1. Anasayfa
 2. Bilgi

Sed Yardımı Nedir, Kimler Alır? Sed Yardımı Alanlar Yorumları

Sed Yardımı Nedir, Kimler Alır? Sed Yardımı Alanlar Yorumları

Sed yardımı nedir, nasıl yararlanılır konusu yardım ihtiyaçları olan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Şartlı eğitim yardımı olarak ifade edeceğimiz Sed yardımı, temel ihtiyaçların karşılanmasında zorluk çeken ailelerin çocukları için verilen bir yardım desteğidir. Aile ortamından ayrı kalmak zorunda kalmadan çocuğun eğitimi tamamlanması için yapılan bir yardımdır. Sed yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu yardımın işe yürürlüğe 2016 Haziran ayı itibariyle girmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Aile Sed Yardımını Kimler Alır?

Aile sed yardımının yapılabilmesi için nasıl bir koşullar altında olmanız gerektiği önemlidir. Çünkü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aile ve çocuklarına destek verilmesi için bazı şartlarda beyan etmiş olduğunu söyleyebiliriz. Aile Sed yardımını kimler alır? sorusuna yanıt olarak şu şekilde bir aşamalandırma yapabiliriz:

 • Aile içerisinde her ne kadar çalışan bir birey olsa da ailenin ihtiyaçlarını karşılama konusunda fazla zorluk yaşaması
 • Aile içerisinde çalışarak aile geçimine katkıda bulunacak bir kişinin olmaması
 • Ailenin ekonomik anlamda da kriz süreci içerisinde yer alması
 • Ailede mutlaka en az 1 çocuk bulunması şarttır. Çünkü hizmetin yapılmasının temel mantığı çocukların ihtiyaçlarını karşılamak olduğundan dolayı aile içerisinde en az bir çocuk bulunmasına bakılır
 • Ailede çocukla ilgilenen her kimse kimlik bilgileri gereklidir

Tüm bu unsurları kapsıyorsanız o zaman Sed yardımından sıkıntısız şekilde yararlanabilirsiniz. Sed yardım başvurusu yaparak Bakanlık tarafından maddi konudaki yaşamış olduğunuz sıkıntılarınız için bir an önce destek verilmeye başlamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle sıkıntısız bir şekilde artık yardım desteğinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Sed Başvurusu İçin Hangi Evraklar İstenir?

Sed başvurusu yapacak olanların hazırlaması gereken bazı evrakları bulunmaktadır. Bunlar nelerdir bilmeli ve istenen evrakları da mutlaka eksiksiz şekilde tamamlayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletmeniz gerekmektedir. Sed başvurusu evrakları nelerdir diyorsanız hazırlamanız gereken evrak çeşitlerinin işe şu şekilde olduğunu söylemeliyiz:

 • Ailedeki bireylerin kimlik fotokopileri mutlaka olması gerekiyor
 • Ebeveyn ile ilgili olarak düzenlenmiş ikametgah olması önemlidir
 • Aile içerisinde herkesin sağlık raporlarına dair bilgi gerekiyor
 • Ailenin çalışabilecek durumda olup olmadığına dair bilgisi
 • Mal beyanını gösteren belgenin yer alması gerekiyor
 • Aile içerisinde bulunan çocuklara dair güncel belge yer almalıdır
 • İş göremezlik raporu olmalıdır
 • Kira sözleşmesi raporu gerekiyor

Sed başvuru için bu istenen belgeleri hazırlayarak başvuru sırasında yetkili kişilere vermelisiniz. Tüm istenen belgelerin eksik olmamasına dikkat edilmelidir.

Sed Yardımı Ne Kadar Süreyle Alınır?

Sed yardımı ne kadar süreyle alınır? başvuru yapacak olanlar açısından son dönemde sık sık sorgulanmaktadır. Geçici ekonomik destek paketi olarak ifade edeceğimiz sed yardımının her ay düzenli olarak ailenin hesabına yatırılacak olduğunu söylemeliyiz. Böylelikle Sed yardımı sayesinde ailenin ekonomik sıkıntıları da bir nebze olsa ortadan kaldırılmaya başlanmış olacak. Yalnız Sed yardımı ile ilgili olarak bir başka bilinmesi gereken hususlardan biri de bir ailedeki en fazla iki çocuk için yardım yapılacak olduğudur. İki çocuktan daha fazla çocuk sayısı varsa yardım miktarı artmaz. Fakat burada başvuru sahipleri açısından önemli olacak hususlardan biri de bu yardımdan yararlanmak için mutlaka ailede bir çocuk olması gerekiyor.

Sed Yardımı Hangi Durumlarda Verilmez, Kesilir?

Sed yardımı yapılırken, bir süre sonra yardım kesintiye uğrayabilir. Böyle bir tablo ile karşı karşıya kalınmasının nedenleri olduğunu söylemek gerekir. Kişilerin Sed yardımı için hangi durumlarda kesintiye uğrayabilecek olduğunu bilmesi önem arz eden konulardan biridir. Bunlardan ilkini söylememiz gerekirse kişi daha önce ikamet etmiş olduğu adresinden haber vermeden taşınması. Bu durum sed yardımı yapılan kişiler açısından kesintiye uğratacak bir durum olduğundan dolayı adres bilgisini iletmeli ve yeni ikamet edeceğiniz yerinizin neresi olduğunu da söylemeliyiz.

Sed yardımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka önem arz eden konulardan biri çocukların eğitim hayatlarının sona ermesi. Eğer eğitim hayatını sürdürürken birden bire eğitim ile ilişkisi kesilmesi durumu söz konusu olduğu zamanda sed yardımı iptal edilmeye başlanır.

Sed Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Sed yardımı kaç ayda bir verilir?  çocukların eğitimine katkı sağlamak isteyen ebeveynler tarafından son zamanda sık sık araştırılmaya devam ediliyor. Ülkemizde bazı ailelerin yeterli düzeyde bir maddi geliri olmadığından dolayı çocukların da ister istemez eğitim hayatları sekteye uğramaya neden olur. Böyle bir durum yaşanmadan daha sorunsuz bir şekilde eğitim sürecinin devam edilmesi açısından mutlaka  Aile ve Sosyal Bakanlık Hizmetleri tarafından gelecek olan yardımın da oldukça önem arz eden konulardan biri olmayı başarmış olduğunu da söylemeliyiz. Sed yardımı kaç ayda bir verildiğine geldiğimiz zaman ailenin hesabına her ay düzenli şekilde yara yatırılır.

Sed Yardımı Ücreti Ne Kadar?

Geçici destek paketi olarak ne kadar verildiğine bakıldığında 450-600 TL arası değişiyor.  Her ay düzenli olarak Sed yardımı alarak ailedeki çocukların eğitim masrafları karşılanmaktadır. Böylelikle Sed yardımı sayesinde çocuğun maddi konudaki her bir ihtiyacı da sorunsuz şekilde karşılanmış olunur. Sed Yardımından yararlanmak için bazı hususlara bakılır. Ailenin şartlara uygun olup olmadığına bakıldıktan sonra eğer geçici ekonomik yardım paketi onaylanırsa o zaman her ay bu miktarda bir ödeme yapılır. Fakat ödeme miktarı ile ilgili olarak bir başka altını çizmemiz gereken hususlardan biri de en fazla iki çocuk için ücretin ödenecek olması diyebiliriz. Buna göre ödenecek olan bu miktar iki katı şeklinde de düşünülür.

Sed Yardımı Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Sed yardımı için kaç yaşına kadar alındığı konusu da bilinmelidir. Bir kişinin 20 yaşına gelmesi ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler tarafından verilecek olan maddi destek yardımı da kesilir. Buna göre Sed yardımı kaç yaşına kadar ödenir? diye sorgulama yapanlar için 20 yaşından önce olanlar için yardım hizmeti verilir.

Sed Yardımı Alanların Yorumları

Sibel Kelek

Sed yardımı için başvuru yaptık. Yetkili kişiler inceleme sonrasında onayladı. Her ay ödeme alıyoruz. Teşekkürler

Remziye Çağlar

Çocuğumu okula gönderme konusunda maddi anlamda birs sıkıntı yaşıyorduk. Babası engelli zaten göndermemiz çok mümkün olmayacaktı. Fakat iyi ki destek verildi ve artık kızımın eğitimini de sürdürmesini gördüm.

Suat Kaya

Eğitim yaşamı ve çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için son derece yararlı bir hizmet projesi diyebiliriz.  Bu nedenle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına çok teşekkür ediyoruz. Birçok maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelere  hayat oldunuz.

Recep Sonkaya

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına baktığımız zaman çok yararlı bir proje ile karşımıza çıkmış olduğunu görmekteyiz. Ailelerin sıkıntılarını bir nebze de olsa dindirme konusunda etkili olacak önemli çalışmaların başında yer alıyor.  Bizlerde başvurduk ve olumlu olursa çok güzel olacak.

Sinem Karbur

Çocuğumuz okula gidiyor: Eğitim ve temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başvurumuzu yaptık. Her ay düzenli olarak ödeme alıyoruz. Hiçbir zaman ödeme ile ilgili sorun yaşamıyoruz. Gerçekten bu yardım çok güzel oldu. Ailenizde çalışamayan varsa ve çocuğunuzun eğitim masfarlarını karşılamak istiyorsanız başvuru yapın.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
zaguda-otu-nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir