1. Anasayfa
 2. Bilgi

Lens Suyu Yoksa Ne Yapılır?

Lens Suyu Yoksa Ne Yapılır?

Lens suyu yoksa ne yapılır sorusu bazı kişiler tarafından çok merak edilen ve çok sorulan bir sorudur. Lens suyunuz olmadığı zaman lensleriniz kuruyup bozulabilir. Lens suyunuzu uzun süre kullanmak için lens suyuna çok ihtiyacınız vardır. Lenslerinizin doğru bir şekilde ve sağlıklı kullanabilmeniz için her gün dezenfekte edilmesi ve yıkanması gerekmektedir.

Ama eğer lens suyu bittiyse ve o an alamayacak durumdaysanız bir bardağın yarısına kadar hazır su koyunuz sonra bardağı dolaba koyunuz ve lens suyu alana kadar orada beklesin. Ama koyduğunuz lensi kısa zamanda çıkarmanız gerekmektedir. Normal su içerisinde fazla kalan lensinizde mantar ve diğer enfeksiyon bakterileri oluşabilir.

Ayrıca su, lenslerinizin şeklini değiştirir. Fazla suda duran lensleri taktığınız zaman gözleriniz enfeksiyon kapabilir. Ya da lenslerinizi değiştirirken gözlerinize yapışmasına neden olabilir.

Lens Suyu Ne İşe Yarar?

Lens suyu genellikle lensleri temizlemek için kullanılır. Bazen de dezenfekte etmemesi ve mikrop kapmaması için kullanılır. Uzun süre kullanılan lenslerin sonradan lens suyuna koyulması gerekmektedir. Ayrıca olan solüsyonda dezenfekte yaptıktan sonra lensleri durulama için kullanılır.

Ağlamak lense zarar verir mi sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Normalde bu rahatsız edici olabilir ama tabi ki de tehlikeli değildir. Ama ağlarken gözlerinizi ovmamanız gerekmektedir. Çünkü ovaladığınız zaman merceklere zarar verebilirsiniz.

Lens Suyu Nasıl Kullanılır?

Lens suyu nasıl kullanılır sorusu oldukça basittir. Kullanacağınızın lensi aldığını doktor veya eczane size bunlardan zaten bahsedir. Bir bilene danışmadan lens almayın her yerden. Çünkü lensler çabuk mikrop kapan şeylerdir. Kullandığımız lens gözümüze zarar verebilir. Her gün yatmadan önce lenslerinizi suya koymanız gerekmektedir. Lensi tekrar geri takarken gözünüzün enfeksiyon kapmaması için ellerinizin temiz olması gerekmektedir.

Lens sularının ömrü 7 gün kadardır. Ama eğer sürekli lensi değiştirmeyecekseniz ve ağzını açmayacaksanız. Günlük ve sürekli kullanılan lenslerin suyunun her gün değişmesi gerekmektedir. Değiştirmediğiniz sürece mikrop kapabilir.

Lens Nedir?

Lens genellikle ileri derecede miyoplarda ve göz bozukluklarında kullanılır. Artık göz derecemiz daha çok büyürse gözlük camı daha da kalınlaşır. Bunun için insanlar rahatsız olduğu için lens takarlar. Bunun dışında zevk için takılan renkli lensler vardır. Bu lensler göz rengimizin değişmesine sebep olur. Kullanacağınız lensleri eczaneden almanızı tavsiye ederiz. Merdiven altı satılan yerlerdeki lensler zararlı olabilir. Lensler 2 çeşitte ayrılır. Bunlar;

 • Kontakt lens
 • Renkli kontakt lens

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, genellikle göz bozukluklarında kullanılır. Bu lens özellikle ileri derecede miyoplar için kullanılır. Çünkü ileri derecedeki miyop bozukluğu için gözlük camları çok kalın olur. Buda insanları rahatsız edebilir. Kontakt lens optik bir mercektir. Bu lens esnek bir maddeden yapılmıştır. Eğer göze çok yakından bakılmadıkça fark edilmez. Kontakt lens 1887 yılında Fransa’da üretiliyordu. Yapılan ilk lensler camdan yapılıyordu. Zaman geçtikçe lenslerin yapısı da yapılışı da değişti.

Bu tür lensler doktor tavsiyesi dışında kullanılamaz. Gözde uzun süre kalabilirler. Lenslerin ömrü 1 aydır. O süreçten sonra kullanılamaz. Gözde 1 ila 30 gün arasında kalabilir. Göze zarar vermez. Kontakt lens kullanırken göz numaranızda azalma ya da artma olmaz. Eğer lens kullandıktan sonra göz dereceniz arttıysa bu gözünüzle alakalı bir problemdir. Böyle bir şey hissettiğiniz zaman doktorunuza başvurmanızı tercih ederiz.

Renkli Kontakt Lens Nedir?

Renkli kontakt lens genellikle kozmetik için kullanılır. Geçici olsa bile göz renginin değişmesine yardımcı olur. Bu lensler daha yumuşak ve derecesizdir. Ama renkli olarak kullanılan renkli dereceli kontakt lens vardır. Göz rengini değiştirmek isteyen herkes bu lenslerden kullanabilir.

Renkli kontakt lens eğer kontrolsüz bir şekilde kullanılırsa göze zarar verir. Bu zarar gözde görme kaybına bile yol açar. Kullandığınız lensi çok dikkatli ve temiz kullanmanız gerekmektedir. Sık sık dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Gözünüzde lens varken gözünüzü ovalamayınız. Ovalanan gözdeki lens yukarıya kayıp göz kapağından içeri girebilir.

Eğer lensinizi uzun süreli kullanmak istiyorsanız her gün lens suyu içine koymanız gerekmektedir. Böylece lensiniz daha uzun süreli olur. Renkli kontakt lens süresi eğer temiz kullanılırsa 1 yıl kadardır. Bu tamamen sizin kullanımınıza bağlıdır.

 

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir