1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Gebelik Testi C Çizgisi Ne Demek? 

Gebelik Testi C Çizgisi Ne Demek? 

İnsanlar evlendikten sonra artık çocuğa sahip olmak ister. Özellikle de kadınların anne olma güdüsü oldukça önemlidir. Böylelikle nesiller kurumayacak ve insanlığın devamı için evlilik ile birlikte dünyaya gelen çocuk ile yeni bir hayat ve yeni bir nesil daha yaşanmış olacak.

Hamileliğin Başlıca Belirtileri

Hamile kalan kadınların doktora başvurmadan önce kendi imkânları dâhilinde belirli testler yaparlar. Ayrıca hamileliğin Belirtileri de vardır ki; bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vücudun belli bölgelerinde şişlikler meydana geliyorsa,
 • Bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi durumlar yaşanıyorsa,
 • Adet kanamasında gecikme yaşanıyorsa,
 • Göğüslere yansıyan dolgunluk ve uçlarında hafif koyulaşma meydana geliyorsa,
 • Ayrıca  halsiz hissedilip idrara çıkma daha da sıklaşıyorsa

Yukarıda belirttiğimiz tüm durumlarda hamile kalındığına işaret olabilir. Ancak tam olarak bunu anlamak için evde testler de yapılmaktadır. Bu testler sayesinde kadın hamile kaldığını anlayabilir.

Gebelik testi ile hamile kaldığını öğrenmek oldukça kolaydır ve günümüzde birçok kadın bu yöntemi evde deneyerek daha kısa sürede hamileliği hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testinin ne işe yaradığını ve gebelik testi c çizgisi ne demek? Öncelikle bunların bilinmesi önem taşır. Gebelik testi hamilelik hormonunun kanda ve idrarda olan oranının artışını ölçerek hamilelik konusunda bilgi veren bir test aracıdır. Buradaki Beta- HCG yanı hamilelik hormonunun artışını gösteren bir kittir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi c çizgisi ne demek?  Olduğunu açıklamadan hemen önce gebelik testinin nasıl yapıldığına bakalım. İdrar sırasında önceden temin edilen gebelik testi kiti akan idrar altında tutularak ve daha sonra yaklaşık 15 dakika bekleyerek sonuca ulaşılabilir. Ayrıca idrarı bir kaba koyarak  içine test çubuğu konularak da hamilelik öğrenimini gerçekleştirilebilir. Bu basit yöntemin uygulanması sonucu hamilelik en kısa dönemde öğrenilir. Kitin üzerinde bulunan çift çizgi hamilelik olduğunu, tek çizgi ise hamilelik olmadığına işarettir. Ayrıca kitin kullanım şekli ve belirli prosedürler alınan kit üzerinde yazılmaktadır.

Hamilelik kiti üzerinde bulunmakta olan C ve T kısımları vardır. Gebelik testi c çizgisi ne demek? C çizgisi aslında ” kontrol” yani testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığını gösteren işarettir. Bununla birlikte T kısmı ise ” test” yani hamileliğin olup olmadığına ilişkin bilgi verir. C kısmının çıkması durumunda testin doğru yapıldığı ve bu durumda kontrolün iyi şekilde yapıldığı bilinir. C çizgisinin varlığıyla birlikte T çizgisinin ortaya çıkması beklenir. Testte doğruluk payının olması için C çizgisinin mutlaka tek çizgi olarak kendisini göstermesi gerekir. Ayrıca bu çizgilerin silik şekilde görünmesi ise testin tekrardan yapılmasını işaret eder.

Eczanelerden kolayca temin edilebilen gebelik testi kitleri ile hamilelik bilgisi de kolaylıkla öğrenilmiş olur. Yine bununla birlikte testin negatif çıkmasının ardından 3- 5 gün arayla tekrardan bu test yapılabilir. Böylelikle kandaki Beta- HCG hormonu yapısı bozulmadan gebelik öğrenilebilir.  Burada dikkat edilmesi gereken şey öncelikle âdetin gecikmiş olması ve daha öncesinde de cinsel birliktelik yaşanmış olması gerekmektedir. Bur diğer husus ise birliktelik veya kanamanın gecikmesinden hemen sonra bu testin uygulanmamasıdır. Aksi durumda test negatif sonuç verebilir. Tüm bunların yanı sıra gebelik testi kitinin eczanelerde kolaylıkla bulunması ve fiyatının oldukça uygun olması da önemli bir durumdur ki; kadınlar en kolay şekilde bu testi yapabilmektedir.

Gebelik testinin uygulanışı bu şekildedir. Ancak sağlık kuruluşları ve hastanelerde de kandaki HCG hormonuna bakılarak gebelik testi yapılabilir. Her iki durumda da hamilelik kolay şekilde öğrenilmiş olur.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir