1. Anasayfa
 2. Bilgi

Tetradox Nedir? Ne İşe Yarar?

Tetradox Nedir? Ne İşe Yarar?

Tetradox nedir? Ne işe yarar? Bu ilaç türü bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Tetrasiklin grubu bir antibiyotiktir. Bu antibiyotik ile genellikle kişilerin kullanma sebeplerine baktığımıza zaman idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişilerin genellikle tedavisinde kullanıldığı görülmektedir.

Tetradox ilacının bir antibiyotik olması sebebi ile bu ilaç sadece reçete ile satılmaktadır. Ülkemizde maalesef ki ilaç çok bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. İlaçların vücuda etkilerinin olması ile birlikte yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkileri sebebi ile aslında vücudu zararı da olduğu bilinmektedir. Antibiyotik kişiler tarafından çok fazla kullanılması sebebi ile de vücutta bağışıklık oluşturmaktadır. Bu sebeple bazen hastalıkların tedavi edilmemesi durumu söz konusu olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da bu grup ilaçlar kesinlikle bilinçli kullanılmalıdır.

Antibiyotiklerin ülkemizde çok fazla bilinçsiz kullanması sebebi ile ülkemizde bu ilacın kullanılmasına sınır getirilmiştir. Bu ilaçlar sadece reçete edildiği takdirde satın alınmaktadır. Bu sebepten kaynaklı olarak da bu ilacı direkt olarak eczaneden satın alma imkânınız bulunmamaktadır. Bu ilacı yazdırma noktasında da doktorunuza ısrarcı olmayınız. Uygun görülmesi durumunda zaten bu ilaç reçete edilerek satın alabileceğiniz bir ilaçtır.

Tetradox Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Tetradox hangi hastalıklarda kullanılır? Özellikle bu ilaç kişilerin idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi durumunda kullanılan ilaçlar arasında sayılmaktadır. İdrar yolu hastalıklarının antibiyotik ile tedavi edilmesi zorunludur. Çünkü bu enfeksiyonlar kendiliğinden geçmemektedir. İlerlemesi durumunda da kişi için daha ciddi sağlık sıkıntıları doğdurabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun belirtilerine bakacak olursak ise:

 • Sık idrara çıkma kişinin günlük ritününden daha fazla idrara çıkması idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinin belirtisi olabilmektedir.
 • İdrar yaparken ağrı hissetme ya da idrar yaparken yanma hissi de idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizin belirtisi olabilmektedir.
 • Ateş vücudunuzda sebebi olmayan bir ateş yükselmesi durumu söz konusu ise
 • İdrarda özellikle koyu renk idrarın yapılması aynı zamanda kan da olabilir. Kırmızıya yakın idrar renginin görülmesidir.
 • Kadınlarda özellikle pelvik bölgede ağrı oluşması bunu gösteren etmenler arasında sayılmaktadır.
 • Kötü kokulu idrar da idrar yolu enfeksiyonunun sebepleri arasında sayılmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonunun ilerlemesi durumunda daha ciddi hastalıkların ortaya çıkması durumu söz konusu olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse bu hastalığa sebep olan bakteriler kana karışarak diğer organlara yayılabilir. Bu durum sebebi ile de kişi de organ yetmezliğine ve daha da ilerlerse buna bağlı ölümlere dahi yol açabilmektedir. Yukarıda sayılan belirtilere sahip olmanız durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önemli olacaktır. İdrar yolu hastalıkları için de genellikle kişiye antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Tetradox ilacı da idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişiler tarafından kullanılan bir antibiyotik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tetradox Muadili Nedir?

Tetradox muadili nedir? Doksin ve monodoks isimli ilaçlar muadillerdir. Antibiyotikler hatta birçok ilaçlar içeriği aynı olabilmektedir. İçeriği aynı olması sebebi ile de bulunamaması durumunda farklı ilaçta kullanabilirsiniz. Tetradox antibiyotiği bulamamanız durumunda da bu ilaçları da alabilirsiniz. Muadil ilaç demek içeriğinin tamamen aynı olduğu ilaç anlamına gelmektedir. İlaçların birçoğu farklı ilaç firmalarında üretilerek piyasaya sunulmaktadır. Muadil ilaç içeriğinin tamamen aynı olması anlamına gelmektedir. Bazen eczanelerde ilaç bulunmamaktadır. Hatta bazen depolarda da ilaç bulunmamaktadır. İlaçlar fabrikalarda üretilerek depolara gönderilir. Ama bazen tedarik açısından da sıkıntı yaşanmaktadır. Depolar da ilaç bulunmaması durumunda hastaya muadil ilaç ister misiniz diye sorulmaktadır. Muadil ilaç eğer ki hasta isterse alabilir. Alınması zorunlu değildir. Ama içeriğinin aynı olması sebebi ile hiç tereddüt etmeden satın alabilirsiniz.

Tetradox Hapın Yan Etkileri Nelerdir?

Tetradox hapın yan etkileri nelerdir? Her ilacın yan etkisi olmaktadır. Her ilacın size bir artısı olacağı tedavi edeceği etkisi olduğu gibi aynı zamanda da yan etkisi de bulunmaktadır. Tetradox hapının yan etkilerine bakacak olursak da:

 • Baş ağrısı
 • Görme bozuklukları
 • Karın ağrısı ve ishal
 • İştahsızlık
 • Kulak çınlaması görülebilmektedir.
 • Kas ve eklem ağrıları görünmektedir.
 • Çocuklarda özellikte dişte sararma söz konusu olmaktadır.

Yukarıda sayılan yan etkiler görülebilmektedir. Bu etkileri yaşayan kişiler bünyelerine göre farklılık göstermektedir. Bazı kişiler yan etkileri daha hafif yaşamaktadır. Bazı kişiler ise bu yan etkileri daha ağır olarak atlatmaktadır.Bu yüzden değişiklik göstermektedir. Ama yukarıda sayılan birkaç etkiyi görmeniz durumunda doktorunuza danışmanız oldukça önemli olacaktır.

Tetradox Bel Soğukluğuna İyi Gelir Mi?

Tetradox bel soğukluğuna iyi gelir mi? Evet bel soğukluğu tedavisi için kullanılır. Bel soğukluğu maalesef ki cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında sayılmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar maalesef ki eşlerin birbirine bulaştırdığı hastalıklar arasında sayılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için ancak antibiyotik kullanmak yardımcı olacaktır. Üreme sisteminde bağırsak ve boğazda enfeksiyona sebep olmaktadır. Bel soğukluğunun sebebi korunmasız seks olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi kimin hastalık taşıdığını bilmeyeceği için biri ile cinsel ilişki yaşaması durumunda hastalık yaşayabilmektedir. Bu hastalık sebebi ile de erkeklerde ve kadınlarda farklı semptomlar göstermektedir. Burada kadınlarda vajina akıntı yaygın olarak görülebilmektedir. Erkeklerde ise testislerin şişmesi, sık sık tuvalete çıkma isteği ve penisin içinde de yanma sıkıntısı şeklinde gözükebilir. Tetradox antibiyotik tedavisi ile çare bulabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir