1. Anasayfa
 2. Bilgi

Zaguda Otu Nedir?

Zaguda Otu Nedir?

Zaguda otu nedir? İnternette son zamanlarda araştırılan konuların başında gelmektedir. Yabani soğan olarak da bilinen ülkemizin çaykara ilçesinde ve Sultan murat yaylasıyla yüksek çevre yaylalarda yetişen yabani bir ottur. İlkbaharda karların erimesiyle suya soyan toprağın ardından yeşerir. Özellikle mayıs ayında çayırlık alanların hemen hepsinde kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Ayrıca lezzetinin iyi olması kurutulmuş olarak da tüketilebilmesi değişik tariflerin Ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Yörenin insanı Zaguda otunu yakından tanır lezzetli tarifleri ile değişik yemekler yaparlar. Özellikle turşu kavurmasında arpa çorbası Bulgur pilavı patates püresi gibi yiyeceklerde kullanılır. Tadı sarımsağa benzer baharatlar gibi de kullanıldı çok olur. Zaguda otu yöre insanının geçim kaynağı da olmuştur. Fiyatı Piyasada el yakmaktadır. Tabii bu insanlar tarafından çok iyi tanınmadığı için piyasası diğer baharatlara göre daha azdır. Zamanla daha çok tanınacak ve daha çok piyasaya girdikçe iyi bir geçim kaynağı yöre halkı için olacaktır.

Zaguda Otu Faydaları Nedir?

Zaguda otunun faydaları oldukça fazladır. Bu anlamda da çok fazla tercih edilen otlar arasında sayılmaktadır. Zaguda otu sindirim sistemi üzerinde oldukça faydası vardır. Sindirim sistemini düzenler ve Hazımsızlık şişkinlik kabızlık gibi şikâyetlerin düzelmesine yardımcı olur. Ayrıca iştah açıcı özelliği mevcuttur hazmı kolaylaştırır. A vitamini bakımından zengin olması nedeniyle saçların beslenmesini sağlar canlı ve parlak görünümünü sağlar. Zaguda otunun içeriğinde bol miktarda Demir bulunur kansızlık problemleri ne iyi gelir Özellikle bayanların Zaguda otunu tüketmesi önerilir. Regli döneminde kaybedilen kanın yerine korunmasına yardımcı olur bayanlar için önemli ve mucizevi bir bitkidir. Antioksidan özelliği nedeniyle vücudu arındırır zararlı ve toksik maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur mide rahatsızlığı yaşayan insanları rahatlatır.

Zaguda Otu

Zaguda Otu Fiyatı Nedir?

Zaguda otu fiyatıyla biraz el yakmaktadır, bir kilosu bile 650 ile 1000 TL arası civarında satılmaktadır. İçerdiği faydalarını göz önünde bulundurarak fiyatına değdiği ortadadır. Yılın belli döneminde ortaya çıkması ve saklama koşulları belli bir miktarda bulunması Fiyatı belirlemektedir. İnsanların bunu tanıyıp kullanabilmesi ve satabilmesi açısından önemli bir geçim kaynağı olacağı ortadadır. Bu önemli ve yöre insan tarafından bilinen bitkinin  ekonomiye kazandırılmalı ve yetiştiriciliği geliştirilmelidir. Buna istinaden kendiliğinden çıkan bir bitkinin yanı sıra bununla ilgili yetiştirilmeye başlanmış yeni çiftlikler kurulmaya devam etmektedir Bu da ekonomimize yeni bir kaynak yeni bir istihdam yeni bir iş kolu oluşturmuştur geliştirdikçe fiyatının daha makul daha erişilebilir olması amaçlanmaktadır.

Zaguda otunu satın almadan önce birkaç yere bakmanız ekonomik açıdan oldukça önemli olacaktır. Burada özellikle mali olarak da fiyatlarının oldukça yüksek olması sebebi ile en ekonomik olanı bulmanız gerekmektedir. Bu anlamda birkaç yere sormak hem çok mantıklı olacaktır. Hem de ekonomik olarak en uygunu satın almanızı sağlayacaktır.

Zaguda otunu çeşitli aktarlarda bulmanız mümkündür. Burada aynı zamanda değişen ve gelişen dünya sebebi ile de artık birçok ürün internetten kolaylıkla sipariş verilmektedir. Hızlı bir şekilde internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz. İnternet üzerinden verilecek olan siparişleri direkt internet üzerinden de ödeyebileceğiniz gibi aynı zamanda kapıda ödeme şeklinde de ödeyebilirsiniz. Burada alınan kapıda ödemeler kişiye daha çok güven vermektedir.

Zaguda Otu Yetiştiriciliği

Zaguda otu yetiştiriciliği son günler de bu otun faydaların sosyal medyada oldukça fazla yer alması sebebi ile tercih edilerek öne çıkmaya başlamıştır. Farklı alanlarda çalışmak isteyen kişiler için yeni bir ekmek kapısı açmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen bitkimiz kendiliğinden yetişmesinin dışında faydalarını gördükçe profesyonel anlamda da Bahçeler kurulmaya başlandı. Gerekli ortamların kurulup uzman Ziraat Mühendisleri ile ve bahçıvanların denetimleri altında yetiştirilmeye başlandı. Bununla birlikte  hem denetim altında hem de sağlıklı olarak üretimlere başlandı Tohumdan saksılarda bile insanlar evlerinde yetiştirmeye başladı böylece fiyatı biraz daha düşmeye başladı tıbbi ve hoş kokulu bitkilerin geliştirilip çoğaltılması üzerine Yeni geliştirilen yöntemler de daha fazla üretim yapılmaktadır ülkemizin değişik bölgelerinde de çiftlikler kurulmaya başlandı. ve gelişmeler daha yakından takip edilmektedir. Verimin arttırılması yayılan ve üretilen Zaguda otu insanlara hem fayda sağlamaya Hem de yeni bir iş kapısı olma yolunda hızlıca ilerlemeye başlamıştır.

 

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir