1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Kızlık Zarına Parmak Ne Kadar Girerse Bozulur?

Kızlık Zarına Parmak Ne Kadar Girerse Bozulur?

Kızlık zarı, çoğu kadında doğumdan itibaren var olan vajinanın yüzeysel açıklığını örten ince bir zardır ve âdetin geçişine izin vermek için belirli açıklıklara sahiptir. Fetal gelişim sırasında vajinal açıklık olmadığı için kızlık zarı yoktur ve doğumdan önce oluşur.

Kızlık zarının şekli ve boyutu kadınlar arasında büyük farklılıklar gösterir. En yaygın olanı, tamamen kapalı olmamasıdır. Ancak kızlık zarı doğumda tamamen kapanabilir ve ilk âdete kadar da kapalı kalabilir. Bu durumlarda âdet kanaması aynı şekilde gelişmediği için kadınlarda komplikasyonlar oluşabilmekte ve bunun sonucunda bazı durumlarda kadınlarda kanamayı düzeltmek için de cerrahi müdahale gerektiren yoğun ağrılara neden olabilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı nasıl bozulur? Delinme kızlık zarı vajinanın tüm açıklığını kapladığında ve örneğin adet görmeyi kolaylaştıran herhangi bir açıklığa sahip olmadığında ortaya çıkar. Bu en yaygın vajinal tıkanıklık türüdür. Bazı kızlar doğuştan ponksiyondan mustarip olabilir. Bu malformasyona neden olabilecek nedenler şu anda bilinmemektedir.

Tanı genellikle doğumda konur ve ilk fizik muayenesinde doktor kızlık zarında delik olmadığını görebilir. Erken çocukluk döneminde yakalanmazsa, kızlarda kan akışı engellendiğinden ve kadınlarda sırt ağrısı, mide ağrısı ve/veya idrar yapma sorunlarına neden olabileceğinden genellikle ilk adetlerini gördükten sonra teşhis edilir. Doktor, pelvis ultrasonu yaparak da bu malformasyonu teşhis edebilir.

Kızlar bebeklik döneminde tanı konulursa ilk adetlerini görmeden büyüdüklerinde tedavi ertelenir. Kızlar, sahip oldukları ekstra zarı çıkarmak için küçük bir ameliyat da olabilir. Daha sonra teşhis konulan kadınlara da aynı işlem uygulanacaktır. Ameliyattan sonra iyileşme birkaç gündür.

Kızlık Zarı Parmakla Bozulur Mu?

Kızlık zarı yırtılması ilk cinsel ilişki ile ilişkilendirilse de bu doku çok kırılgan ve incedir. Yırtılma ata binme, tampon takma ya da mastürbasyon gibi fiziksel aktivitelere bağlı olarak da gerçekleşebilir. Ayrıca yırtıldığında her zaman ağrı veya kan lekesi olmaz. Kızlık zarı parmakla bozulur mu? Genellikle bozulama gözlenmez.

Kızlık Zarı Kaç cm Girerse Bozulur?

Kızlık zarı kaç cm girerse bozulur? Çoğunlukla değişmekle birlikte ortalama 3-4 santim girmesi zarı yırtıp hasar verebilir.

Kızlık zarı türleri, dört ana kızlık zarı türü bulunabilir;

 • Normal, delik merkezde genellikle üst veya orta hattadır. Normal kızlık zarında da birkaç tip bulunabilir:
 • Anüler: Normal anüler kızlık zarında, orifis merkezidir ve genellikle benzer genişlikte bir zar ile çevrilidir.
 • Lunate: Delik üstte. Adını deliğin dibinde hilal şeklinde bir zar olduğu için alır.
 • Kızlık zarının orta hattında uzunlamasına bir delik vardır. Her iki tarafta dudakların görünümünü simüle eden bir zardan oluşur.
 • Anormal veya atipik, bunlar en çeşitlileridir.
 • Bi-perfore: Bu kızlık zarının özelliği, deliği ikiye bölen bir septumdan oluşmasıdır.
 • Delikli: Deliği yoktur ve bu nedenle yeni doğanların yaklaşık yüzde 0,1’ini etkileyen bu malformasyonu düzeltmek için kadının ameliyat olmasını gerektirir.
 • Koraliform: Bu kızlık zarı, bir çiçeğin taçyapraklarının dizilişini andıracak şekilde düzenlenmiş bir dizi uzantıya sahiptir.
 • Hipertrofik: Bu durumlarda kızlık zarı normalden daha büyüktür.
 • Trifoliate: Üç kıvrımdan oluşur.
 • Multifoliate: Birkaç kıvrımdan oluşur.

Esnek kızlık zarı, genişletilebilir kızlık zarı olarak da bilinir. Esnek kızlık zarı, penisin veya parmakların kırılmadan girmesine izin veren daha büyük ağız boyutuna sahip olandır. Boyuttaki artış, bu tip kızlık zarının kendisine büyük esneklik sağlayan ve boyutunun artması ile ardından dış eleman vücuttan ayrıldığında kızlık zarını normal konumuna döndürmesine izin veren elastik bir kapasiteye sahip olmasından kaynaklanır.

Genişlemiş delikli kızlık zarı, bu durumlarda zar kalır ve delik normalden bile büyüktür. Konjenital bir malformasyon nedeniyle veya genişlemenin zamanla kazanılması nedeniyle oluşabilir.

Parmakla Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Kişilerde partnerle sürtünme yolu ilişkide, klitoral mastürbasyon yolu ile dışarıdan okşama ile, iç çamaşırlar üzerinde iken bastırma ile yırtılma olmaz. Parmakla kızlık zarı bozulur mu? Parmakla dokunma ile kızlık zarının yırtılması da mümkün değildir.

Kızlık zarı nedir? Kızlık zarı ayrıca, vajinal açıklığı kaplayan ince bir zardır. Kan damarları ve sinir uçları olan kas liflerinin yanı sıra bağ dokusundan oluşur.

Kızlık zarı çıplak gözle görülebilir mi? Kızlık zarını tespit etmek kolaydır. Genellikle vajinal açıklıktan 1 ila 2 cm’den (0,8 inç) fazla değildir. Dış ve iç genital organlar arasında sınır görevi görür.

Kızlık zarı her kadında aynı mıdır? Kızlık zarının görünümü ve yapısı, vücudun şekli veya saç rengi kadar karakteristiktir. Her kadının kendi şekli, tipi, kalınlığı, esnekliği ve kan damarı ile sinir uçları sayısı vardır.

Bazı kızlık zarı elastik ve esnektir. Bazılarında çok sayıda sinir ucu bulunurken, bazılarında sadece birkaç tane bulunur.

Vücuttaki Kızlık Zarının Amacı Nedir?

En yaygın teorilerden biri, kızlık zarının bulaşıcı mikropların genç kadınların vücuduna girmesini engelleyen özel bir bariyer olduğudur.

Bütün kadınlar kızlık zarı ile mi doğar? Tam olarak değil. Bazı kadınlar, yaklaşık %0,03, zar olmadan doğarlar. Bu kızların genellikle üreme sistemi organlarının gelişimi ile ilgili sorunları yoktur.

Adet kanı kızlık zarından nasıl geçer? Kızlık zarı, kanın doğal geçişini sağlamak için bir veya daha fazla deliğe sahiptir. Çoğu kadında, kızlık zarı bir çörek gibi görünür ve bir veya iki parmağın geçebileceği büyük bir deliğe sahiptir. Burun deliklerine benzeyen iki delikli kızlık zarı çok daha az yaygındır. Bazılarının birkaç küçük deliği de vardır.

Kızlık Zarının Açıklığının Parmak Veya Tamponun Geçemeyeceği Kadar Küçük Olması Mümkün mü?

Bazen kızlık zarının açıklığı o kadar küçüktür ki tampon yerleştirilemez. Ne tür bir kızlık zarınız olduğunu öğrenmek için bir doktora görünün. Bu, tampon kullanırken kazara yırtılma riskini azaltacaktır.

Kızlık zarı yırtılması ağrılı mıdır ve kanama eşlik eder mi? Her kadının kızlık zarı karakteristik bir yapıya sahiptir, bu nedenle kanama ve ağrı şiddetli, hafif veya hiç olmayabilir. Bu büyük ölçüde kızlık zarının kalınlığına bağlıdır. Ne kadar kalın olursa, bekâretinizi kaybetmek o kadar acı verici olacaktır.

İlk cinsel ilişki sırasında kanama kızların sadece %43’ünde görülür. Kan miktarı birkaç damladan 1 ila 3 günlük bir süre içinde kanamaya kadar değişebilir. Kanama 3 günden fazla devam ederse doktorunuza görünün.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir