1. Anasayfa
 2. Bilgi

Şarap Açıldıktan Sonra Bozulur mu? Bozulan Şarap Nasıl Anlaşılır?

Şarap Açıldıktan Sonra Bozulur mu? Bozulan Şarap Nasıl Anlaşılır?

Şarap en çok tüketilen içki ürünlerinden birisi olmaktadır. Bu noktada en çok araştırılan içkilerden birisi de yine şaraplardır. Şaraplar hakkında sorulan en önemli sorulardan birisi de bozulma süreleridir. Şarabın açılıp açılmadığına göre ve saklandığı ortama göre bozulma süreci ciddi anlamda farklılık göstermektedir. Bu noktada açtığınız bir şarabı hızlı bir şekilde tüketmeniz önemli bir husus olmaktadır. Bu noktada şarabı nerede sakladığınıza ve şarabın özelliklerine göre tüketebileceğiniz süre de değişiklik göstermektedir.

Şaraplar genel olarak kırmızı ve beyaz olmak üzre iki çeşide ayrılmaktadır. Kırmızı ve beyaz şarapların ikisi de üzümden yapılmaktadır. Fakat yapım şekli farklılık göstermektedir. Bu yapım şekli şarabın ömrüne de etki etmektedir. Bu noktada kırmızı ve beyaz şarabın bozulma süresi farklıdır. Bozulan şarabın da tabii ki tüketilmemesi gerekmektedir. Yıllanmış şarap diye bir deyim olsa da bu özel şaraplar için geçerlidir. Piyasada satılan şarapların bir ömrü olmaktadır ve bunların ömürleri içerisinde tüketilmeleri gerekmektedir. Aksi halde sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilirler.

Şarap Kaç Yıl Dayanır?

Şarap kaç yıl dayanır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorunun sorulmasındaki en büyük etmenlerden birisi yıllanmış şarap deyimidir. İnsanlar yıllanmış şarap deyimini yanlış anlamakta ve tüm şarapların yıllarca dayanabileceğini düşünmektedir. Fakat bu düşünce yanlıştır. Yıllanmış şarap sadece özel şaraplar için geçerlidir. Bu noktada günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz şarapların bir kullanım ömrü bulunmaktadır.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi kırmızı ve beyaz şarabın dayanabilecekleri yıl farklılık göstermektedir. Kırmızı şarabın ömrü beyaz şaraba göre daha uzun olmaktadır. Bu noktada kırmızı şarap açılmadan önce 3 yıl dayanmaktadır. Tabii ki bu süre tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra 3 yıldır. Örnek olarak son kullanma tarihi 2025 olan bir ürünü 2028’e kadar kullanmanızda bir sakınca yoktur. Aslında yıllanmış şarap deyimi biraz da buradan gelmektedir.

Beyaz şarapta ise bu süre 2 – 2,5 yıla düşmektedir. Her ne kadar beyaz şaraplardan da 3 yıl dayananlar olsa da 2 yılın sonrasında tüketmemeniz en iyisi olacaktır. Burada da tabii ki bu süreler son kullanma tarihinden sonraki sürelerdir. Yine 2025 yılında son kullanması dolan bir şarabı 2027 yılına kadar tüketmenizde bir sakınca yoktur. 2 yıl boyunca şarap tazeliğini korumaya devam edecektir.

Ağzı Açılan Şarap Ne Kadar Dayanır?

Yukarıdaki ömürler ağzı açılmamış şaraplar için geçerlidir. Bu noktada ağzı açık olan şarabın ömrü çok daha kısa olmaktadır. Şarapların açıldıktan sonra nerede saklandığı da önemli bir husustur. Ağzı açık olmayan şarap oda sıcaklığında saklanabilir. Fakat ağzı açıldıktan sonra buzdolabında veya derin dondurucu da saklamanız önerilmektedir. Bu noktada yine kırmızı ve beyaz şarabın dayanma süresi farklılık göstermektedir. Bu noktada aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önemlidir.

 • Eğer kırmızı şarabınız varsa ve bunu açtıysanız, dışarıda en fazla 2 gün içerisinde bozulacaktır. Kırmızı şarabı buzdolabına koymanız durumunda dayanma süresi 1 ila 2 hafta arasında değişecektir. Eğer buzluğunuza veya derin dondurucunuza koyarsanız bu süre 6 aya kadar çıkacaktır.
 • Beyaz şaraplar için bu süreler daha kısadır. Açıkta bekleyen ve ağzı açık olan beyaz şarap 1-2 gün içerisinde bozulacaktır. Beyaz şarabı buzdolabınıza koymanız durumunda 3 ila 5 gün arasında tazeliğini koruyacaktır. Beyaz şarabı da buzluğa veya derin dondurucuya koyduğunuz durumda ömrü 4 ila 6 ay arasında olacaktır.

Şaraplarınızı bu noktada açtıktan sonra buzlukta veya derin dondurucuda saklamanız en iyi yöntemdir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir