1. Anasayfa
 2. Bilgi

Ortopedi Engelli Raporu Oranları Nedir?

Ortopedi Engelli Raporu Oranları Nedir?

Kişinin ortopedi hizmet indirimlerinden yararlanmaları için engelli raporu kaç olması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. İndirimlerden faydalanmak isteyenler son dönemde ortopedi engelli raporu oranları nedir? araştırması yapmaya başlamaktadır. Engelli rapor oranlarının yüzde kaç şeklinde olması gerektiğine bakıldığı zaman %90 oranında olması gerekmektedir. Eğer ki %90 oranında bir engelli rapor durumu varsa o zaman ortopedi hizmetlerinden daha indirimli bir şekilde yararlanma hakkına sahip olacaktır.

Ortopedi Engelli Raporu Oranları

Ortopedik engelli raporu olanların birçok konuda indirimlerinden yararlanabilecek olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki kişinin engelli raporu %90 şekildeyse o zaman araç sürüş durumuyla alakalı olarak bir tertibat durumu yapılır ve ÖTV muafiyetinden yararlanmaya hak kazanmış olur. ÖTV muafiyetinden indirim hakkı elde etmek isteyenler için engelli raporunda mutlaka %90 oranın olması gerekmektedir. Böyle bir oran olduğu zaman ortopedi engelli bireyler haklardan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Ortopedi Raporu Nasıl Alınır? Heyet Raporu

Ortopedi raporu alınması için öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.  Tam teşekküllü olacak şekilde bir hastaneye başvuru işlemlerini yaparak muayene olması gerekmektedir. Kişiye yapılacak muayeneler sonrasında ise ortopedi raporunda yüzde kaç oranında bir engellilik durumu olduğu da tespit edilmeye başlanmış olur. Ortopedi raporun gerek özel hastanelerden gerekse de devlet hastanelerinden alınma durumu olabileceğini söylememiz gerekir. Hastaneye gidenlerin muayene işlemi olmadan önce mutlaka matbu dilekçesinin doldurulması gerekmektedir.

Ortopedik Engelli Nasıl Olunur?

Ortopedik engellilik hali daha sonrasında doğabilecek bir durum olduğu gibi aynı zamanda da genetik olarak ortaya çıkabilen sorunlardan biri olarak bilinmektedir. %90 oranında bir engellilik durumıu olması halinde o zaman ortopedik engelli sınıfı içerisinde yer almaya da başlamış olacaktır.Doğumda oksijensiz kalma durumu, geç veya erken doğum, felç, beyin hasarları gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ortopedi engellilik durumunun daha çok ilerleyen yaş aralıkları ile daha sık şekilde karşımıza çıkmış olduğunu söylemeliyiz. Ortopedik engelli nasıl olunur diyorsanız tüm bu etkiler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Ortopedik Engelli Raporu Nereden Alınır?

Ortopedik engelli raporu nereden alınır? diyorsanız Sağlık Bakanlığı nezdinde yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları aracılığı ile alabilecek olduğunuzu söyleyebiliriz. Tercihe bağlı olarak özel ya da devlet hastanelerine başvuruda bulunarak engelli raporun alınmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle ortopedi engelli oran tespiti yapılmasında da mutlaka uzman doktor devreye girmesi gerekmektedir. Muayene işlemleri uzman doktor aracılığı ile yapılırken yapılan muayene sonuçlarına göre kişinin ortopedi engelli olup olmadığı ortaya çıkar.

Ortopedi Engel Türleri Hangisi?

Ortopedi engel türlerinin pek çok şekilde olabileceğini söylememiz gerek. Bunlar sırası ile şu şekilde belirtilebilir:

 • Parmak, bacak, ellerde aşırı derecede kısalık hali
 • Şekil bozukluğu
 • Hareket kısıtlılığı
 • Felçi olanlar ve kemik hastalığı sorunları olması
 • Sinir sıkışmalarının görülmesi
 • Eklem travma ve çeşitli yaralanmaların görülme durumu

Sonucunda ortopedi rahatsızlıkların da gün yüzüne çıkmaya başlayacak olduğunu söylemeliyiz.

Heyet Raporu Kaç TL 2022?

Heyet raporu almak için de doğal olarak bir ödeme yapmak durumunda kalmaya başlayacaksınız. Mevzuat kriterlerinde heyet raporu alınabilmesi için kişinin ne kadar TL ödemesi yapacak olduğu belirlenmiştir. Her sene TL ödemesinde bazı farklılık durumları oluşabiliyor. Doğal olarak kişilere bakıldığı zamanda heyet raporu kaç TL? şeklinde bazı sorgulamalar sormaya başlamış olduğunu da görmekteyiz. 2022 yılı itibari ile heyet raporuna ne kadar bir ödeme yapılması gerektiğine baktığımız zaman 350 TL şeklinde olacağını söylemeliyiz. Bu raporu alanlar birçok konuda indirimden yararlanmaya hak kazanmış olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir