1. Anasayfa
 2. Sağlık

Dudak Seğirmesi Neden Olur?

Dudak Seğirmesi Neden Olur?

Dudak seğirmesi, yüz kaslarının kontrolsüz kasılması sonucunda ortaya çıkan bir hareket. Bu kasılmalar genellikle hızlı ve ritmik bir şekilde gerçekleşir ve birkaç saniye ila birkaç dakika boyunca devam edebilir. Dudak seğirmesi genellikle zararsızdır ve kökleri geçer, ancak bazı noktalarda ciddi bir yerde yatan sağlık görünümün belirtisi olabilir.

Dudak seğirmesi birçok nedenden kaynaklı olabilir. Stres, yorgunluk, uykusuzluk, yetersiz beslenme, kafein tüketimi ve alkol kullanımı gibi faktörler dudak seğirmesi için potansiyel tetikleyicilerdir. Ayrıca bazı ilaçlar ve diğer sağlık sorunları da dudak seğirmesiyle tüketir. Bunlar arasında sinir sistemi hastalıkları, büyüklük dengesizlikleri, beyin kanaması, beyin tümörleri ve diğer kanatçıkları yer alabilir.

Dudak seğirmesi neden olur? Baktığımızda genellikle rahatsız edici verici bir durum olmasa da, bazı kişiler için sosyal olarak rahatsız edici olabilir. Örneğin, bir iş toplantısı veya bir konuşma sırasında dudak seğirmesi yaşayan biri, dikkatleri dağıtabilir ve konuşmalarını okuyabilir. Bu nedenle, dudak seğirmesi tekrarlandığında veya diğer olasılıkla birlikte ortaya çıkması, bir doktora çalışması olasıdır.

Dudak seğirmesi muayenesi, fizik muayene ve bulguların tıbbi geçmiş ile yapılır. Yerleştirme, dudak seğirmesi saçlarınızı ve diğer sağlık durumlarınızı değerlendirerek yatarak yatan nedeni belirlemeye çalışacaktır. Ayrıca kan testi, beyin görüntüleme testi veya elektromiyografi (EMG) gibi testler de yapılabilir.

Dudak şekillendirme tedavisi, yatarak yatan nedenin tedavisine bağlıdır. Örneğin, strese bağlı dudak seğirmesi yaşayan biri için stres azaltma veya psikoterapi önerilebilir. Diğer tedavi seçenekleri arasında vitamin veya mineral takviyeleri, kas gevşeticileri ve antidepresanlar bulunabilir. Nadir yapılar, cerrahi müdahale mümkündür.

Dudak seğirmesi genellikle geçer ve herhangi bir sağlık oranı. Ancak, dosyalarınız sık sık tekrarlanıyorsa veya diğer örneklerle birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktora dersi vermeniz önerilir.

Dudak Seğirmesine Önlem

Dudak seğirmesi neden olur diye merak edenler için genellikle sağlıksız yaşam tarzı, stres, yorgunluk veya yetersiz uyku gibi faktörlerden beklenen. Bu nedenle, dudak seğirmesini önlemek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 • Stresten kaçının: Stres, dudak seğirmesi gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Stresi azaltmak için yoga, meditasyon, derin nefes egzersizleri gibi stresi azaltıcı tüketimi dağıtır.
 • Yeterli uyku alın: Yetersiz uyku, dudak seğirmesi gibi kas spazmlarına neden olabilir. Bu nedenle, her gece en az 7-8 saat uyumaya çalışın.
 • Beslenmenize dikkat edin: Dengeli bir beslenme planı takip edin ve özellikle mantar, lifler ve kalkanlar gibi mineraller açısından zengin tüketin. Ayrıca kafein, alkol ve şekerli tüketimin tüketimini azaltın.
 • Hidrasyona dikkat edin: Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Bedeninizin hidrasyon seviyesinin düşük olması, dudak seğirmesi gibi kas spazmlarına neden olabilir.
 • Egzersiz yapın: Düzenli egzersiz yapmak, kasların güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, haftada en az 3-4 gün egzersiz yapmaya çalışın.
 • Göz yorgunluğundan kaçının: Göz yorgunluğu, yüz kaslarında gerilmeye neden olabilir. Uzun saatler boyunca bilgisayar veya diğer elektronik depolama, göz yorgunluğundan kullanmak için sık sık ara verin ve göz egzersizleri yapın.
 • Sigara kullanma: Sigara kullanma, dudak seğirmesi gibi kas spazmlarına neden olabilir. Bu nedenle, sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

Dudak seğirmesi nadiren ciddi bir durum olmasına rağmen, ağzınızın sık sık tekrarlanması durumunda bir doktora bitirmeniz önerilir.

Dudak Seğirmesine Hangi İlaç Önerilmelidir?

Dudak seğirmesi genellikle kendiliğinden geçici bir durumdur ve ilaç tedavisi gerekmez. Ancak, semptomlarınız sık sık tekrarlanıyorsa veya şiddetliyse, doktorunuz size bazı ilaçlar önerebilir. İlaçlar genellikle semptomları dudak seğirmesi neden olur cevabına bağlı olarak değerlendirilir. Bazı olası ilaç seçenekleri şunları içerebilir:

 • Antidepresanlar: Stres, depresyon ve anksiyete dudak seğirmesine neden olabilecek faktörlerdir. Bu durumda, doktorunuz size antidepresan ilaçlar önerebilir.
 • Antikonvülsanlar: Dudak seğirmesi, bazen nörolojik bir sorunun sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda, doktorunuz antikonvülsan ilaçlar önerebilir.
 • Kas gevşetici ilaçlar: Bazı durumlarda, kas spazmlarının şiddeti azaltmak için doktorunuz size kas gevşetici ilaçlar önerebilir.
 • Magnezyum takviyeleri: Dudak seğirmesi bazen magnezyum eksikliği ile ilişkili olabilir. Bu durumda, doktorunuz size magnezyum takviyeleri önerebilir.

Ancak, bu ilaçların kullanımı sadece doktorunuzun önerisiyle olmalıdır. Herhangi bir ilaç tedavisi öncesinde mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Ayrıca, ilaçlarla birlikte önerilen yaşam tarzı değişikliklerine devam etmeniz önemlidir.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir