1. Anasayfa
 2. Bilgi

Dudakta Beyaz Leke Neden Oluşur?

Dudakta Beyaz Leke Neden Oluşur?
Dudakta beyaz leke neden oluşur?

Deride meydana gelen çeşitli hastalıklar, çeşitli bakteriyel oluşumların gelişmesine neden olur. Bunlardan en yaygın olanı dudak bölgesin ve yanak etrafında oluşan beyaz lekelerdir. Dudak bölgesinde ve yanak etrafında oluşan beyaz leke, genellikle mevsimsel sebeplerden dolayı ilk sırada olmak üzere dış etkilere göre tetiklenen kronik bir rahatsızlık olarak nitelendirilir.

Genelde uçuk gibi stres veya mevsim değişikliğine bağlı şekilde ortaya çıkan beyaz lekeler, bazı durumlarda hastalığın kendisi olmaktan ziyade, bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Alerji gibi rahatsızlıklara işaret edebileceği gibi, türlerine göre dudak kanserinin de sinyallerini verebilir. Tüm bunların beraberinde uçuk veya dönemsel alerjik reaksiyonlara bağlı şekilde ortaya çıkan tür, en sık rastlanılan rahatsızlıktır.

Ancak estetik bütünlüğü bozması sebebiyle kişilerde ruhsal ve fiziksel anlamda pek çok rahatsızlığı tetikler. Özgüven eksikliği ve sosyal ruh bozukluğu bunlardan en yaygın olanlarıdır. Dudakta beyaz leke neden oluşur, sebepleri şu şekildedir:

 • Bakteriyel Enfeksiyonlar
 • Alerjik Reaksiyonlar
 • Güneş Yanıkları
 • Uçuk

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Genelde metabolizmaya bağlı beslenme bozukluklarında, gıda zehirlenmelerinde veya muhtemel bir enfeksiyonel durumda ortaya çıkan beyaz lekeler, tedavi edilmemesi durumunda bakteri üretimine yol açar. Bu sebeple ağız ve dudak bölgesinde iltihaplanma meydana gelebilir.

Kadınlarda aşı sonrası alerjik reaksiyonlar

Alerjik Reaksiyonlar

Dudakta oluşan beyaz lekeler bayanlar tarafından sıkça kullanılacak olan kozmetik ürünler sebebiyle tetiklenebilir. Ruj veya parlatıcı vb. ürünler, kişinin alerji duyduğu bir kimyasal bileşene karşı tepki göstermesine ve dudak bölgesinde beyaz renkte çeşitli lekelerin oluşmasına sebep olur.

Güneş Yanıkları

Yine alerjik bir etken olarak kabul edebileceğimiz güneş ışınları ve yanıkları, UV ışınları sebebiyle dudak bölgesinde beyaz leke oluşumlarını tetikleyen yaygın etkenler arasına dahildir.

Dudakta Uçuk

Uçuk

En yaygın ana sebeplerin başında ise uçuklar gelir. Halk arasında uçuk olarak bilinen virüs; en yaygın sebepleri stres ve alerjik faktörlerdir. Genelde müdahale edilmeyen, dikkate alınmayan uçuklar, estetik bütünlüğü bozmasının beraberinde viral enfeksiyonlara da davetiye çıkaran bir hastalıktır.

Dudaktaki Beyaz Lekeler ve Komedonlar İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dudakların dış ve yanağa yakın kısımlarında oluşan beyaz leke ve beyaz Komedonlar için bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur. Dudaktaki beyaz lekeler ve beyaz komedonlar için bitkisel tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak dudaktaki beyaz lekelerden, noktalardan kurtulmak için çok etkili bir maddedir. Harika bir anti bakteriyel olarak sarımsak; enfeksiyona sebep olan bakteriyle etkili bir biçimde savaşır.

Bir diş sarımsağı ezip badem yağıyla karıştırın. Karışımı dudaklarınız üzerine uygulayın. Durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Etkili sonuçlar elde etmek için bunu haftada bir kez deneyin.

Sarımsak iyileştirici özellikler ile doludur ve kan dolaşımımızdaki mikroorganizma miktarını büyük oranda azaltabilir. Ağız sağlığımızı da korumaya yardımcı olur.

Zeytinyağı

İyileştirici özelliklerle dolu zeytinyağı dudaklardaki beyaz komedonlardan kurtaran muhteşem bir tedavi yöntemidir. Bir miktar saf zeytinyağı alın ve dudaklarınız üzerine bolca sürün. Bir saat bekletip ılık su ile durulayın. Bu kürü dudaklarınızdaki beyaz noktalardan kurtulmak için günde 2-3 kez olmak üzere 2 hafta boyunca kullanın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi dudaklardaki beyaz lekelerin tedavisinde yardım edebilir. Elma sirkesi dudaklarınız üstünde bulunan beyaz lekeler için en iyi ve en basit tedavilerden birisidir. Acıtabilme ihtimaline karşın elma sirkesini direk olarak dudaklarınıza uygulamayın. Yaklaşık iki yemek kaşığı kadar elma sirkesini bir bardak su ile karıştırın. Rahatlıkla yaranın üstüne uygulayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Jojoba Yağı

Jojoba yağı dudaklardaki beyaz lekeleri giderecek ve bir daha oluşmasını engelleyecek, oluşumunu önleyecek kuvvetli bileşenleriyle bilinir. 2-3 damla jojoba yağını, E vitamini yağıyla beraber karıştırın. Tamamen karıştırdıktan sonra, etkilenen alana uygulayın ve en iyi neticeler için 10 dakika bekletin. Ilık su ile yıkadıktan sonra hafifçe durulayabilirsiniz. Kürün haftalık uygulaması dudaklardaki beyaz lekelerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Sitrik Meyveler

Elma sirkesi portakal, limon benzeri pek çok sitrik meyve suyu da dudaklardaki beyaz lekelerden kurtulmak için kullanmak mümkündür. Meyve sularını su ile karıştırarak bir karışım hazırlamanız gerekir ve karışımı pamuk yardımı ile dudaklarınıza uygulamalısınız. Karışımların asidik özellikleri birkaç gün içerisinde gözle görülür şekilde sonuçlar verecektir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir