1. Anasayfa
 2. Bilgi

Meteospasmyl Zayıflatır mı? Meteospasmyl Ne İşe Yarar?

Meteospasmyl Zayıflatır mı? Meteospasmyl Ne İşe Yarar?

Kas gevşetici olarak kullanılan bir ilaç olan bu ilaç aynı zamanda oluşan spazmların giderilmesi aşamasında da tavsiye edilir. İçerisinde yer alan etkin maddelerden birisi de alverin sitrat olup bu etken madde bağırsak duvarının ya da uterusun düz kaslarının daha az kasılmasına neden olur. Mide ya da bağırsak kökenli kasılmaların ortadan kaldırılması için bu ilaçtan yararlanılır.

Hastalarda irritabl bağırsak sendromu olarak bildirilen rahatsızlıklarda bu ilaçtan yararlanılır. Hastalarda çoğunlukla mide ekşimesi başta olmak üzere karın ağrısı ya da şişkinlik gibi sorunların tedavisinde kullanılan bu ilaç aynı zamanda kabızlık ya da ishal sorunlarının giderilmesi için de kullanılabilir.

Meteospasmyl Hangi Koşullarda Kullanılır?

Meteospasmyl kullanım alanları değişiklik gösterir. En başta ilacın kullanımı gazın eşlik ettiği durumlar olarak ön plana çıkar. Bu nedenle ortaya çıkan bağırsak fonksiyonu rahatsızlıklarının giderilmesi aşamasında hastalar tarafından kullanılır. Bağırsakta ortaya çıkan spazmların tedavisi aşamasında bu ilaç tercih edilir.

Karında şişlik görülen hastalarda da kullanılır. Hıçkırık sorunlarının giderilmesi aşamasında kullanılmakla birlikte hafif ya da şiddetli adet ağrısı sorunlarını gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Son zamanlarda komplike bir tedavinin bir ilacı olarak kullanılan bir ilaçtır. Doğru kullanımı ile birlikte hastalarda çeşitli bağırsak kökenli sorunların ortadan kaldırılması sağlanmış olunur. Hastalarda çeşitli krampların ortadan kaldırılması amacı ile bu ilaçtan yararlanılabilir.

Bu ilaç Nasıl Kullanılır?

Meteospasmyl kullanımı aşamasında bir bardak su ile tüketimi uygundur. İlacın genel olarak yemeklerden önce veya ağrı ortaya çıktığı durumlarda kullanılması gerekir. İlacın çiğnenmeden yutulması gerekir. Yine ezerek kullanımı doğru değildir. İlacın kullanım dozu ile ilgili mutlaka doktor ile görüşerek karar vermek gerekir.

Meteospasmyl sadece yetişkinlerin kullanımı amacı ile ön plana çıkar. Çocukların kullanımı için uygun değildir. Hastalarda bazı durumlarda sersemlik hissine neden olduğu bilinir. Eğer bu ilacı kullandığınızda bu tür etkiler ortaya çıktığı görülür ise araç kullanımından uzak durulması gerekir. Yine ilaç kullanımına bağlı olarak makine kullanımında çeşitli konstrasyon sorunları ortaya çıkabilir. son yıllarda mide ve bağırsak sorunları ile ilintilenen bir ilaçtır.

Meteospasmyl Hangi Dozlarda Alınmalıdır?

Almanız gerekenden daha az ilaç aldıysanız çift doz almanıza gerek yoktur. Kullanım olarak son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Doktor tavsiyesi olarak günde en fazla iki ya da üç doz alınması gerekir. Bu ilacın diğer ilaçlar ile kullanımı aşamasında bilinen bir durum ortaya çıkmamıştır.

Bunun yanında levotiroksin içeren ilaçlar ile emiliminin olmaması adına hastaların iki ilacı dönüşümlü olarak kullanması gerekir. Her iki ilaç arasında en az iki saat aralık olması gerekir. İlacın yan etkilerinin ortaya çıkması durumunda sağlık merkezlerinden ya da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Doz aşımı ya da eksik doz gibi durumlarda hastaların fazla kullanımı gerekmez.

Meteospasmyl Zayıflatır mı? Formları Nedir?

Son zamanlarda Meteospasmyl kullanım şekilleri yaygınlık gösteren kapsüller ile mümkündür. Metigast ürünü 140 mg yumuşak kapsül olarak kullanılır. Yine metsikon ürünün kullanımı daha çok süspansiyon olarak bilinir. Metsil olarak kullanılan süspansiyon türevi ise 5 ml 40 mg şeklindedir. Sab simplex ürünü ise süspansiyon şeklinde olup 69,19 mg/ml şeklindedir.

İçerisinde yer alan etkin maddeler alverin sitrat olup bunun yanında simetikona ya da içerisinde bulunan diğer etken maddelere karşı alerji olması durumunda vücutta tepkiler ortaya çıkar. Eğer belirli bir alerji geçmişiniz bulunuyor ise bu durumda doktora başvurmanız gerekebilir. Bağırsak tıkanıklığı ya da bağırsakta çeşitli fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılır.

Meteospasmyl Kimler Kullanmalıdır?

Bazı durumlarda hastaların Meteospasmyl kullanması tavsiye edilmez. Yeni ortaya çıkan semptomları olan hastaların yanı sıra ilacın iki hafta boyunca kullanılması ile istenilen başarı ortaya çıkmayan hastaların bu ilacı kullanmaması tavsiye edilir. Bazı hastalarda ise kandaki karaciğer enzimlerinin sayısında hızlı bir artış meydana gelir.

Bu gibi durumlarda sorunların tam olarak tespit edilebilmesi amacı ile kan testlerinin ya da başka testlerin uygulandığı görülür. Doktor kontrolü ile ilacın sonlandırılması gerekebilir. Yine alerjik reaksiyonların ortaya çıkması durumu da görülebilir. İstenmeyen yan etkilerinin görülmesi durumunda hastaların tedaviyi doktor ile birlikte sonlandırması gerekebilir. Siz de doktor kontrolünde bu ilacı kullanabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir