1. Anasayfa
 2. Bilgi

Topuk Dikeni Nedir? Kırdıranların Yorumları

Topuk Dikeni Nedir? Kırdıranların Yorumları

Topuk dikeni nedir? Kırdıranların yorumları konusunda öncelikle topuk dikenin ne olduğu sorusuna yanıt verilecek olursa; Topuk dikeni, kişilerin ayak tabanlarında çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve oldukça ağrılı ve önemli bir rahatsızlıktır. Pek çok kişinin karşılaşabileceği bu rahatsızlık, topukta zemine temas eder etmez bir batma hissiyle kişileri oldukça rahatsız ederken, özellikle en şiddetli şekilde hissedildiği zaman, sabah kalktıktan sonraki ilk adımlardır.

Topuk dikeni rahatsızlığının meydana gelme nedeni ise, topuk kemiğinin alt kısmında biriken kalsiyum birikmesidir. Biriken bu kalsiyum topuk bölgesinde kemiksi bir çıkıntıya sebebiyet vermekte ve bu çıkıntı da topuk dikeni olarak adlandırılırken, kişileri ciddi derecede rahatsız ederek yürümelerini engelleyebilmektedir.

Topuk dikeni görüntüsü ve oluşumu rahat bir şekilde röntgenle tespit edilebildiği gibi, çok küçük bir boyutta ve röntgende görülemeyecek derece bir şekilde de kişilerde görülebilmekte ve bu da yine rahatsız edici ağrılara sebebiyet vermektedir. Topuk kemiğindeki doku bandında yaşanan bir iltihaplanma olarak kendini gösteren bu rahatsızlık, aşil tendonu iltihaplanması sebebiyle topuğun arkasında da gelişebilmektedir.

İşte bu rahatsızlığa sahip olan kişiler için günümüzde gelişen teknoloji ve tıbbi imkanlar dahilinde pek çok tedavi yöntemi bulunmakta ve kişiler yaşadıkları bu topuk dikeni rahatsızlığından büyük oranda kurtulabilmektedir. Bunlardan biri de özellikle günümüzde bu rahatsızlığa sahip kişilerin en çok tercih ettiği ve en etkili yöntemlerden biri olan ESWT yani topuk dikeni kırdırma yöntemidir.

Şok dalgaları ileten bir cihaz ve uygulama başlığı ile ameliyat gerektirmeden kişilere uygulanan fizik tedavi yöntemi olarak dikkat çeken bu topuk dikeni kırdırma operasyonu, basınç dalgaları ile topuk dikeni bulunan topuktaki oluşan yapıyı kırarak kişilerin yüzde 85 oranına kadar kalıcı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Topuk dikeni rahatsızlığına sahip olan ve bu sağlık probleminden ameliyatsız ve en kolay şekilde kurtulmak isteyen kişiler, özellikle bahsettiğimiz bu topuk dikeni kırdırma tedavi yöntemini araştırmakta, bu tedavi yöntemi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmakta ve özellikle de bu tedaviyi yaptıran kişilerin yorumlarını merak etmektedir.

Topuk dikeni kırdıranların yorumları özellikle bu tedavi yöntemini alanında uzman ve deneyimli bir doktordan alan kişiler tarafından oldukça olumlu olurken, bu tedavi yöntemi sayesinde hem oldukça kısa bir sürede hem de ağrısız, sızısız ve en önemlisi ameliyatsız bir şekilde bu sağlık probleminden kurtulduklarını dile getirmektedir.

İçerisinde uygulanan tedavinin başarısız olduğunu söyleyen yorumlar ve bu tedavinin işe yaramadığını düşünenler de olsa da, çok büyük bir kesim, doğru bir doktor tercihi ile birlikte oldukça iyi sonuçlar aldığını söylerken, bu tedavi ile “topuk dikeninden kurtuldum” yorumları da bir hayli fazladır.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni, kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Bu problem kişilerde çeşitli belirtilere sebebiyet verse de ilk karşılaşılan durum, özellikle sabah ilk adımlar atıldığında meydana gelen şiddetli ağrıdır. Bu ağrı gün içinde azalsa da tüm gün boyunca kişiler ayakta olduğu sürece devam edebilmekte ve bu da kişilerin yaşam kalitesini gün içerisinde oldukça etkilemektedir. Özellikle orta yaşlardan sonra daha sık karşılaşılan bu sorun, gençlerde de meydana gelebilmekte ve bu rahatsızlığa genellikle uzun süre uygun olmayan tabanlı spor ayakkabı ile yürümek, çeşitli romatizmal hastalıklar, obezite, hamilelik ve kronik travmalar gibi durumlar sebebiyet vermektedir.

Özellikle kişilerin topuk dikeni probleminde meydana gelen belirtiler, kişilerin bu duruma dikkat edip etmemesine göre ve durumun ciddiyetine göre değişiklik gösterirken, bu rahatsızlığa sahip olunduğu takdirde gün içerisinde topuk dikeni üzerine uzun süre basmak, çok daha ciddi ağrılara ve acılara sebebiyet verebilmektedir. Topuk dikeni belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Topukta iltihap meydana gelmesi
 • Topukta şişme meydana gelmesi
 • Sabah yataktan çıktıktan sonra atılan ilk adımda kişilerin topuklarında meydana gelen bıçak kesiği hissindeki oldukça fazla ağrı
 • Gün içinde ayakta dururken kesik kesik ağrı meydana gelmesi
 • Topuk altında meydana gelen kemik benzeri sert yapıdaki çıkıntı
 • Topukta yürümeyi zorlaştıran hassasiyet

Tüm bu belirtilerin yanı sıra kişilerde herhangi bir belirti meydana gelmese de topuk dikeni görülebilmektedir.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk dikeni rahatsızlığıyla mücadele eden kişiler, özellikle bu sağlık probleminden nasıl kurtulabileceklerini, topuk dikeni için günümüzde uygulanabilen tedavi yöntemlerini ve yapılabilecek uygulamaları oldukça merak etmekte, bu nedenle de topuk dikenine ne iyi gelir? Sorusuna bir yanıt aramaktadır.

Günümüzde, topuk dikeni problemini ortadan kaldırabilmek adına tıbbi alanda oldukça farklı tedavi yöntemleri bulunmakta ve bu yöntemler, topuk dikeni tedavisi için oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu rahatsızlık için geliştirilen yöntemler sayesinde kişiler, uygulanan tedavi yöntemine göre değişen tedavi sürecinin ardından büyük oranda olumlu sonuçlar almakta ve bu tedavilerin etkisini çeşitli forumlarda veya sitelerde yorumlarıyla belirtmektedirler.

Topuk dikeni tedavisi için günümüzde en çok tercih edilen ve oldukça olumlu sonuçlar alınan yöntemlerden biri de ESWT yani topuk dikeni kırdırma operasyonudur. Bu operasyon, kişilerin topuk dikeni meydana gelen ayak bölgesine bir cihaz ile birlikte uygulanan şok dalgasıyla topuk dikenini çözüme kavuşturan etkili bir yöntemdir.

Kişilerin topuklarında meydana gelen bu yapının herhangi bir ameliyat ve uzun bir süreç gerektirmeden ortadan kaldırılabilmesini sağlayan bu topuk dikeni kırdırma, kişilerin topuklarındaki sert yapının şok dalgaları gönderilerek kırılmasını ve bu sayede de yüzde 85’e kadar kalıcı iyileşme sağlamaktadır.

Bu tedavi yöntemini tercih ederek topuk dikeni probleminden kurtulanların sayısı bir hayli fazladır. Bu nedenle de bu tedavinin yorumları büyük çoğunlukla olumlu olurken, bu tedavi yöntemini denemek isteyenler için de oldukça yol gösterici ve fikir verici olmakta, bu tedavi yöntemi için uzman bir doktordan yararlanarak olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu yöntemin yanı sıra özellikle günümüzde en yaygın diğer topuk dikeni tedavisi yöntemleri şöyledir;

 • Topuk Dikeni Tabanlığı
 • Topuk Dikeni Egzersizleri
 • Topuk Dikeni Ameliyatı
 • Topuk Dikeni İğne Tedavisi
 • Topuk Dikeni Kırdırma

Topuk Dikeni Kırma Fiyatı 2022

Topuk dikeni kırma fiyatı 2022 yılında özellikle topuk dikeni ile mücadele eden kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Özellikle bu tedavinin başarısını duyan ve kendisinin de bu tedavi ile topuk dikeninden kurtulmasını isteyen kişiler, bu tedavinin fiyatlarını araştırırken, bu tedavi için net bir fiyat vermek mümkün olmamaktadır.

Topuk dikeni kırma operasyonu, seans şeklinde gerçekleştirilmekte ve kişilerde olumlu sonuç alınana kadar devam etmektedir. Bu nedenle de kişilerin tedavi gördüğü seans, fiyat konusunda oldukça belirleyici olurken, hizmet alınacak olan uzman doktor, hastane ve kliniğin sunduğu fiyatlar da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kişilerin bu tedavi için hizmet alacağı yer ile görüşme sağlayarak fiyat bilgisi alması gerekmektedir.

Topuk Dikeni Kırdıranların Yorumları

 • “Ben iki yıl önce ESWT tedavisiyle topuk dikeninden kurtuldum. Kişiden kişiye değişiyordu seans sayısı ben 5 seans gördüm ve tamamen geçti. Bence tek kalıcı çözüm bu. Geçmiş olsun.”
 • “Fizik tedavi uzman doktorunun önerisi doğrultusunda ESWT ile 5-10 seans arası tedaviyle bu sorun çözülür.”
 • “Arkadaslar ben bir özel hastanede muayene oldum. Ortopedıst doktor beni fizik tedaviye ESWT için yönlendirdi. Sizin söylediğiniz gibi sabah kalkınca uzun süre yürüyüp oturunca ayağın üstüne basamıyordum. 5-6 aydır baya zorlamıştı beni çok şükür ESWT tedavisi ile geçti şuan daha iyim acısız yürüyorum.”
 • “Topuk dikenini bende çok kötü yaşadım. ESWT tedavisi 4 seans yaptırdım yine ağrı geçmedi.”
 • “Annemde topuk dikeni var yıllardır ne denediysek geçmedi. Bu ESTW tedavisini düşünüyoruz.”
 • “Aylardır topuk dikeniyle mücadele ettim. Sağolsun doktorum beni topuk dikeni kırdırma için fizik tedaviye gönderdi. Benim tedavim 7 seans kadar sürdü. Ama şu an hiçbir sorunum yok tamamen kurtuldum.”
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir