok sıcak bir su kullanmamanızdır. Kaynar bir su yün kıyafetinize veya yünlerinize zarar verebilir.

İkinci dikkat etmeniz gereken nokta ise çekerken çok sert davranmamaktır. Özellikle kıyafetlerinizi orantısız bir şekilde çekmeniz şeklinizin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden çekme işlemini yavaş yavaş yapmalı, yapışan kısımları da dikkatli bir şekilde ayırmalısınız.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir