1. Anasayfa
 2. Bilgi

Hippurin Nedir? Hippurin Ne İşe Yarar?

Hippurin Nedir? Hippurin Ne İşe Yarar?

Hippurin nedir, ne işe yarar? Sorusu, özellikle de idrar yolu ile ilgili sorun yaşayan kişiler tarafından sık araştırılmaya devam eden bir konudur. İdrar yolu enfeksiyonları, kişilerin hayat kalitesinin bozulmasına sebebiyet veren rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Üstelik bu hastalığın kısa süre içerisinde tedavi edilmemiş olması; daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına da sebebiyet vermeye devam edebilir. İdrar yolu enfeksiyonları için en sık kullanılan ilaçlardan bir tanesi ise; hiç kuşkusuz, Hippurin ilacı olarak bilinmektedir. Bu ilaç, kısa süre içerisinde etkisini göstereceği için, kişilerin gösterdiği belirtilerin azalmasına ve rahatlamasına da olacak tanıyacaktır.

Özellikle de idrarda yanma durumu, hastaların günlük hayatlarında mustarip olduğu en önemli hususlardan bir tanesidir. Bu nedenle, idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenen kişilerin; mutlaka doktora gitmesi ve doktorların onay vermesi durumunda da Hippurin ilacına başlaması gerekecektir.

Hippurin Ne Zaman Etki Eder?

Hippurin ilacının etki etme süresi de idrar yoluyla ilgili sorun yaşayan hastalar tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. İlacın kişilere etki etme süresi, yaklaşık olarak 24 saat sürmektedir. Özellikle de çok ağır bir idrar enfeksiyonu yaşamaya devam eden kişilerin; ilacın etkisini daha geç kabul etmeleri de söz konusu olabiliyor. Hippurin ilacı, hastalığın derecesine bağlı olarak verildiği için; uzmanlar ile görüşme sağlanması çok önemli olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar doğru alınmadığı takdirde; iyileştirme etkisi olmadığı gibi, vücuda zarar vermeye de başlayabilir. Bu nedenle, erken önlem alınmasının çok önemli olduğu da verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Hippurin İlaç

Hippurin Kimler Tarafından Kullanılır?

Hippurin kullanan kişiler, çok yoğun bir idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşan kişiler Hippurin ilacını kolaylıkla kullanmaya başlayabilirler. Bununla beraber, ilacı kullanan kişilerin büyük bir kısmı da sonda yolu ile idrarını dışarıya atmaya devam etmektedir. Bu ilacı kullanan kişiler, yetişkinler olarak bilinse de çok yoğun idrar rahatsızlıkları ile karşılaşan çocukların da kullanmasının mümkün olduğu verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Fakat Hippurin ilacının da bazı dozları olduğu için; küçük yaşta olan çocuklara düşük dozlarda verilmesi gerektiği de belirtilmiştir. Ancak, ailelerin bu ilacı; doktor izni olmadan çocuklarına vermesi çok riskli bir davranıştır. Bu nedenle, doktor izni olmadan Hippurin ilacı kullanılmamasında da fayda olacaktır. Aksi takdirde, ilacın olumlu bir etkisi olmayacağı gibi; çeşitli yan etkileri olacak ve bu durum hastalığın ağırlaşmasına neden olacaktır.

Hippurin Kullanımı

Hippurin kullanımı da idrar yolu enfeksiyonları ile mücadele etmeye devam eden hastalar tarafından sık araştırılmaya devam etmektedir. İlacın kullanımı çok kolay ve zahmetsiz olsa da dozajına dikkat edilmesi çok önemli bir husus olacaktır. Bu tarz ilaçlarda; dozun bilinçsiz bir şekilde artırılmaya devam etmesi; çeşitli yan etkilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebileceği gibi, iyileşmenin de gecikmesine sebep olacaktır. Bu nedenle, doktorların belirlediği koşullara uygun kullanılması da çok önemli bir husus olacaktır. Özellikle de ilacın günlük kullanım miktarına dikkat edilmesi gerektiği sık sık belirtilmeye devam etmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan ve Hippurin ilacı kullanmaya karar veren kişilerin uygulaması gereken adımlar ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hippurin ilacı tabletler halinde satışa sunulmaya devam ettiği için, ağızdan hap olarak alınması gerekecektir.
 • Hippurin ilacı, hap olarak kullanılmaya devam ettiği için; su ile tüketilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, ilacın kana karışmasına ve etkisini daha hızlı bir şekilde göstermesine de yardımcı olacaktır.
 • Hippurin ilacının hem sabah hem de akşamları düzenli olarak 1 tane kullanılması gerekecektir.
 • Sonda kullanmaya devam eden hastaların; günde 3 defa hippurin kullanması mümkündür.
 • Hippurin ilacının tok karna içilmesi çok önemlidir. İlaç aç karna kullanılmaya devam ederse, mide bulantısına da neden olabilir.

Hippurin Yan Etkileri Nedir? 

Hippurin yan etkileri de söz konusu ilacı kullanmaya başlayacak olan hastalar tarafından sık sık araştırılmaya devam eden bir konudur. Hemen hemen bütün ilaçlar, bazı hastalarda yan etkilerin oluşmasına sebebiyet vermeye devam edebilir. Hippurin de bu ilaçlardan bir tanesidir. Nadiren de olsa; Hippurin kullanmaya devam eden hastaların cildinde bazı kızarıkların olması söz konusu olabilir. Bununla beraber, ilacın ağır gelmesi nedeniyle ortaya çıkan kusma ya da mide bulantısı gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

İlaç tarafından yan etkiye maruz kalan hastaların çok büyük bir kısmı, mide bulantısı ile karşılaştığını belirtmektedir. Mide bulantısı, çok fazla olmadığı takdirde; normal sayılabilecek yan etkiler arasında yer aldığı için; telaş yapılmasına da kesinlikle gerek yoktur. Ancak, yan etkiler azalmak yerine artış göstermeye devam ediyorsa; ilacın bırakılması ve acilen doktor kontrolüne başvurulması da çok önemli olacaktır.

Hippurin Antibiyotik Midir?

Hippurin kullanmak isteyen kişiler, Hippurin antibiyotik midir? Gibi soruların cevabını da sık sık araştırmaya devam etmektedir. Hippurin, vücudun içerisinde bulunan enfeksiyonel durumun giderilmesini sağlayan bir ilaç olduğu için; antibiyotik özelliği taşıdığı da verilen bilgiler arasında yer almaya devam etmektedir. Hippurin ilacı, antibiyotik etkisi olduğu için; idrar yollarında bulunan enfeksiyonun kısa süre içerisinde giderilmesine de olanak tanıyacaktır. Ancak antibiyotiğe karşı herhangi bir alerjisi olan kişilerin ya da ağır böbrek hastası olanların; bu ilacı kullanmamasında fayda vardır. Ancak bazı istisna durumlar olabileceği için, bu hastaların da uzman doktorlar ile iletişime geçmesinde fayda vardır.

Hippurin Reçetesiz Kullanılır Mı?

Hippurin ilacı kullanmak isteyen idrar yolu enfeksiyonu hastalarının büyük bir kısmı da Hippurin reçetesiz kullanılır mı? Sorusunu sık sık araştırmaya devam etmektedir. Bu ilacın, reçetesiz bir şekilde kullanılmaya devam etmesi kesinlikle mümkün değildir. Bunun sebebi ise; Hippurin ilacının, antibiyotik özelliği taşıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Antibiyotik niteliği taşıyan herhangi bir ilacın eczanelerden reçetesiz bir şekilde satın alınmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Ancak doktor reçetesi gösteren ve ikinci kutu ilacını satın almak isteyen kişilerin herhangi bir sorun yaşaması da kesinlikle mümkün değildir. Fakat böyle bir durumda olan hastaların da mutlak sağlık ocağına gitmeleri ve reçetelerini yeniletmeleri gerecektir. Aksi takdirde, Hippurin ilacını kullanmaları mümkün olmayacaktır.

Hippurin İlacı Fiyatları Nedir?

Hippurin ilaçları, eczanelerde satışa sunulmaya devam ettiği için; idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin büyük bir kısmı da Hippurin ilacı fiyatları nedir? Gibi soruları sık sık sormaya devam etmektedir. Hippurin ilacı, SGK kapsamında olmayan hastalara; 56.66 TL olarak verilmeye devam eden bir ilaçtır. Ancak SGK ya da BAĞKUR kapsamında olan hastaların; doktor reçetesini göstermeleri halinde ilacı ücretsiz olarak satın alması mümkün olacaktır.

Hippurin ilacını hangi eczaneden alırsanız alın, herhangi bir yetkilinin size kullanım özellikleri ile ilgili detaylı bilgi vermesi ve bu hususların eksiksiz bir şekilde uygulanması çok önemli olacaktır. Doktor ilacı yazarken, dozu belirlediği için; eczane yetkilisinin de bu konuda bilgi verebileceği de bilinmektedir. Doktorun belirlediği ve eczane yetkilileri tarafından belirtilen miktar haricinde; Hippurin ilacı kullanılması; çok büyük risklerin meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle, kullanım koşullarına ayak uydurulması gerektiği de her fırsatta belirtilmeye devam eden bir durumdur.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir