1. Anasayfa
 2. Bilgi

Mantı Nasıl Isıtılır? Mantı Isıtılır Mı?

Mantı Nasıl Isıtılır? Mantı Isıtılır Mı?

Mantı, Türk mutfağının en sevilen, lezzetli ve en çok tüketilen yemeklerinden biridir. Genellikle içerisine kıyma konularak hazırlanan mantılar, üzerine yoğurt ve salçalı, baharatlı özel sosları ile servis edilmektedir. Ancak bazı durumlarda fazla mantı pişirebilir ya da mantı artabilir ve pişirildikten sonra saklama kabında muhafaza edilerek daha sonra tüketilmek üzere saklanabilir. Bu gibi durumlarda en çok merak edilen sorulardan biri “Mantı Isıtılır Mı?” sorusu olmaktadır.

Mantı Isıtılır Mı?

Mantı, özel günlerde ve misafir ağırlamalarında sıklıkla tercih edilen lezzetli ve çok sevilip tüketilen Türk yemeklerinden biridir. Ancak kutlama ve kalabalık bir misafir ağırlama seremonisi sonrasında mantı artabilmekte ve daha sonra tüketilmek üzere muhafaza edilerek saklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda mantının daha sonrasında ısıtılması lezzet kaybı ya da zehirlenme gibi vakaların olmaması adına önemli bir tartışma konusu doğmaktadır.

Mantı 2 güne kadar buzdolabında muhafaza edilerek saklanabilmekte ve tüketilebilmektedir ancak eğer mantının üzerinde yoğurt var ısıtmamanız gerekmektedir. Çünkü yoğurdun ısıtılması ve ısıyla temasının sağlanması zehirlenme, mide rahatsızlıkları gibi problemleri gün yüzüne çıkartmaktadır.

Mantı Nasıl Isıtılır? 

Mantı ısıtırken dikkat etmeniz gereken herhangi önemli bir durum yoktur. Mantı tencerede, buharda, mikrodalga fırında, fırında kolayca ısıtılabilmektedir. Göz önüne almanız gereken en önemli husus, yoğurt ile mantıyı ısıtmaya çalışmamanızdır. Ayrıca mantıyı çok yüksek ateşte ve çok uzun süre ısıya maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Mantının fazla ısıya maruz kalması, mantının kurumasına ve sertleşmesine sebep olabilmektedir.

Mantı Nasıl Saklanır?

Mantı türüne ve çeşidine göre saklama biçimleri olan Türk mutfağının lezzetli yemeklerinden biridir.

Çiğ Mantı Nasıl Saklanır?

Mantı çeşitlerini genel anlamda buzdolabında muhafaza edebilir daha sonrasında tüketeceğiniz porsiyonu ayırıp tekrardan muhafaza etmeye devam edebilirsiniz. Çiğ mantı saklarken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Mantı yapım aşamasında hamurların birleşerek yapışmaması için unlamanız gerekmektedir. Bu sayede hem hamurlar yapışmayacak hem de muhafaza ettiğiniz zamanda da parçalanmayacaklardır. Çiğ mantı, bir poşet, kap ya da küçük bir tepside buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Mantıları koyacağınız kabı ya da poşeti de unlamanız önem arz etmektedir.
 • Çiğ mantının içerisinde et, kıyma bulunmasından ötürü buzdolabı harici yerlerde saklanmaması önem taşımaktadır. Harici yerlerde saklamanız durumunda mantının bozulmuş olma ihtimaline karşılık gerekli tedbirleri almalısınız.

Pişmiş Mantı Nasıl Saklanır?

 • Pişmiş mantı yoğurt ya da herhangi bir sos olmadan muhafaza edilmelidir.
 • İki gün buzdolabında muhafaza edilebilir ancak daha uzun süre buzdolabınızda bulunduysa sağlığınız açısından çöpe atmanız gerekmektedir.
 • Pişmiş mantı tencere, tava, fırın ve mikrodalga fırında ısıtılarak tüketilebilmektedir.

Kuru Mantı Nasıl Saklanır?

 • Kuru mantıyı kuru, serin ve gün ışığından uzak bir yerde muhafaza etmeniz önemlidir.
 • Cam kavanozda saklamanız önerilmektedir.
 • Kuru mantıyı muhafaza ederken uzun ömürlü olmadığını ve taze tüketmeniz gerektiğini göz ardı etmemelisiniz.

Mantı, Türk mutfağının önemli bir parçasıdır ve çeşitli dolgu malzemeleri ile hazırlanabilen bir yemektir. Mantı pişirildikten sonra artan miktarları saklamak veya daha sonra tüketilmek üzere hazırlamak oldukça yaygındır. Mantıyı saklamanın en etkili yolu, artık mantıları hava geçirmez kaplarda buzdolabında muhafaza etmektir. Mantılar, buzdolabında kapalı bir kapta 2 ila 3 gün boyunca tazeliklerini koruyabilirler. Bununla birlikte, mantının taze kalmasını sağlamak için üzerini biraz yoğurtla kaplayarak saklamak da önerilen bir yöntemdir. Ayrıca, mantı çeşitlerini saklamak için dondurucuyu da kullanabilirsiniz. Mantıları dondurucuda hava almayan bir kapta saklayarak, birkaç hafta boyunca tazeliğini koruyabilirsiniz. Mantıları dondurucudan çıkardıktan sonra, buzluktan çözülmesi için buzdolabına almak en iyi sonucu verecektir.

 

 

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir