1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Yumurta Sivilce Yapar mı?

Yumurta Sivilce Yapar mı?
Kadınlarda Sivilce

Bol kalorili ve bol yağlı düzenli bir beslenme diyeti olarak bilinen “Batı Diyeti” insülin seviyesinin artmasının yanı sıra iltihaplanmaya da neden olur. Bunun yanında cildin yağlanmasına sebebiyet verir, bakteriler için vücutta ve ciltte ortam hazırlar diyebiliriz.

Yediğimiz yiyecekler ve sivilceler arasındaki ilişkiyi çözümlendirmek için yakın zamanda bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu bilimsel çalışmalar sonucu bazı yiyecek ve içeceklerde sivilcelerin oluşmasını sağlayan bakteriler için ortam hazırladığı söylenmiştir. Yine de bu konular hakkındaki kısıtlı olduğunu ve herhangi bir besinin %100 olarak sivilce yaptığının herhangi bir bilimsel olarak ispatı bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise, herhangi bir yiyeceğin, herkeste aynı etkiyi ve tepkiyi göstermeyeceğidir.

Buna örnek olarak; yediğiniz herhangi bir fastfood ürünü sizin vücudunuzda bir sivilceye sebebiyet verirken, aynı yiyecek başka bir arkadaşınızda ya da bireyde, sivilceye neden olmayabilir. Buna bağlı olarak da beslenme ve sivilceler arasındaki ilişki oldukça karmaşık bir vaziyettedir. Yediğimiz yiyeceklere bu yüzden dikkat etmeliyiz, bunların yanında diğer bir soru ise, yumurta sivilce yapar mı?

Yumurta Yemek Sivilceye Neden Olur mu?

Proteinden açısından oldukça zengin olan yumurta, bu konuda paha biçilemez bir besindir. Orta boy bir yumurtada ortalama olarak 6 gram protein bulunur. Bu 6 gramın 4 gramı beyazında olup, 2 gramı da beyazındadır. Ancak, her ne kadar sağlıklı ve proteinli bir besin kaynağı olsa da, çok fazla tüketimi de sivilceler oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca, organik şekilde yetiştirilmemiş olan yumurtalar, vücuttaki normal hormon takviyesini ve aktivitesini bozan katkılarla doludur. Bu yumurtalar, tavuklardan kaynaklı olarak meydana gelir. Bunun nedeni ise; tavuklara bağırsaklardaki bakteri dengesini alt üst eden bakteriyel ilaçlar ya da antibiyotikler verilmesidir. Yayınlanan bir makaleye göre, vücuttaki faydalı bağırsak bakterilerinin bir şekilde azalması, vücutta sivilcelere sebebiyet verebilir.

Ancak, özellikle organik olmayan fazla yumurta tüketiminin sivilceye neden olmasını belirtildiği söylenirken, bunun hakkında herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bunun nedeni ise; her yiyeceğin, her kişide aynı tepkiyi vermemesidir.

Pek çok kişinin sevdiği bir besin kaynağı olan yumurtanın sivilce yapıp yapmadığı, aşırı derecede tüketim dışında net olarak bilinmemektedir. Bunları tetikleyen unsurlar ise şu şekildedir:

 • Yumurtaya alerjiniz bulunuyorsa
 • Yağlı şekilde tüketiyorsanız
 • Yumurtanın sadece sarı kısmını tüketiyorsanız

Yumurta Alerjiniz Var mı?

Yumurta alerjisi, sık olarak görülen bir besin alerjisi olarak nitelendirilmektedir. Yumurta tükettikten sonra vücudunuzda sivilceye benzer cilt kabarıkları, midede rahatsızlık, kaşıntı vb. şeyler yaşıyorsanız yumurtaya alerjiniz olabilir. Bu durumda doktorunuza danışın. Yumurtayı tamamen bırakmanız bile gerekebilir. Yumurta alerjiniz var mı, yok mu bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Yumurta Sivilce Yapar Mı?

Yumurta Sarısını Tüketmek Sivilce Yapar mı?

Yumurtanın en verimli tarafı beyaz kısmıyken, hazmetmesi en zor kısmı da sarı kısmıdır. Genel olarak sivilceye neden olan kısmının sarı kısmı olduğu düşünülür. Bu durumda, yumurtanın sadece sarı kısmını ayırıp, bu kısmını tüketiyorsanız, hazımsızlık sonucu oluşan sivilcelenme olabilir. Yumurta sarısını tüketmek bu durumdan dolayı sivilce yapabilir.

Ancak, yumurtanın sivilce yapıp yapmadığı kişiden kişiye değiştiği için, bu durumdan kaynaklı olarak kendinizi bir süre gözlemlemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Şayet bu gözlemleme sonucu, yumurtanın sarısını tüketmekle bir bağlantısını olduğunu düşünüyorsanız, yumurta sarısı tüketimini azaltarak, asıl sebebin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Yağlı omlet ve baharatlı yumurtalardan kaçınmaya devam ettiğiniz takdir de hala daha sivilce sorununuz bulunuyorsa, başka bir nedeni olabilir.

 

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir