1. Anasayfa
 2. Bilgi

Burun Karıştırmanın Zararları Nelerdir?

Burun Karıştırmanın Zararları Nelerdir?

Burun karıştırmanın zararları salgın döneminde oldukça üzerine düşülen konulardan bir tanesi olmuştur. Peki burun karıştırmanın ne gibi zararları olabilir. Özellikle enfeksiyonlar ellerimiz aracılığı ile burun ve gözelere temas ile bulaşmaktadır. Bu nedenle buruna direkt temas da bulunarak enfeksiyon geçirme ihtimalinizi artırma olasılığınız bulunmaktadır.

Burun karıştırma özellikle kış aylarında çokça fazla görülmektedir. Kış aylarında dışarıda olan havanın soğuk olması ile burunda kuruluk yaşanmaktadır. Hatta artık birçok evin kalorifer ile ısınmasından kaynaklı olarak da hava kurumaktadır. Bu kuruyan hava kişinin burnunu ve boğazını kurutmaktadır. Özellikle çocuklarda daha sık görülmektedir. Kapalı burun delikleri kişinin nefes almasının önüne geçerek daha ciddi sorunlara ve hastalıklara yol açmaktadır.

Burun Karıştıran Erkek

Burun Neden Karıştırılır?

Kış aylarında burun ile kişilerin daha fazla burun karıştırdığı bilinmektedir. Toplum içerinde insanların olmadıkları yerlerde kişiler daha çok burnunu karıştırmaktadır. Çünkü burun karıştırmak toplumca hoş karşılatılan bir davranış değildir. Tek bir yerde kalınca daha çok karıştırılmaktadır. Hatta belki de birçok kişi bu durumu kendisi de yapmaktadır. Yani ne kadar toplum içinde birinin burnunu karıştırdığını görüp yadırgasak da tek kalınca birçok kişi bunu yapmaktadır.

Süreç ile an an herkes birbirinin burnu ile oynamaktadır. Burada kişinin burnunda sümük olması durumunda özellikle hissettiği bir kaşınma hissi bulunmaktadır. Bu durumdan da kurtulabilmek adına kişiler burnunu karıştırmaktadır. Kişi nezle ve grip olduğu zaman burnu akmaktadır. Sümkürerek burun deliklerini açmaya çalışır. Âmâ özellikle bu hastalıklar bittiği zaman veya kişinin bulunduğu ortamın kuru nemden uzak olması durumunda bu sümük burunda kurumaktadır. Bu yüzden kişiler parmakları ile bu sümükleri almaktadır.

Peki, burun karıştırmanın ne kadar zararlı olabileceği noktasında ne kadar bir fikrimiz bulunmaktadır. Tüm dünya olarak bir salgın süreci yaşadık ve herkes bu süreçte maddi ve manevi birçok kayıplar yaşamıştır. Bu hastalık salgın ve bulaşıcı hastalık olması sebebi ile birçok uzman özellikle kişilere elleriniz ile burun ve göze temastan kaşının tarzında uyarılarda bulunmaktadır. Burada olan sebep kişinin ellerinin enfekte olması ve ellerin göz ve buruna dokunarak vücuda bu bakterinin çok daha hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Bu sebepten kaynaklı olarak da aslında kişilerin buruna dokunması ve karıştırmasının ne kadar zararlı olacağı çıkacaktır.

Burunu Karıştırmanın İnsan Vücuduna Vereceği Zararlar Nelerdir?

Burunu karıştırmanın insan vücuduna verebileceği zararlar nelerdir? Burada özellikle karşımıza en çok çıkan durum kişinin enfeksiyon kapmasıdır. Ama tabi ki bu durumlara detaylı bakmak oldukça faydalı olacaktır.

 • Burun bölgemizde olan sinüs diye bir bölge bulunmaktadır. Burada da insan için çok tehlikeli bir bakteri türü bulunmaktadır. Bu da Staphylococcus adındadır. Bu bakterinin vücudumuza girmesine ve yayılmasına sebep olma ihtimalimiz bulunmaktadır. Bu mikrop dediğimiz mikroplar sinüs bölgesinde yaşamaktadır. Ve siz burnunuzu karıştırdığınız zaman onları gittikçe içeriye atarak hatta besleyerek hastalıklara yakalanma riskinizi artırmaktasınız.
 • Burnunuzu karıştırmanız sadece mikroplar açısından da değerlendirilmemektedir. Burnunuzu karıştırarak özellikle burun duvarlarının tahriş olmasına ve kanamasına sebep olabilirsiniz. Bazı kişilerin burun damarları zaten çok incedir. Bu ince olan damarlara daha da zarar verme ihtimaliniz olmaktadır.
 • Burnunuzda scabbing oldukça yani sümük kısmının donması katılaşması ile daha çok kaşıma hissedersiniz. Bunu parmaklarınız ile yaptığınız için tırnak arasında mikrop ve bakterileri direkt olarak vücudunuzun içerine sokmuş olursunuz. Aynı zamanda da vücudunuzun bağışıklık sistemine ciddi hasar vermiş olabilirsiniz.
 • Burnunuzun mukoz zarını zedeleyebilirsiniz. Bu durumda sıkıntılı olabilen konular arasında sayılmaktadır.
 • Özellikle burun ile kişinin çok fazla uğraşması sebebi burundan da damar geçmektedir. Bu damarların ince ve kalın olanları olduğu bilinmektedir. Burun bölgesinde bazı damarların ince olmasından kaynaklı olarak da kişi de kanamalara yol açabilmektedir. Devamlı olarak burnu ile uğraşan bu kişinin damarlarında da incelme gözükmektedir. Burada meydana gelen kanamaları durdurmak oldukça zor olabilmektedir. Hatta tıbbi olarak da bu tarz damarların yakılması gerekmektedir. Bu nedenden kaynaklı olarak da burun ile alakalı daha hassas olunması ve karıştırmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Burun Karıştırmanın Önüne Geçecek Önlemler?

Çocuklarda burun karıştırmanın önüne geçmek için ebeveynler tarafından araştırılmaktadır. Burada kişinin ilk öncelikle çocuğa yapma demesi tam dersine çocukta buruna daha çok dokunma hissini doğuracaktır. Bu nedenden kaynaklı olarak çocukta burun karıştırma davranışı görünmekte ise anne ve babaların yapacağı çocuğun dikkatini başka yöne çekmek olacaktır. Burada anne ve babaların amacı çocukta bu huy haline tik haline gelmesinin önüne geçmek olmalıdır. Çünkü bu yaş grubunda bu tarz davranışlar takıntı olarak kalabilmektedir.

Çocuğa bu durumun zararlarını anlatmak ama bunu yaparken çocuğunuzun yaş grubuna girmeniz önemlidir. Çünkü çocuklar somut işlemler dönemindedir. Ve bir şeyleri kafasında oturtması daha fazla zaman alabilmektedir. Bunu çocuk için oyun haline getirerek görselleştirerek oyuncakları ile oyun oynatarak öğretebilirsiniz.

İtici bir uyarıcı olan acı ojede kullanabilirsiniz. Bu da çocuğun burnuna dokunması ile canı yanacağı için elini burnundan çekecektir. Bu en son olarak tercih edilecek olan yöntemlerden biri olmalıdır. Tabi ki kişi çocuğu için en iyisini istemektedir. Ama bu çocuk bakış açısı ile düşünüldüğü zaman ceza olarak değerlendirilmektedir. Ve bazı çocuklar bunun tam tersinde davranarak ebeveynlerini cezalandırmaktadır.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir