1. Anasayfa
 2. Kadın

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur?

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Neden Olur?

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi neden olur sorusu, regl dönemi yaşayan pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Aslında regl esnasında pıhtı görülmesi her ne kadar normal karşılansa da bu pıhtılaşmanın artması ve adet döneminin sancılı geçmesi, bazı problemlere yol açabilmektedir. Bunun için alanında uzman hekimleri ziyaret etmeniz doğru olacaktır.

Çok yoğun olan kanamalarda parça et gibi görünen ama aslında pıhtı olan bu parça, vücudun adet dönemine karşı aldığı savunma olarak açıklanmaktadır. Ortalama 5-6 gün süren regl sürecinde vücudun çok fazla kan kaybetmemesi amacıyla savunmaya geçen bazı sistemler, kanın pıhtı şeklinde atılmasına neden olmaktadır. Ancak bunun yoğun olması ve ağrılı olması problem olma ihtimalini yükseltmektedir.

Adet Döneminde Kan Pıhtısının Oluşma Nedenleri

Regl döneminde olan bazı kadınlar, yoğun pıhtı oluşmasından şikayet etmekte ve bu durumun nedenlerini araştırmaktadır. Adet döneminde kan pıhtısının oluşma nedenleri arasında vücudun savunmaya geçmesinin yanında dikkate alınması gereken belli başlı durumlar da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde açıklanabilir:

 • Rahimdeki miyomlar
 • Rahim polipleri
 • Rahmin kalınlaşması ve genişlemesi sonucunda oluşan endometrizosla
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Polikistik over sendromu

Sıralanan bu nedenlerden dolayı adet kanının pıhtı şeklinde gelmesi endişe duyulmasına neden olmaktadır. Çok nadir de olsa rahim kanseri ve düşük yapma durumlarında da kanın pıhtı şeklinde geldiği görülmektedir. Geç kalınmadan muayene olunması ve ilgili tedavinin uygulanması tavsiye edilmektedir.

Gebelik Döneminde Pıhtılı Kanama

Gebelik döneminde pıhtılı kanama da sıklıkla karşılaşılan bir durum olarak nitelendirilmektedir. Bazı hamile kadınlar, hamileliğin ilk haftalarında kanama ile karşılaşmakta ve bu kanamanın pıhtı şeklinde olduğunu görmektedir. Embriyonun rahme yerleşmesi sonucunda görülen bu kanamalarda bazı sorunlar da gözlemlenebilmektedir.

Düşük yapma, implantasyon kanaması, molar gebelik, dış gebelik ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar hamilelik döneminde kanama yaşamanıza ve bu kanamanın pıhtı şeklinde gelmesine neden olmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak adına doktorunuzu ziyaret etmeniz önerilmektedir. Aksi halde hem bebek hem de annenin sağlığı tehlikeye girecektir.

Adet Döneminde Pıhtılı Kanama Nasıl Geçer?

Tıp dünyasında her sorunun gerek kalıcı gerekse de geçici çözümü bulunmaktadır. Söz konusu adet döneminde pıhtılı kanama olduğunda adet döneminde pıhtılı kanama nasıl geçer sorusu merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bu konuda internetten net bir yanıt bulmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda vardır.

Öncelikle muayene sonucunda problemin neden kaynaklandığı ve ne gibi çözüm önerilerinin uygulanabileceği konuşulmalıdır. Muayene sonucunda durumun ciddiyetine bağlı olarak uygun tedavi yöntemleri sunulacaktır. Ancak ciddi bir şey olmaması durumunda doktorunuzdan gerekli bilgileri ve dikkat etmeniz gereken durumları öğrenerek süreci daha bilinçli bir şekilde takip edebilirsiniz

Adet Döneminde Gelen Kan Pıhtısı Bitkisel Yöntemle Çözülür Mü?

Adet döneminde bitkisel çözümler, pek çok kadının yakından ilgi gösterdiği çözüm önerileri arasında yer almaktadır. Pıhtı şeklinde gelen kanama, çoğu kişinin endişe duymasına neden olmasına rağmen, belli bir kesim de bunun bitkisel yollarla tedavi edilebileceğini düşünmektedir. Bu noktada da adet döneminde tüketilebilecek bazı bitki önerileri bulunmaktadır.

Regl ağrısını rahatlatmak veya kanamanın olmasını sağlamak amacıyla pek çok bitki çayı tüketebilirsiniz. Ancak söz konusu pıhtılı kan olduğunda bu durumu göz ardı etmek yerine muhakkak alanında uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü kanın pıhtılaşmasına neden olabilecek pek çok sağlık sorunu olabilmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir