1. Anasayfa
 2. Bilgi

Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

Mandalina kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olmakta. Özellikle içerisinde bol miktarda C vitamini bulundurması ile kış aylarında da tüketilen en faydalı yiyeceklerden birisi olmakta. Özellikle grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarından kurtulmak için en faydalı yiyeceklerden birisi olmakta. Son olarak bağışıklık sistemimizi de desteklemekte. Bu noktada mandalina kışın sıklıkla kullanılmakta. Fakat mandalina faydaları kadar lekesi ile de gündeme gelmektedir. Bu noktada mandalina lekesi nasıl çıkar sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Mandalina gerek kıyafetlerimize gerekse de halılarımıza damlayabilmektedir. Bu noktada mandalinaların lekesi de başımıza bela olmaktadır. Peki mandalina lekeleri nasıl çıkar?

Mandalina Lekesi Çıkar Mı?

Mandalina lekesi çıkar mı sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Mandalina gerek halı gerekse de kıyafetlerimize bulaşabilmektedir. Bu noktada insanlar da bu soruyu sıklıkla sormaktadır. Bu noktada mandalina lekesi basit bir şekilde çıkabilecek bir lekedir. Mandalina lekesini çıkarmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak bulaşan mandalina lekelerini çıkarmanız mümkündür. Özellikle mandalina ilk damladığında bu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu noktada yazımızın devamında yer alan yöntemleri deneyerek bu lekelerden kurtulmanız mümkündür.

Mandalina Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Mandalina lekesini çıkarmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle mandalina lekesi bekledikçe farklı yöntemleri denemeniz gerekebilir. Bu yüzden yazımızda sizlere birçok yöntem belirttik.

 Su ve Sabunla Mandalina Lekesi Çıkarma

İlk yöntemimiz henüz leke taze iken yani yeni mandalina yeni damladığında kullanabileceğiniz bir yöntem olmaktadır. Bu noktada eğer mandalina yeni damladı ise hafif ılık bir su ve sabun ile mandalina lekenizi çıkarmanız mümkündür.  Mandalina lekesi kurumadan önce bunu çıkarmanız çok kolaydır. Sadece ılık bir su ve sabunla bile mandalina lekesini çıkarmanız mümkündür.

Bu yöntemi gerek halılarınızda gerekse de kıyafetlerinizde kullanmanız mümkündür. Fakat özellikle koltuk ve halılarınızda bu yöntemi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır. Bu da sabunu az miktarda kullanmaktır. Sabunu çok kullanmanız çok fazla köpürmesine neden olacak ve bu sabunu çıkarırken problem olacaktır.

Tuz ile Mandalina Lekesi Çıkarma

Bu noktada hafif kurumuş olan lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de tuzdur. Tuz özellikle kurumuş mandalina lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Kuruyan mandalina lekesinin üzerine tuz döküp hafif su ile iyice ovuşturunuz. Sonrasında bölgeye yine su ve sabun ile müdahale ediniz. Bu noktada mandalina lekesi tamamen çıkacaktır.

Bu yöntem hafif kurumuş mandalina lekeleri için en iyi yöntem olmaktadır. Bu yöntemden sonra yine lekeyi hafif de olsa yıkamanız gerekmektedir. Bu noktada tuz sürmeniz tamamen lekenin geçmesini sağlamayacaktır. Bu sadece kurumuş lekenin yumuşamasını ve daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Karbonat ile Mandalina Lekesi Çıkarma

Bu noktada kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de karbonat olmaktadır. Karbonatı bir çay bardağı su içerisinde yumuşattıktan sonra mandalina lekesinin üzerine uygulayabilirsiniz. Sonrasında biraz ovduktan sonra temiz su ile kirlenen kısmı temizlemeniz yeterlidir. Özellikle kurumuş mandalina lekesi konusunda en etkili yöntemlerden birisi karbonat ve su olmaktadır.

Bu yöntem gerek halılarınızda gerek koltuklarınızda gerekse de kıyafetlerinizde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Bu yöntem özellikle kurumuş mandalina lekeleri noktasında en kesin çözümlerden birisi olmaktadır. Tüm lekeleri kolay bir şekilde çıkarmanızı sağlamaktadır. Bu noktada anında müdahale edemediğiniz mandalina lekelerinde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Cif ile Mandalina Lekesi Çıkarma

Özellikle kıyafetlerinize mandalina döküldüğünde kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de Cif’tir. Cif olarak bildiğimiz krem temizleyiciler bu noktada mandalina lekesinin çıkarılmasında en etkili yöntemlerden birisi olmaktadır. Mandalina lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir