1. Anasayfa
 2. Sağlık

Karbonatlı Su Nedir?

Karbonatlı Su Nedir?
Karbonatlı Su Nedir

Karbonatı hayatımızın birçok alanında kullanabiliriz. Yeri gelir bir kekin kabarmasına yardımcı olur yeri gelir diş bakımımızda kullanabilir. Fakat burada önemli olan tabi ki karbonatın miktarıdır. Unutmayın ki karbonat aynı zaman da kimyasal bir maddedir. Asitlerin bazla birleşmesi sonucu oluşur. Peki karbonatlı su nedir derseniz bunun cevabı biraz uzun çünkü karbonatlı su hazırlamak için kullanmanız gereken karbonat marketlerde satılan karbonat olmamalıdır yani karbonatınız doğal olmasına dikkat etmelisin. Bu durumda en güvenilir yol tabi ki eczanelerde satılan İngiliz karbonatıdır. 1 litre suyun içine 2-3 çay kaşı karbonatı eklediğinizde karbonatlı suyunuz hazır olacaktır. Günlük tüketimde dikkatli olmanız gerekir. Günde 2-3 bardaktan fazla karbonatlı su tüketmeniz vücudunuz için zararlı olabilir. Karbonatlı suyu tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayı.

Karbonatlı Su İşe Yarar Mı?

Karbonatlı su çok dikkatli kullanmamız gerekir aksi takdirde olumsuz sonuçlar doğurması olasıdır. Karbonatlı suyun yararı yok mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim, cevabı basit tabi ki var. Bunlardan biri;

 • Gazı gidermesidir. Midenizi zorladığınız zamanlarda yani aşırı baharat tüketiminde ya da acı tüketiminde mide tam olarak yerine getiremez. Midedeki asidin artması sonucunda hem yanma hem de gaz meydana gelir. Bu durumda tavsiye edilen ise ağır yediğiniz yemeklerden sonra yarım bardak karbonatlı su tüketmeniz midenizi büyük oranda rahatlatır.
 • Ağız içi yaralarına da iyi gelir. Vitamin eksikliğinden, geçirdiğiniz bir soğuk algınlığından sonra vücudunuz direnç kaybeder ve ağız içinizde bazı yaralar oluşabilir. Ya da aşırı sıcak içecek tüketiminde damaklar zedelenebilir. Bu oluşan yaralardan kurtulmak için günde 2-3 bardak karbonatlı su ile gargara yapmanız yaralarınızın doğal ve hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Ayrıca yeni oluşacak yaralarında önüne geçer. Mikrop kırıcı özelliği ile bakterileri en aza indirir.
 • Karbonatlı suyun yararlarından bir diğeri ise hazımsızlığa iyi gelmesidir. Sık sık hazımsızlık şikayeti olan biri düzenli aralıklarla karbonatlı su tüketmesi dahilinde tüm bu şikayetlerinden kurtulabilir. Karbonatlı su özellikle asitli içeceklerin zararını minimuma indirip, besinlerin çok hızlı bir şekilde sindirilmesine büyük bir katkı sağlar.
 • Cildin nem dengesi sağlar.
 • Güneş yanığı olan bölgelere sürmeniz halinde yanığın oluşturduğu sızıyı azaltır.
 • Kanın doğal ph seviyesini dengeler.
 • Kısacası karbonatlı su vücudun genel işleyişine destekleyici birçok katkıda bulunur.

Bütün bu yararlarının yanında zararları da bulunur. Çünkü her insanın bünyesi farklıdır. Hatta öyle ki oluşan bu zararlar bünyeye göre de değişir. Özellikle mideniz çok hassas ise mide sıkıntılarınızı geçirmek yerine artırabilir. Bu yüzden her zaman temkinli olup, karbonatlı suyu içtikten sonra vücudunuzda oluşan tepkimeleri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. İşe yaradığını görüp asla aşırı dozda tüketmemelisiniz.

Karbonatlı Su ile Zayıflanır Mı?

Karbonatlı su ile ilgili en merak edilen sorulardan hatta en çok merak edilen soru: Karbonatlı su ile zayıflanır mı? Karbonatlı suyun zayıflatması ile ilgili bilimsel bir bulgu yoktur. Fakat bazı uzmanlara göre ideal kiloya ulaşmak için vücudun alkalik değerini korumak gerekir. Bu nedenle alkalik seviyesi ne kadar dengede olursa vücudun yağ seviyesi o ölçüde azalır. Burada karbonatlı suyun etkisi yağ hücrelerini azaltarak tokluk hissine sebep olmasıdır. Aynı zamanda karbonatlı suyun iştah kapatıcı özelliği ile zayıflamaya büyük bir katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Karbonatlı suyu zayıflamak için kullanıyorsanız sabah aç karnına tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak diyet ve egzersiz yapmadan sadece karbonatlı su ile zayıflamanız pek de mümkün olmayacaktır.

Kullanıcı Yorumları:

1.Kullanıcı

Bu sabah aç karnına tükettim. Karbonatlı suyun tadından pek hoşlanmadığım için bardağın yarısına kadar içebildim. Sonra aklıma annemin karbonatı kireç çözmek için kullandığını hatırladım. Hani bir korkmadım değil ama karbonatlı suyun şimdilik bir zararını gördüğümü söyleyemem. Aslında dün diş doktoruna da gittim fakat hem zayıflamak hem de ağzımda oluşabilecek bakterilerden kurtulmak için karbonatlı suya bir şans vermek istedim. Suyu içtiğimden beri bunu neden yaptığımı sorguluyorum ama internette gördüğüm şeyleri denemeye bayılan yapım, karbonatlı sudan mucize bekledi. Ama bu mucize yarım bardak su ile olacak gibi durmuyor. Herkes denesin diyemem ama hayıtınıza heyecan gelsin istiyorsanız karbonatlı su denenebilir.

2.Kullanıcı

Pizzaları, çikolataları ne kadar abur cubur varsa yiyip karbonatlı sudan medet ummak fazlasıyla saçmalık olur. Ben karbonatlı suyu denedim fakat hiçbir yararını görmediğim gibi bir de vücudumda oluşan zararları sizinle paylaşmak isterim. Bence sakın denemeyin. Çünkü benim reflümün artmasına sebep oldu. Ayrıca midemin aşırı yanması da cabası. Ben hiç memnun kalmadım arkadaşlar. Sabah sabah büyük bir heyecan ile denedim ama günüm berbat oldu. Bir daha kesinliği olmayan hiçbir şeyi denemeyeceğim. Çünkü vücudum ve ben her zaman en iyisini hak ederiz. Size de tavsiye etmem. Gidin doktora ne gerek var böyle safsatalara. Karbonatlı su benim için tam anlamı ile hayal kırıklığı.

3.Kullanıcı

Uyandığımda boğazımdaki yanma sonrası aklıma okuduğum bu yazı geldi ve hemen karbonatlı suyu denemeye karar verdim. Bilin bakalım neler oldu? inanmazsınız ama inanılmaz bir şekilde işe yaradı. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonatı ekledim ve içtim 5 dakika sonra boğazımdaki yanma tamamen geçti. Aylardır boşu boşuna bu ızdırapı çekiyormuşum. Çok üzüldüm ya bu kadar basit bir çözümü varmış ve ben bunu daha yeni öğreniyorum. Allah’ım ne büyük acılar bunlar. Niye daha önce bu yazıyı okumamışım ya da karşıma çıkmamış diye adeta kendime kızıyorum. Karbonatlı su bir mucizedir aksini kimse iddia etmesin. Çünkü kalbini kırarım canım karbonatlı su.

4.Kullanıcı

Nasıl katlanıyorsunuz bu tada gerçekten midem bulandı. Sanki ağrıya dayansam benim için daha iyi olabilir. Bence aynı şeyi soda ile de halledebiliriz. Maden suyuna birkaç damla limon suyu sıkıp hazımsızlığınızı da giderebilirsiniz. Karbonatlı suya çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ama yok kendime eziyet etmek istiyorum bu kötü tat beni asla etkilemez diyorsanız deneyin tabi ki. Ben karbonatlı suyu içtikten sonra tadından dolayı midem bulandı ve kustum. O yüzden bir etkisi olacaksa da olamadı. Doktora gidin. Bilim bizi ilerletecek. Her yazana inanmayın yani. Yoksa çok kandırılırsınız. Benden söylemesi. İnternet bilgileriyle yaşamaya ne kadar bayılıyorsunuz. İnternet yok iken ne yapıyordunuz acaba?

5.Kullanıcı

Burnumda devamlı kaşıntı oluyordu. Bende karbonatlı suya azıcık tuz ekleyip burnuma çektim. Sabah akşam olmak üzere birkaç gün üst üste yaptım. Uyguladığım bu karışım yaklaşık bir hafta içinde belirgin bir şekilde etkili oldu. Daha sonra kulak burun boğaz doktoruna gittim ve doktorumda normalde hastalara bu tavsiyede bulunuyormuş. Bunu duyunca içim inanılmaz rahatladım. Ama doktorum tabi ki yanında bir takım ilaç takviyesi de yaptı. Yani gerçekten karbonatlı su bir mucizedir diyebilirim. Kullanırken içiniz rahat olsun. Yok benim içime sinmiyor derseniz doktorunuza da sorarak kullanabilirsiniz. Böyle doğal yöntemler ile rahatsızlıklardan kurtulmak insanı inanılmaz mutlu ediyor. Karbonatlı su hayat kurtarır mı? Kurtarır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir