1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Meryem Ana Otu ile Hamile Kalınır Mı?

Meryem Ana Otu ile Hamile Kalınır Mı?

Meryem ana otu ile hamile kalınır mı? Meryem ana otu hamilelik sürecinin başlamasına katkıda bulunabilir mi? Hamilelik süreçleri ve doğum tüm ömür boyunca en sevindirici kabul edilen olaylar ve unutulmayacak anılar içerisinde yer almaktadır. Fakat gebe kalabilmek çoğu kadınlar için zorlu ve hassas bir dönem olarak da tasvir edilebilmektedir. Bu sürecin başlatılabilmesi için kadınlar tıbbi ve doğal yollardan birçok çözüm denerler. Doğal yollardan hamile kalabilmek için kolaylaştırıcı bazı alternatif tıp tedavilerine ihtiyaç duyulabilir.

Meryem ana otu; hamile kalmakta problem yaşayan kadınların bebek sahibi olmasına katkı sağlaması ve doğumu kolaylaştırmasıyla bilinen bir bitkidir. Rivayet edilenlere göre Meryem Ana otunun bir hikayesi vardır. Bu bitki döneminde Hz. Muhammed’in kızı olan Hz. Fatma tarafından dikilmiş ve yetiştirilmiş bir bitkidir. Bu nedenle bitkiye “Fatma anamızın eli otu” da denilmektedir. Hz. Fatma’nın Meryem ana otunu yetiştirdiği dönemde bu bitki yalnızca doğurganlık konusunda kullanılmamakta, birçok hastalığın tedavisi için insanlara şifa vermektedir. Bu yaygın inanış günümüze kadar gelmiştir ve Meryem ana otu günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Meryem Ana Otu Nedir?

Meryem ana otu odunsu kuru kök şeklinde bir bitkidir. Yağmur dönemlerine özel olarak yaprak açan bir türdür. Meryem ana otu gövdesine yeteri kadar su toplar ve köklerin yeterli doygunluğa ulaşması sonrasında tekrar kuru bir görünüme bürünür. Meryem ana otunun parmak şeklindeki dalları yalnızca yağmur yağdığı zamanlarda açılır ve tohumlar yeterince ıslandıktan sonra tekrar kapanır. Gerçekleşen bu döngü sayesinde bitki içerdiği besin değerlerini başarıyla muhafaza edebilmektedir. Yüksek besin değerlerinin yanı sıra bitkinin doğru şekilde tüketilmesi insan sağlığının desteklenmesine katkıda bulunur. Hamile kalma ihtimalini ve doğum sürecini kolaylaştırdığına yönelik inanışlar neticesinde Meryem ana otuna, Fatma ana eli otu da denilmektedir. Bitkinin düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde varolan sağlık problemlerinin biteceğine yönelik halk arasında yaygın bir inanış vardır.

Meryem Ana Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Kadın hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan Meryem otu sancı azaltıcı etkilere sahiptir. Özellikle doğum sancılarının başladığı dönemde tüketiminin doğumu kolaylaştırdığı bilinmektedir.
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen yaralanmalarda iyileşme sürecinde yara kalmamasına imkân sağlaması Meryem ana otunun faydalarından bir diğeridir.
 • Kan akışının düzenlenmesine yardımcı olan Meryem ana otu, kandaki yağ miktarının azaltılmasına ve kolesterolün düşürülmesine ya da kontrol altına alınmasına katkı sağlar.
 • Erkekler tarafından tüketimi sonucunda da sperm sayısının artırılmasına katkıda bulunur. Sperm kalitesinin artırılması, spermlerin yumurtalıklara erişiminin kolaylaştırılması da Meryem ana otunun faydalı özellikleri içerisinde yer almaktadır.

Fakat tüm bu kullanımlara yönelik süreçte mutlaka bir uzman doktor tavsiyesi ile hareket edilmelidir.  Uzman tavsiyeleri sonrasında belirlenen dozlarda Meryem ana otu tüketilmelidir. Aşırı tüketim durumunda insan sağlığını tehlikeye atacak etkilerin meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

Meryem Ana Otu Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Tüketilir?

 • Meryem ana otu cam bir kavanoz içerisinde suya 1 adet konularak bir gece boyunca bekletilir.
 • Elde edilen su bir kullanım için olmalıdır ve uzun süre bekletilmemelidir.
 • Tüketimden önce her seferinde taze olarak yeniden yapılmalıdır.
 • Meryem ana otu içime hazır olduğunda suya koyu renk verir.
 • Bu renk göründüğünde Meryem ana otu tüketime hazırdır.

Meryem ana otunun etkili olabilmesi için hem kadın hem de erkek tarafından tüketiminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Meryem ana otu suyu cinsel birliktelik öncesinde tüketilmeli ve bu dönemin kadın için yumurtlama dönemi içerisinde olması gerekmektedir.

Meryem ana otunun hamile kalmaya yardımcı olma gibi faydasının yanı sıra doğumu kolaylaştırma özelliği de söz konusudur. Meryem ana otunun doğum sancıları başladıktan sonra içilmesinin doğamı kolaylaştırdığı bilinmektedir. Fakat hamileliğe yardımcı bitkisel kökenli maddelerin her bünyede farklı etkilere neden olabileceği düşünüldüğüne, kesinlikle bir doktor tavsiyesi olmaksızın bu ürünlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bu nedenle herhangi bir bitkisel ürünün özellikle hamilelik sürecinde doktora danışmadan kullanılmaması gerekmektedir.

Meryem Ana Otunun tüketimine dair birçok bilgi vardır. Bazı uzman görüşlerine göre bu bitkinin aktive olabilmesi için mutlaka 24 saat boyunca su içerisinde beklemesi gerekmektedir. Aktarlardan alınacak Meryem ana otu, o yılın mahsulü olmalı, cam bir şişe içerisinde muhafaza edilmelidir. Bir gece beklendikten sonra Meryem ana otu sudan çıkarıp, elde edilen su sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak şeklinde tüketilmesidir.

Meryem Ana Otu Nasıl Temin Edilir?

Meryem ana otu ana vatanı olan Arabistan’da yetiştirilmekte ve burada kolaylıkla bulunabilmektedir. Genellikle Hac ve Umre ziyaretinden dönen kişiler şifasından dolayı bu bitkiyi Türkiye’ye sıklıkla getirmektedirler. Ticaretinin de yapılmaya başlamasıyla bu bitkiye erişim kolaylaşmıştır. Ürün birçok aktarda bulunmakta ve adetle temin edilebilmektedir. Mısır Çarşısı gibi aktarların ve ürün çeşitliliğinin olduğu alanlarda Meryem ana otuna kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Meryem Ana Otu İçilirken Okunması Gereken Dua Nedir?

Meryem ana otu tüketmeden önce birkaç duanın okunması daha etkili bir şifa sürecinin olacağına yönelik beklentiyi artırmaktadır. Duaların tesiriyle anne adayının hamileliği gerçekleşir ve doğum süreçleri rahat geçer. Meryem ana duası; “Bu benim elim değil, Fatıma anamızın eli, Şafi isminle şifa ver.” denilerek gerçekleştirilir. Şifanın çabuk gerçekleşmesi için bazı duaların da Meryem ana duası ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Dua ederken öncelikle Meryem Suresi, sonra sırasıyla Felak, Nas ve Ayetel Kürsi okunur. Bu dualardan sonra kişinin sırtı ovulur. Bilimsel bir gerçekliğe dayanmayan bu yöntem Anadolu’da pek çok yerde uygulanır ve manevi olarak kişinin kendisini iyi hissetmesine katkıda bulunur.

Meryem Ana Otunun Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Her bitkide olduğu gibi Meryem ana otunun da bilinçsiz ya da aşırı tüketimi sağlık problemlerin tedavi edilebilmesinin aksine yan etkilere veya zarara neden olabilecektir. Bu nedenle Meryem ana otunun doğru zamanda ve doğru yerde kullanılması etkili bir tedavi gerçekleştirilebilmesi için önemlidir. Aksi halde meydana gelebilecek yan etkiler ve zararlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Aşırı tüketilmesi halinde mide bulantısı ve kusma olabilmektedir. Kusma sonucunda ise vücutta su kayıpları meydana geleceği için kişi kendisini bitkin ve yorgun hissedebilmektedir.
 • Meryem ana otunun gerekenden fazla suda bekletilmesi ve tüketilmesi durumunda mide yanmalı veya mide ekşimesi problemleri ile karşılaşılması mümkündür.
 • Gün içerisinde iki bardaktan fazla tüketilmesi düşük tansiyon risklerinin oluşumuna neden olmaktadır. Meryem ana otunu içen kişide tansiyon düşüklüğü problemlerinin olması ve bu otun eş zamanlı tüketimi kişileri hayati tehlikeye sokacak durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir.
 • Kronik rahatsızlıklarından dolayı sürekli ilaç kullanan kişiler ve doğum için tüp bebek tedavisi gibi alternatif tedavi yöntemleri uygulayan kişiler Meryem ana otunu kullanmadan mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Çeşitli tedaviler için alternatif olarak tüketilen birçok ot çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Meryem ana otudur. Meryem ana otu ile hamile kalınır mı? sorusuna çeşitli kaynaklar üzerinden cevap aranmaktadır. Bir bitkiden şifalanabilmek için öncelikle onun yararlarına inanmak gerekmektedir, fakat ne olursa olsun bu tür bitkilerin tüketiminde mutlaka ama mutlaka doktorun tavsiyelerine ve kısıtlamalarına uyulması gerekmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir