1. Anasayfa
 2. Bilgi

Passiflora Nedir? Yan Etkileri Nedir?

Passiflora Nedir? Yan Etkileri Nedir?

Passiflora nedir? yan etkileri nedir?  Soruları özellikle son zamanlarda sıkça reçete edilmeye başlana ve doğal içerikli ilaç tüketiminin önemsendiği bu dönemlerde birçok kişi tarafından merak edilen konulardır.

Passiflora aslında herkes tarafından çarkıfelek çiçeği ile üretilmekte olan bir ilaçtır. Bu çiçek sadece Orta ve Güney Amerika’da yetişmekte olan bir asma türüdür. Oldukça şifalı bir bitki olan passiflora son yıllarda tıbbi yöntemler içerisinde kullanılan ilaçlarda da sık sık yer almaktadır.

Normal şartlarda yemeklere veya yiyeceklere katıldığında oldukça lezzetli bir tat veren bu çiçek takviye ilaç gruplarında da kullanılmaktadır. Passiflora takviye ilaç çoğunlukla şurup formunda üretilmekte olup bazen kapsül veya tablet seçenekleriyle de satılmaktadır.

Oldukça faydalı bir bitki olan çarkıfelek özellikle alkol veya sigara bağımlılığı gibi durumlarda da bağımlılık tedavisinde rahatlatıcı olarak da kullanılmaktadır.

Passiflora İlaç Ne İşe Yarar?

Passiflora ilaç ne işe yarar? Sorusunun cevabına gelecek olursak kişilerde görülen uykusuzluk veya ruhsal sıkıntı gibi sorunların ortadan kaldırılmasında veya bayanlarda görülen adet ağrıları veya menapoz gibi durumlarda ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılmasında oldukça faydalı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu bitkiden elde edilen şurup, tablet veya kapsül ilaçlar ise antidepresan olmayıp doğal yöntemlerle kişilerin yaşadıkları sıkıntı ve gerginliği ortadan kaldırmaktadır.

Passiflora Şurup Faydaları Nelerdir?

Özellikle ilk kez bu ilacın adını duyan kişiler passiflora şurup faydaları hakkında detaylı olarak bir araştırma yapmaktadır. Passiflora şurup faydaları içerisinde özellikle adet dönemlerinde veya menopoz dönemlerinde ortaya çıkan stres ve gerginlik ya da sinirlilik halinin ortadan kaldırılması için ya da normal şartlarda bireylerde görülen stres, huzursuzluk, kaygı veya üzüntü gibi duyguların düzenlenmesi için kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Bunların yanı sıra alkol bağımlılığı görülen kişilerde kısa sürede Alkolü bıraktırmak etkisi yanı sıra uyku bozukluğu sonrasında görülen semptomların tedavisinde de yardımcı ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Passifloranın çay olarak kullanılması da önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Bu noktada özellikle ağrılara iyi gelmesi şiddetli adet ağrısı veya baş ağrısı yaşayan kişilerin bu bitkiden elde edilen çayları tüketmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bu bitki cilt problemlerini iyileştirmekte, sigarayı bırakmaya yardımcı olmakta, menopoz belirtilerini azaltmakta, yüksek tansiyonu düşürmekte,

Passiflora Kullanım Koşulları Nelerdir?

Passiflora kullanım koşulları için özellikle bu ilacı ilk defa kullanan kişilerin mutlaka passiflora prospektüs içerisinde yer alan bilgilerin mutlaka eksiksiz şekilde okunması ve önerilere göre ilacın kullanılması gerekmektedir.

İlacın kullanım dozu ve süresi doktor tarafından önerilen miktarda olması gerekmekte olup genellikle önerilen kullanımı 4 yaşından itibaren tüm çocuklar için uygun olarak belirtilmektedir. 4 ila 10 yaş arası çocuklara yemekten hemen önce günde sadece 1 ölçek verilmesi önerilen bu ilaç 11 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde uyku bozukluğu tedavisi için kullanıldığında uykudan hemen önce 2 ölçek sakinleştirici etkisi için kullanıldığında ise yemekten önce 2 ölçek alınması gerekmektedir.

Bu noktada doz aşımının olumsuz etkilere neden olabileceği göz önünde bulundurularak özellikle küçük çocuklarda kullanılırken doz aşımı yapmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Dozlar unutulduğunda veya atladığında 2 doz üst üste almamak oldukça önemlidir.

Passiflora Çarkıfelek Bitkisi

 

Passiflora Yan Etkileri Nelerdir?

Passiflora yan etkileri nelerdir? Sorusu özellikle ilacı ilk defa kullanılacak olan kişiler veya bazı semptomlar ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından en çok araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Hammaddesi bitki olması nedeniyle bu ilacın bazı yan etkileri söz konusu olabildiği gibi özellikle alerjen durumlarında meydana gelmesi mümkündür.

Temel olarak içerisinde bulunan çarkıfelek bitkisine karşı alerjisi bulunan kişilerde bu şurubun tüketilmesi durumunda alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir ve bu durumda kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna kısa sürede başvurulması gerekir.

Passiflora şurup yan etkileri içerisinde genellikle ciddi yan etkiler görülmeyip sadece alerjen etkiler görüldüğünden bahsetmek mümkündür. Aynı zamanda dolaşımı yapıldığında veya yanlış kullanıldığında da bazı yan etkiler görülebilmektedir. Doz aşımı durumunda ise görülen yan etkiler şöyle sıralanabilir;

 • Kafa karışıklığı,
 • Baş dönmesi,
 • Geçici bilinç kaybı,
 • Damarlarda iltihaplanma,
 • Düzensiz kas ağrıları.

Bu yan etkiler ile karşılaşılması durumundan derhal ilacın kullanımına son verilip en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Aksi halde doz aşımından kaynaklı ortaya çıktıkları için zehirlenmelere ve ölümlere neden olabilmektedir.

Bu yan etkiler dışında çarkıfelek bitkisinin ve bu bitkiden elde edilen ilaçların önerilen miktarda kullanılması durumunda herhangi bir zararı bulunmamakla birlikte yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi oldukça fazla faydaları bulunmaktadır.

Passiflora Şurup Hamilelikte Kullanılır Mı?

Özellikle hamilelik dönemi boyunca bebeklerin annenin vücuduna giren her türlü ürünü kendi vücutlarını alması nedeniyle bu dönemde gelişiminin olumsuz etkilenmemesi adına ilaç kullanımı önerilmemektedir.

Özellikle bu süreçte stres ve kaygı yaşayan bayanlar antidepresan ilaç kullanılmadığı için passiflora şurup kullanımı yapıp yapamayacaklarını merak etmekte ve passiflora şurup hamilelikte kullanılır mı? Sorusunun cevabını araştırmaktadırlar.

Bu noktada passiflora bitkisine karşı alerjisi bulunmayan bayanların doktorlarına danışarak stres ve uykusuzluk problemini ortadan kaldırmak için passiflora şurup kullanıp kullanamayacaklarını öğrenmeleri ve doktorun önerisi doğrultusunda kullanıma başlamaları gerekmektedir. Doktor tarafından onaylanmaması durumunda kesinlikle kullanılmaması ve kullanılırken fazla doz kullanılması oldukça önemlidir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir