1. Anasayfa
 2. Anne ve Bebek

Hamilelikte Vicks Kullanılır Mı?

Hamilelikte Vicks Kullanılır Mı?

Grip veya nezle olduğumuz zaman ya da hafif bir şekilde kaslarımızda ağrı hissettiğimiz zaman hemen aklımıza vicks gelir. Çocukluğumuzdan beri hemen hemen hepimizin evinde bulunur. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da yaygın bir şekilde kullanılır.

Şimdi gelelim asıl sorumuza. Peki Hamileyken Vicks Kullanılır Mı? Bir anne adayı iseniz ya da yavrunuzu emziriyorsanız daha önce kullandığınız birçok şeye karşı temkinli olmanız çok normaldir. Çünkü gebelik ve emzirme süreci her anne adayı için aşırı hassas bir dönemdir. Bu soruya cevap verebilmemiz için Vicks in hangi türünü kullandığınızda çok önemlidir. Vicks Vapodry veya Vicks Dayquil ise bunları hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde kullanmamalısınız. Daha çok hepimizin evinde kullandığı Vicks Vaporub ise hamilelik döneminde de emzirme döneminde de daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü içeriğinde mentol, okaliptüs yağı ve vazelin bulundurur ve tabii daha başka elementler de vardır. Yani bunu kullanabilmeniz sebebi doğal aromatik bitkilerden oluşmasıdır.

Hamilelik sırasında kullanımında da herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır fakat çoğu doktor hamilelik döneminde ve emzirme döneminde Vicks kullanımına karşı her zaman temkinli yaklaşır. Çünkü prospektüsünde hamilelik döneminde kullanımına ilişkin yeterli klinik bilgi bulunmadığı söylenmiştir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Vicks genel olarak soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır, bunu unutmamak da fayda var. O yüzden bu dönem kullandığınız her şey için mutlaka ama mutlaka doktorunuzun onayını almanız gerekir.

Hamilelikte Vicks Nasıl Kullanılır?

Hamilelik Döneminde Vicks kremini nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum. Hamilelik döneminde belirli bir süre sonra baş ağrılarınız artabilir burada ilaç almak yerine ilk Vicks sürmeniz daha uygun olabilir fakat şakak bölgenizde sürüp başınızı ovma sureti ile masaj yaparsanız baş ağrınızı hafifletebilir.  Ya da hamileyken öksürüyorsanız öksürüğü kesmek için ayaklarınızın altına Vicks sürüp hemen çorap giyebilirsiniz ve bir süre sonra öksürüğünüzün hemencecik geçtiğini göreceksiniz. İçerisinde bulunan Mentol, okaliptüs yağı ve kafur sayesinde soğuk algınlığını hemen giderebilirsiniz ve bu durum tüm solunum yolunu açarak rahat nefes almanızı sağlayabilir.

Öksürük sırasında karın kaslarınız da kasılmalar görülebilir. Bunun için öncelikle öksürüğünüzün normal bir şekilde rahatlaması daha sonra doktorunuza danışarak kullanıp kullanmayacağınızı da sormalısınız. Şunu asla unutmamalısınız. İlk 3 ay dışında zararlı olduğuna dair herhangi bir bulgu yoktur fakat kullanmadan önce doktorunuza danışmak en doğru yoldur. İlk 3 ay Vicks kullanmamalısınız.

Vicks Kimler Kullanamaz?

Mentol ve Kafur alerjisi olan ya da duyarlılığı olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Bebeklerde ve ufak yaştaki çocukların da kullanmaması tavsiye edilir. Bebekler ve küçük yaştaki çocuklar da kullanmamalıdır. Bu tür ürünleri bebek ya da çocuklarda kullanmadan önce doktorunuzun kontrolünden geçmesi ve bu ürünlerin çocuğunuza zararı olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerekir. Bir şeyin faydalı olması demek onu herkesin kullanacağı anlamına gelmez sadece yararlarını okuyarak kullandığımız birçok üründe olduğu gibi burada da ciddi sonuçlar doğurabilir. Mentol ve Kafur alerjisi olanlar ve bebekler Vicks kullanamaz.

Hamilelikte Vicks Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Emzirme döneminde göğüs uçlarındaki çatlakları iyileştirmek için göğüs ucunuza sakın vicks sürmeyin. Göğüs ucundaki deri kremi içine çektiği için bebeğe deri yoluyla geçebilir. Bu da tehlike yaratabilir. Her ne kadar yetişkinler için birçok şeyi iyileştiren bir krem olsa da bir daha yeni doğmuş bir bebeğin cildi için zararlı olması çok normaldir. Çünkü bebek cildi çok hassastır. Doktorunuzun önerdiği kremler dışında hiçbir şey kullanmamanız gerekir. Her ne kadar Vicks birçok insan için yararlı olsa da yeni doğmuş bir bebek için alerjik Reaksiyon göstermesi çok olasıdır. İçerisinde bulunan mentol ile birlikte bebeğinizin cildi tahriş olabilir. Bu yüzden kendiniz hamile iken ilk 3 ay asla kullanmamanız gerektiği gibi bebeğiniz içinde sadece bebek ürünleri kullanmanız gerektiğini tavsiye edebiliriz. Hamilelik döneminde Vicks kullanımı bebeğe zararlı mıdır diye soracak olursanız, bebek ve çocuklar için kullanımı sakıncalıdır. Doktorunuza sormadan kesinlikle bebeğinize herhangi bir maddeyi sürmemeniz tavsiye edilir. Bebek cildi çok hassastır ve hemen tahriş olabilir.

 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir